Xbox kedysi uvažoval o kúpe spoločnosti Nintendo

Odoberaj novinky cez  Google News
Xbox kedysi uvažoval o kúpe spoločnosti Nintendo
Zdroj: xbox.com

Aký by bol svet, keby sa Mario a Master Chief spojili? Ako by vyzeral Bowser ako hosťujúca postava v Killer Instinct? Viete si predstaviť crossover Forza Horizon a Mario Kart? A čo tak vidieť Crackdown agenta v Smash? To všetko sú otázky, na ktoré zrejme nikdy nedostaneme odpoveď. V súvislosti s nedávnym 20. výročím prvého vydania konzoly Xbox, sa spoločnosť rozhovorila aj o tom, že plánovala kúpiť Nintendo. Prečo?

Pred viac ako 20 rokmi, keď sa spoločnosť Microsoft pripravovala na spustenie predaja prvej konzoly Xbox, niekoľko vedúcich pracovníkov spoločnosti sa obávalo, že pri uvedení na trh nebude dostatok hier pre tento hardvér. Riešenie? Kúpime si Nintendo!

Nintendo sa však tejto ponuke len „zasmialo“. Teraz, možno keď už sa rozpaky vytrácajú, spoločnosť Microsoft zverejnila list, ktorý si v tom čase obe spoločnosti poslali. Ten nám umožňuje nahliadnuť do myslenia, ktoré sa skrývalo za touto dohodou.

Interaktívne múzeum

Tento list bol zdieľaný ako súčasť nového internetového, interaktívneho múzea k 20. výročiu založenia Xboxu. Aj keď veľa dokumentov je zakrytých, stále sa dá pomerne dosť vyčítať a poskladať si samotnú mozaiku.

„Drahý Jacqualee, oceňujem, že si si našiel čas a pokúsil sa dohodnúť stretnutie s pánom Takedom a pánom Yamauchi, aby sme prediskutovali možné strategické partnerstvo medzi spoločnosťami Nintendo a Microsoft na budúcich platformách videohier,“ píše sa v liste. „Chápem obavy pána Takedu z možného partnerstva a pokúsim sa [zablokovať] usmernenia, ktoré požadoval.”

Svojho času sa však Microsoft nesnažil získať iba Nintendo. Išlo aj o ďalšie spoločnosti ako napríklad EA, Midway alebo aj Square Enix. Najmä rokovania s EA boli pomerne rýchle, kde im spoločnosť jednoznačne povedala „nie, ďakujeme“. Rokovanie s Nintendom prebehlo, ale ako povedal Bachus „Len sa vysmievali. Predstavte si hodinu, ako sa vám niekto bude smiať. Tak nejako prebiehalo to stretnutie.”

Po odmietnutí ponuky Nintenda sa Microsoft pokúsil získať Square Enix. Tí ponuku odmietli pre príliš nízku cenu. Spoločnosť sa potom rozhodla, že sa pokúsi priviesť Midway Games. Ak by Midway games prešli pod Microsoft, PlayStation by tak mal problémy. „Hovorili sme so spoločnosťou Midway o ich akvizícii. Chceli sme ich získať, veľmi, ale nevedeli sme prísť na to, ako to urobiť, aby to fungovalo. Bolo by to skvelé, pretože by sme ich okamžite dostali z obchodu s PlayStation, ale to sa nám nepodarilo.”

Čo by sa teda stalo, ak by Xbox získal Nintendo tak nateraz ostáva záhadou.