Videohry ako liek – deti s ADHD môžu niektorú dostať na predpis

Odoberaj naše novinky cez  Google News, sleduj náš herný stream na  Facebook Gaming alebo priamo na našom  YouTube
Videohry ako liek
Zdroj: pixabay.com (StartupStockPhotos)

Videohry zvykli byť často terčom kritiky. Pohľad verejnosti na túto voľnočasovú aktivitu sa môže konečne zmeniť. Štúdie dokazujú, že hry môžu slúžiť ako liečebný prostriedok pre deti s ADHD. Zatiaľ však iba v USA.

Nové výskumy vyvrátili predsudky a tvrdenia o tom, že hranie hier zhoršuje zdravotnú situáciu. Práve naopak, správne naplánovanie času môže napomôcť k zlepšeniu sústredenia sa na jednoduché úlohy a viesť k ich vyriešeniu. Okrem toho môžu dieťa naučiť myslieť rýchlejšie v krízových situáciách.

EndeavorRX priniesol revolúciu v liečbe a hraní hier

Pre ľudí s poruchou pozornosti s hyperaktivitou je náročné, niekedy nemožné, ostať sústredený. To vedie k značným problémom v práci či v škole. Bežné liečebné procesy zahrnujú lieky alebo terapie u psychológa. Liečebný program EndeavorRX však prišiel so zaujímavým riešením. K zlepšeniu zdravia má napomôcť to, čo majú deti najradšej – hra. Akili je interaktívna videohra, ktorá je určená predovšetkým pre mládež s diagnostikovaným ADHD vo veku od osem do dvanásť rokov. Otestovali ju pomocou piatich klinických štúdií, ktorých sa zúčastnilo už 600 adeptov.

O čom je Akili a aké má výsledky pri ADHD

Aj keď medzi odporúčanými hrami sa nachádza viacero titulov, iba Akili zatiaľ získalo uznanie od Správy potravín a liečiv (FDA) v USA. Od 15. júna sa hra stala oficiálnym liekom, ktorý možno získať na predpis. S hlavným hrdinom jednoducho prechádzate cez rôzne prostredia, zbierate body a vyhýbate sa nástrahám. Má podmorskú tematiku prepojenú s futuristickým svetom. Znie to veľmi jednoducho, ale skrýva sa za tým oveľa väčší význam. Na 348 deťoch skúšali novú metódu počas štyroch týždňov. Za tento čas sa preukázalo, že ide o kvalitnejšie meranie symptómov. Okrem iného sa podarilo príznaky tejto poruchy potlačiť. Na ďalších 206 deťoch sa počas sledovania podarilo dosiahnuť zlepšenie symptómov. Predovšetkým súvisiacich s pozornosťou.

V budúcnosti môže ísť o viac hier

Americká stránka ADDitude už roky poskytuje informácie o ADHD pre rodiny a postihnutých. Na jej chode sa podieľajú profesori a psychológovia. Podarilo sa im zostaviť zoznam ďalších hier, ktoré poznáme z bežného života, no zároveň majú tendenciu liečiť.

Bad Piggies: ide o puzzle titul od tvorcov Angry Birds. V hre musíte dostať prasiatka bezpečne do cieľa. Vyžaduje si to hráčovu vynaliezavosť. Dieťa musí využiť stratégiu, aby mohlo postúpiť ďalej. Zopár nepodarených levelov ho môže na chvíľu odradiť, ale precvičí to jeho vytrvalosť.

Roblox: hra je špeciálna tým, že sa nachádza v online virtuálnom svete. Staviate budovy, stroje a spoznávate neobmedzený svet. Hráči potrápia svoju pamäť počas toho, ako sa budú učiť používať rôzne nástroje pri zveľaďovaní svojho herného priestoru.

Minecraft: hádam nepotrebuje bližší popis. Neobmedzene staviate rôzne kreácie, na ktoré musíte vopred získať materiál. Jeho skrytou vlastnosťou je, že podporuje rozvoj schopnosti plánovania.

Portal a Portal 2: hráči navigujú hlavnú postavu cez opustené centrum a pomocou „portálnej pištole“ prechádzajú cez dvere či pohybujú objektmi. Hra má vplyv na kognitívnu stránku. To zahrnuje plánovanie, time management a pamäť.

Starcraft a Starcraft 2: hráči vytvárajú oddiely a zbierajú materiál s cieľom poraziť nepriateľa v súboji. Popritom hra zlepšuje schopnosť premýšľať, predvídať a hodnotiť danú situáciu. Navyše, profesionálni hráči si môžu hraním privyrobiť nejeden dolár.

