Xbox Series X a S budú podporovať technológie Dolby

Odoberaj novinky cez  Google News
Xbox Series X a S budú podporovať Dolby Vision a Dolby Atmos
Zdroj: Xbox.com a Spawn.sk

Spoločnosť Dolby oznámila, že pripravované konzoly Xbox Series X a aj o niečo menšie Sko, budú prvými konzolami s podporou Dolby. Budú podporovať Dolby Atmos a Dolby Vision HDR technológie pri hrách.

S technológiou Dolby Vision spoločnosť sľubuje 10-krát hlbšiu úrovní čiernej, 40-krát jasnejšie zvýraznenie a 12-bitovú farebnú hĺbku. To sa však má líšiť v závislosti od použitých televízorov a monitorov. Väčšina aktuálne dostupných displejov ponúka farebnú hĺbku len 10-bitov. Len málo z nich sa však blíži k maximálnej úrovni jasu, ktorý dosahuje Dolby Vision.

Čo je Dolby Atmos a ako funguje

Dolby Atmos, 3D objektová technológia zabezpečujúca reprodukciu priestorového zvuku a spočíva v presnejšom rozložení zvuku do samotného priestoru. Technológia umožňuje pomyselné rozdelenie kanálov zvuku, kde jeden kanál môže obsahovať streľbu. Iný zase mechaniku prebijánia zbrane, ďalší výbuchy a tak podobne. Pomocou technológie je teda umiestnenie samotného zvuku a určenie jej presnej polohy v 3D priestore v hre výraznejšie a presnejšie.

Túto technológiu využíva aj aktuálna generácia, ale…

Je pravda že aj aktuálna generácia konzol One podporuje tieto technológie. Samozrejme len v obmedzenom režime a to v prípade streamovacích služieb. Napríklad Netflix a Amazon Prime, ale s hrami bohužiaľ nie. Tentoraz sa však pri Xbox Series X aj S môžeme spoľahnúť na plnú podporu Dolby Vision a Dolby Atmos pri hrách. Samozrejme, len pri podporovaných. Jediná nevýhoda týchto technológii je, že vyžadujú licenčné poplatky, takže je otázne, ktoré hry budú tieto technológie využívať.

Sony zatiaľ pri svojej konzole PlayStation 5 neohlásila podporu týchto technológií a nie je jasné, či to vôbec urobí. Dolby Vision technológia sa zatiaľ objavila len pri niekoľkých počítačových hrách a je otázne, ako veľmi zlepšila zážitok zo samotného hrania. Teoreticky by mala ponúkať viac výhod ako samotné 4K rozlíšenie tým, že bude ponúkať jasnejší a farebnejší obraz.

Pri samotnom uvedení konzol má byť Dolby Atmos 3D priestorový zvuk dostupný pri vydaní, zatiaľ čo hranie hier v Dolby Vision HDR bude dostupné až v nasledujúcom roku, to je rok 2021.