Videohry ako liek – deti s ADHD môžu niektorú dostať na predpis

Odoberaj novinky cez  Google News
Videohry ako liek
Zdroj: pixabay.com (StartupStockPhotos)

Videohry zvykli byť často terčom kritiky. Pohľad verejnosti na túto voľnočasovú aktivitu sa môže konečne zmeniť. Štúdie dokazujú, že hry môžu slúžiť ako liečebný prostriedok pre deti s ADHD. Zatiaľ však iba v USA.

Nové výskumy vyvrátili predsudky a tvrdenia o tom, že hranie hier zhoršuje zdravotnú situáciu. Práve naopak, správne naplánovanie času môže napomôcť k zlepšeniu sústredenia sa na jednoduché úlohy a viesť k ich vyriešeniu. Okrem toho môžu dieťa naučiť myslieť rýchlejšie v krízových situáciách.

EndeavorRX priniesol revolúciu v liečbe a hraní hier

Pre ľudí s poruchou pozornosti s hyperaktivitou je náročné, niekedy nemožné, ostať sústredený. To vedie k značným problémom v práci či v škole. Bežné liečebné procesy zahrnujú lieky alebo terapie u psychológa. Liečebný program EndeavorRX však prišiel so zaujímavým riešením. K zlepšeniu zdravia má napomôcť to, čo majú deti najradšej – hra. Akili je interaktívna videohra, ktorá je určená predovšetkým pre mládež s diagnostikovaným ADHD vo veku od osem do dvanásť rokov. Otestovali ju pomocou piatich klinických štúdií, ktorých sa zúčastnilo už 600 adeptov.

O čom je Akili a aké má výsledky pri ADHD

Aj keď medzi odporúčanými hrami sa nachádza viacero titulov, iba Akili zatiaľ získalo uznanie od Správy potravín a liečiv (FDA) v USA. Od 15. júna sa hra stala oficiálnym liekom, ktorý možno získať na predpis. S hlavným hrdinom jednoducho prechádzate cez rôzne prostredia, zbierate body a vyhýbate sa nástrahám. Má podmorskú tematiku prepojenú s futuristickým svetom. Znie to veľmi jednoducho, ale skrýva sa za tým oveľa väčší význam. Na 348 deťoch skúšali novú metódu počas štyroch týždňov. Za tento čas sa preukázalo, že ide o kvalitnejšie meranie symptómov. Okrem iného sa podarilo príznaky tejto poruchy potlačiť. Na ďalších 206 deťoch sa počas sledovania podarilo dosiahnuť zlepšenie symptómov. Predovšetkým súvisiacich s pozornosťou.

V budúcnosti môže ísť o viac hier

Americká stránka ADDitude už roky poskytuje informácie o ADHD pre rodiny a postihnutých. Na jej chode sa podieľajú profesori a psychológovia. Podarilo sa im zostaviť zoznam ďalších hier, ktoré poznáme z bežného života, no zároveň majú tendenciu liečiť.

Bad Piggies: ide o puzzle titul od tvorcov Angry Birds. V hre musíte dostať prasiatka bezpečne do cieľa. Vyžaduje si to hráčovu vynaliezavosť. Dieťa musí využiť stratégiu, aby mohlo postúpiť ďalej. Zopár nepodarených levelov ho môže na chvíľu odradiť, ale precvičí to jeho vytrvalosť.

Roblox: hra je špeciálna tým, že sa nachádza v online virtuálnom svete. Staviate budovy, stroje a spoznávate neobmedzený svet. Hráči potrápia svoju pamäť počas toho, ako sa budú učiť používať rôzne nástroje pri zveľaďovaní svojho herného priestoru.

Minecraft: hádam nepotrebuje bližší popis. Neobmedzene staviate rôzne kreácie, na ktoré musíte vopred získať materiál. Jeho skrytou vlastnosťou je, že podporuje rozvoj schopnosti plánovania.

Portal a Portal 2: hráči navigujú hlavnú postavu cez opustené centrum a pomocou „portálnej pištole“ prechádzajú cez dvere či pohybujú objektmi. Hra má vplyv na kognitívnu stránku. To zahrnuje plánovanie, time management a pamäť.

Starcraft a Starcraft 2: hráči vytvárajú oddiely a zbierajú materiál s cieľom poraziť nepriateľa v súboji. Popritom hra zlepšuje schopnosť premýšľať, predvídať a hodnotiť danú situáciu. Navyše, profesionálni hráči si môžu hraním privyrobiť nejeden dolár.

The Zelda Franchize: od hráčov sa požaduje kritické myslenie. Len na jeho základe môžu prejsť rozličné skladačky a hádanky. Okrem toho, splnenie cieľa podporí súťaživé záujmy.

Guitar Hero: táto hra premeria vaše sústredenie a reflexy. Plynule premieňa vaše zrakové impulzy na fyzickú aktivitu.

Čo to znamená mať ADHD?

Ide o poruchu, ktorá s nastavením dnešnej doby neustále narastá. Jej začatie môžu spôsobiť rôzne impulzy – rodinné aj spoločenské. Jej prejavmi sú vnútorný nepokoj, ktorý sa odráža na motorike, rýchla unaviteľnosť, nepozornosť, emočná nestabilnosť a mnoho iných príznakov. Viac sa môžete dočítať tu.