Z čoho všetkého a ako veľa zarábajú najlepší eŠportoví hráči

Odoberaj naše novinky cez  Google News alebo sleduj náš herný stream na  Facebook Gaming
Navi na IEM Katowice
Zdroj: IEM Katowice

Ak vám niekto pred pár rokmi tvrdil, že hraním počítačových hier si nezarobíte a nič nedosiahnete, môžete mu ukázať tento článok. V ňom si totiž ukážeme, ako dokáže eŠport zarobiť peknú sumu peňazí. Ak vás niekedy zaujímalo z čoho všetkého a ako veľa profesionálni eŠportoví hráči zarábajú, ste na správnom mieste.

O tom, že eŠport je na vzostupe niet pochýb. Dokazuje to aj analýza spoločnosti Newzoo. Tá hovorí, že zisky v eŠporte v roku 2019 dramaticky stúpli až o 27%, v porovnaní s rokom 2018. Významnú rolu v tom zohrávajú aj veľké spoločnosti, ktoré na prvý pohľad nemajú s hrami nič spoločné. Značky ako Coca-Cola, T-Mobile, ba dokonca aj Toyota majú peniaze v hrách. U nás sponzoruje eŠportové turnaje napríklad aj známa banka alebo mobilný operátor.

Z čoho všetkého zarábajú ešportové tímy a hráči?

Na výber je hneď niekoľko možností, pričom každá z nich prilieva do tímového rozpočtu neuveriteľne množstvo financií. Tak ako v klasickom športe, aj tu platí, že čím úspešnejší tím, tým väčší rozpočet. Za niektoré sumy by sa nemuseli hanbiť ani profesionálne futbalové tímy.

 • Výhry v turnajoch. To je asi základom každého ešport tímu. Ak chcete získať sponzorov, byť známy a populárny, musíte byť aj dobrí. Kde lepšie dokázať to, že na to máte, ako na turnaji. Tímy väčšinou začínajú na menších turnajoch, kde je takzvaný prize-pool iba pár stoviek. Prepracovať sa však môžu na obrovské turnaje kde sa výhry pohybujú rádovo v státisícoch dolárov až miliónoch.
 • Výplaty. Tímy, ktoré to s ešportom myslia vážne sú v podstate spoločnosti, alebo firmy ak chcete. Zamestnávajú hráčov, pre ktorých je tým pádom hranie hier reálne zamestnanie. Mesačne môže ešportový hráč v Amerike alebo Číne zarobiť približne 3 až 5 tisíc dolárov. Tí najlepší majú zárobky až 15 tisíc. Niektoré tímy dokonca svojim hráčom ponúkajú aj zdravotné poistenie a dôchodkový plán.
 • Sponzoring. Ak sa tím dostane na stupienok slávy, sponzori na seba nenechajú dlho čakať. Princíp je jednoduchý – váš tím je dobrý a spoločnosť by týmto štýlom rada prezentovala svoju značku. Či už sa nejaká firma rozhodne sponzorovať turnaj a tým navýšiť prize-pool, alebo podporí priamo nejaký tím, peňazí je tam dosť. Príkladom môže byť aj automobilka Audi a ich partnerstvo s tímom Astralis, ktorých môžete poznať z turnajov Counter-Strike: Global Offensive.
 • Vstupenky a vlastný obchod. Nemalá čiastka peňazí pochádza aj z predaja rôznych reklamných predmetov, väčšinou s logom tímu. Množstvo ľudí má svoj obľúbený ešportový tím a chcú to ukázať pred všetkými. Cesta k novému tričku, podložke pod myš alebo dokonca hernej stoličke s logom tímu je pritom jednoduchá a peniaze tak putujú priamo danému tímu. Aj časť sumy z každej predanej vstupenky putuje na konto tímu.

Koľko zarábajú najlepší z najlepších?

So všetkými partnerstvami, sponzormi a výhrami sú víťazmi jednodznačne eSport hráči, ktorí majú na svedomí úspech svojho tímu. Tak ako všade, aj tu sa nájdu tí najlepší z najlepších a práve na ich výplatné pásky sa práve pozrieme.

V tabuľkách sú uvedení hráči, ktorá patria do prvej päťky najlepšie zarábajúcich hráčov v eŠporte. Či už ide o celkový rebríček hráčov z celého sveta, alebo len Slovenska a Česka. Zárobky sú uvedené za celé ich doterajšie pôsobenie ako profesionálnych hráčov. Všetky údaje pochádzajú zo stránky eSportsEarnings.