The Zelda Franchize: od hráčov sa požaduje kritické myslenie. Len na jeho základe môžu prejsť rozličné skladačky a hádanky. Okrem toho, splnenie cieľa podporí súťaživé záujmy.

Guitar Hero: táto hra premeria vaše sústredenie a reflexy. Plynule premieňa vaše zrakové impulzy na fyzickú aktivitu.

Čo to znamená mať ADHD?

Ide o poruchu, ktorá s nastavením dnešnej doby neustále narastá. Jej začatie môžu spôsobiť rôzne impulzy – rodinné aj spoločenské. Jej prejavmi sú vnútorný nepokoj, ktorý sa odráža na motorike, rýchla unaviteľnosť, nepozornosť, emočná nestabilnosť a mnoho iných príznakov. Viac sa môžete dočítať tu.

Zaujal ťa tento článok, alebo si v ňom našiel chybu? Budeme radi ak nám o danej chybe napíšeš na kontakt@spawn.sk prípadne našu prácu podporíš jednoduchým lajkom na  Facebooku, followom na Instagrame aj odberom na  Google News. Prostredníctvom FB a IG sa budeme snažiť čo najskôr pridať dôležité herné, filmové aj seriálové novinky, ktoré potrebujete. Určite nevynecháme ani súťaže, ankety a recenzie :)

Sociálne siete

RSS Vosveteit.sk

 • Túlavá hviezda by mohla našu sústavu rozobrať, ak sa dostane príliš blízko 2. decembra 2020
  Ľudstvo sa už od nepamäti pýtalo, čo sa stane s našou Slnečnou sústavou a aký bude jej osud. Pokúša sa na to odpovedať aj nová štúdia, ktorej autorom je študent astronómie, John Zink, píše Universe Today. Stabilita Slnečnej sústavy je problémom, ktorý sa datuje až do čias Newtona. Ten predpokladal, že interakcie planét v našej […]
  Richard Zliechovský
 • Prehliadač Chrome od roku 2022 zostane pre milióny počítačov s Windowsom bez podpory Google 2. decembra 2020
  Microsoft ešte začiatkom roka ukončil oficiálne podporu pre operačný systém Windows 7, ktorý bol svojho času najrozšírenejším ako aj najobľúbenejším operačným systémom spoločnosti. Týmto rozhodnutím svojim spôsobom spoločnosť dala vývojárom aplikácií a ďalšieho softwaru najavo, že vývoj ich produktov pre platformu Windows 7 nemá už väčší zmysel. Mnoho spoločností preto prestala aktívne vyvíjať svoje produkty […]
  Martin Borko
 • EMUI 11 nájdeme už vo viac ako 10-miliónoch zariadeniach. Pre ktoré zariadenia môžeme najbližšie očakávať aktualizáciu? 2. decembra 2020
  Nadstavba EMUI 11 bola oficiálne predstavená ešte v septembri tohto roka, pričom krátko na to bola uvoľnená pre prvých BETA testerov. Aktualizácia sama o sebe priniesla viacero vylepšení a noviniek. Išlo napríklad o nové funkcie spojené s AOD (Always on Display), úprav aplikácie Galéria, boli pridané nové Živé ikony, pribudla podpora funkcie Multi-Screen spolupáca 3.0 […]
  Martin Borko
 • SETI: „Život mimo Zeme nájdeme najneskôr do roku 2036“ 2. decembra 2020
  Podarí sa nám niekedy nájsť mimozemský život? To je otázka, na ktorú dnes nepoznáme odpoveď. Mnoho štúdií venujúcich sa tejto téme hovorí, že áno, ale sú aj také, ktoré hovoria nie. Tie pesimistické názory sa najčastejšie odvolávajú na Fermiho Paradox. Väčšia časť vedcov však nie je tak skeptickou a verí, že život vo vesmíre nie […]
  Martin Borko
 • Elon Musk je otvorený diskusii, aby sa Tesla zlúčila s inou automobilkou 2. decembra 2020
  Elon Musk povedal niekoľko komentárov k téme prípadného zlúčenia spoločnosti Tesla s inou automobilkou.  Jeho komentáre sú vcelku prekvapivými. Dôvodom je, že Tesla je aktuálne najhodnotnejšou automobilkou na svete so značným náskokom pred konkurenciou. Na tému upozorňuje portál electrek.co. Druhým dychom treba však povedať, že hoci Tesla vo svojej histórii nebola nikdy dcérskou spoločnosťou iného […]
  Martin Borko
Zaujímavý článok
Forza Horizon 4
Forza Horizon 5 možno vyjde už v roku 2021