Zlatan Ibrahimović tvrdí, že na ňom EA dlhé roky zarába bez dovolenia

Odoberaj novinky cez  Google News
Zlatan Ibrahimović v hre FIFA
Zdroj: ea.com

Futbalová hviezda Zlatan Ibrahimović po rokoch pravdepodobne zistil, že jeho tvár, osoba aj meno je v hrách FIFA od spoločnosti Electronic Arts. Začalo mu to vadiť a tvrdí, že je načase celú situáciu prešetriť. Problémom má byť jeho tvár v hre FIFA 21, na ktorú vraj nikdy a nikomu nedal povolenie.

Vyjadril sa tak v príspevku na sociálnej sieti Twitter, v ktorom prstom ukazuje na organizáciu FIFPro. Tá zastupuje všetkých profesionálnych futbalových hráčov a pravidelne poskytuje licenciu pre hry FIFA a PES. Samozrejme, za nemalé peniaze. Inak povedané, ak chcete mať vo futbalovej hre reálnych hráčov, ich tváre a mená, musíte si zakúpiť licenciu napríklad (aj) od tejto organizácie. Každý tím je následne riešený individuálne. Ibrahimović však tvrdí, že povolenie na používanie jeho tváre nikdy nikomu nedal a niekto na ňom už dlhé roky zarába peniaze.

Spoločnosť Electronic Arts k situácii už poskytla aj stanovisko a to pre portál Eurogamer. „Hra FIFA od EA Sports je svetovou jednotkou na trhu futbalových hier. Aby sme každý rok zaistili čo najreálnejší zážitok, pravidelne spolupracujeme s niekoľkými futbalovými ligami, organizáciami a tímami, aby sme zaistili licencie na používanie reálnych hráčov v našich hrách.“

„Jedným z takýchto partnerstiev, je aj organizácia FIFPro, ktorá zastupuje profesionálnych hráčov a na starosti má predaj licencie tak, aby z toho benefitoval ako hráč, tak aj odbory.“ Za zmienku stojí aj fakt, že EA v lete podpísala zmluvu s tímom AC Miláno, za ktorý Ibrahimović momentálne hrá. Spoločnosť tak dostala právo na použitie tímovej grafiky, hráčov a napríklad aj štadióna v ich hre. Možno sa k Zlatanovi táto informácia nedostala.

Pridávajú sa ďalší hráči

Zlatan Ibrahimović má však v tomto smere podporu, napríklad aj od iných hráčov. Na Twitteri sa už vyjadril aj Gareth Bale, ktorý sa v krátkom príspevku opýtal, čo je vlastne FIFPro a súhlasí s tým, že je „Čas na prešetrenie“. Tvár v hre môže byť pre futbalového hráča veľmi výhodná. Iba nedávno podpísala EA dohodu s Beckhamom, ktorý bude mať svoju tvár aj na obaloch hry v digitálnej verzii. Podľa niektorých správ mala spoločnosť zaplatiť 40 miliónov za túto troj-ročnú dohodu. Neskôr túto sumu vyvrátila a povedala, že ide o prehnané odhady.

Akú bude mať celý spor dohru zatiaľ nie je známe, ale za zmienku stojí ešte jeden obrázok, ktorý by možno mohol poskytnúť lepší obraz o názore Zlatana. Pri vydaní hry FIFA 17 totiž na fotografii pózoval so svojou hráčskou kartou v hre. O tom, že sa v hre nachádza a hráči zaňho môžu hrať tak určite dobre vedel už dlhšiu dobu a nedozvedel sa to len nedávno. Pravdepodobne však naráža na to, že sú tieto dohody pre hráčov nevýhodné a možno za ne nedostávajú ani zaplatené.

Zaujímavý článok
Sony
Sony z CES traileru potichu odstránila dátumy vydania hier