Celosvetový rebríček

Prezývka Meno Hra Celkový zárobok
N0tail Johan Sundstein Dota 2 $6,915,222
JerAx Jesse Vainikka Dota 2 $6,470,548
ana Anathan Pham Dota 2 $6,000,411
Ceb Sébastien Debs Dota 2 $5,505,197
Topson Topias Taavitsainen Dota 2 $5,423,502

Slovenský rebríček

Prezývka Meno Hra Celkový zárobok
GuardiaN Ladislav Kovács CS:GO $804,723
STYKO Martin Styk CS:GO $291,405
frozen David Čerňanský CS:GO $243,981
Zero Patrik Žúdel CS:GO $61,839
Blizo Maroš Molčan WoW $53,283

Český rebríček

Prezývka Meno Hra Celkový zárobok
oskar Tomáš Šťastný CS:GO $334,597
straca3 Ondřej Stráský Magic: TGA $120,222
StanCifka Stanislav Cifka Hearthstone $85,096
Skailer Richard Janeček Fortnite $82,900
Humanoid Marek Brázda LoL $74,812

Ak si chcete „jednoduchým“ hraním hier slušne zarobiť, nemusíte byť len hráč. Ak máte strategické myslenie a dobré skúsenosti s vedením tímu, môžete si založiť vlastný tím a stať sa tak trénerom, alebo manažérom. Ak vám nesedí ani jedno z toho, skúste zorganizovať vlastný turnaj, aj organizátorom sa totiž ujdú nemalé peniaze. Možností je veľa a žijeme v dobe, kedy sú vám dvere k všetkým týmto možnostiam otvorené. Stačí vytrvať, snažiť sa a nevzdávať to.

Zaujal ťa tento článok, alebo si v ňom našiel chybu? Budeme radi ak nám o danej chybe napíšeš na kontakt@spawn.sk prípadne našu prácu podporíš jednoduchým lajkom na  Facebooku, followom na Instagrame aj odberom na  Google News. Prostredníctvom FB a IG sa budeme snažiť čo najskôr pridať dôležité herné novinky, ktoré potrebujete. Určite nevynecháme ani súťaže, ankety a recenzie :)

Sociálne siete

RSS Vosveteit.sk

 • Ktoré Xiaomi a Redmi telefóny dostanú Android 11, a ktoré zas nie? Tu je ich veľký zoznam! 18. septembra 2020
  Nie tak dávno sme vám priniesli prehľad vybraných smartfónov, ktoré v nedávnej minulosti pribudli do zoznamu zariadení, pre ktoré je MIUI 12 poslednou nadstavbou, ktorú dostanú. Ako je to však s Androidom 11? Nuž, zoznam zariadení je výrazne obšírnejší, čo nepoteší pravdepodobne nikoho. Na druhej strane však treba povedať, že aj zoznam smartfónov, ktoré sa môžu […]
  Martin Borko
 • Microsoft vylepšuje Edge. Kopíruje ďalšiu užitočnú funkciu z prehliadača Google Chrome 18. septembra 2020
  Len v priebehu včerajšieho dňa sme vás informovali o tom, že Microsoft do prehliadača Edge zavádza novú funkciu, ktorú si „zapožičal“ z konkurenčného prehliadača Chrome. Konkrétne sme písali o automatickom generovaní silných hesiel pri registrovaní sa do jednotlivých služieb online služieb. Dnes na povrch vyplávali ďalšie správy, ktoré hovoria o funkcii, o ktorej sme mohli už v minulosti […]
  Martin Borko
 • Pozrite sa, ako si môžete prispôsobiť vzhľad Google lišty na úvodnej obrazovke 18. septembra 2020
  Jedným z najviac používaných widgetov v Android smartfónoch je bezpochyby Google widget, ktorý mnohí z nás používajú za účelom rýchleho vyhľadávania informácií na internete. V základných nastaveniach ponúka preddefinovaný vzhľad, ktorý sa prispôsobuje buď svetlému, alebo tmavému režimu. Vedeli ste však, že si ho môžete prispôsobiť aj podľa seba?  Prispôsobte si vzhľad widgetu vyhľadávania od […]
  Martin Borko
 • Venuša patrí nám, hovorí šéf Roscosmosu 18. septembra 2020
  Len niekoľko dní dozadu obehla svet informácia, že na Venuši sa našiel „podpis života“. Vedci konkrétne našli plynný fosfán (PH3) v atmosfére planéty, ktorý by tam nemal čo robiť. Podľa súčasných vedomostí, ktoré máme, jeho pôvodcom môžu byť len živý organizmus. Samozrejme, nepredstavujme si teraz, že na povrchu planéty behajú „mimozemšťania“, „srnky“, či iné zvieratá. […]
  Martin Borko
 • Bill Gates kritizoval určité typy elektrifikácie dopravy. Elon Musk si myslí, že Gates „Nemá o tom páru“  18. septembra 2020
  Gates ešte v auguste vo svojom blogu písal, že e elektrifikácia dopravy je vhodnou len pre určitý typ dopravy pričom vyjadril názor, že niektoré spôsoby, ktorými smerujú viaceré spoločnosti, sú vo svojej podstate nezmyselnými.  Konkrétne vo svojom blogu napísal: „EV (pozn. redakcie: elektrické vozidlá) vynikajú pri cestovaní na krátke vzdialenosti. To znamená, že sú skvelou […]
  Martin Borko
Zaujímavý článok
Xbox Series X a Xbox Series S
Xbox Series X a Series S zverejnilo podrobné špecifikácie