Vaporum

Preview recenzia

Odoberaj novinky cez  Google News
Platforma
PS4
Žáner
Steampunk dungeon crawler
Výrobca
Fatbot Games
Vydávateľ
Fatbot Games
Hru s predbežným prístupom poskytla spoločnosť
EVOLVE PR

Vaporum nie je obyčajná hra. Je to dungeon crawler RPG, čo je žáner, ktorý je dosť jednoduchý. Za vami sa zavrú dvere a vymusíte zabiť nepriateľov v miestnosti. Akonáhle všetkých zabijete, zoberiete si svoje veci ktoré ste dostali z nepriateľov a idete ďalej. Vyriešite nejakú tú hádanku, ktorá vás zavedie do inej lokácie a to je celé. Stále to isté dookola. Jediné, čo je iné, je prostredie a nepriatelia, ktorý sa postupom času stávajú o dosť zložitejší na zabitie. Áno, sú to síce roboti, ktorí sa dajú zabiť pár údermi, ale sú tu i tí, ktorí toho vydržia i desiatky rán. A to je na tomto žánri to úžasné. Zároven s tým prichádza i znovuhráteľnosť, ktorá je obrovská. Stále dookola si môžete prechádzať tie isté miestnosti, zabíjať hordy nepriateľov, zbierať zbrane a muníciu a i po kompletnom dohraní vás hra neprestane baviť. Tomu je tak i pri hre Vaporum.

Príbeh začína pekne nakreslenou cutscénou, kde sa hlavná postava prebudí s menšou amnéziou uprostred pustého oceánu. Naraz sa vám pred zrakmi objaví veľká kovová veža, z ktorej máte divný pocit. Pripadá vám povedomá. Ako by ste v nej už niekedy boli. Celé to začne byť ešte divnejšie, keď sa na´hle z veže začne objavovať svetlo, vďaka ktorému sa otvorí poklop, do ktorého následne vstúpite. Prejdete menšiu časť, v ktorej prichádzajú vaše prvé a zároveň aj najväčšie rozhodnutia. Vybrať si exoskelet, ktorý budete po celú dobu hry na sebe nosiť. Exoskelet je niečo ako vaša druhá koža. Vďaka nemu sa budete môcť brátniť nepriateľom, ktorých tu je dosť. Každý je trochu iný. Máte na výber až štyri. Ťažký exoskelet vás ochráni pred nepriateľmi vďaka väčšej porcii životov, ktoré budete vážne potrebovať alebo napríklad bojový exoskelet, ktorý vám dá väčšiu rýchlosť útokov. Akonáhle si vyberiete, tak už vás hra za ručičku nedrží. Proste vás hodí do akcie a na nič sa nepýta. Tento štýl hry sa mne osobne dosť páči, pretože na všetko si musíte prísť sámi. Ale sú tu aj takí, ktorí by ocenili nejaký ten tutoriál. I pre tých tu sú menšie, ale skoro zanedbateľné tutoriály. Hra vám ale trochu pomôže, až keď si skutočne neviete rady. Ale to väčšinou neprichádza, maximálne pri hádankách, ktoré sú niekedy až príliš zložité, ale i cez to sú len logické a nič zložité na tom nehľadajte.

Nepriateľov je tu dosť. Väčšinou sú to roboti, automaty alebo mechanické stroje, ktoré sa vás budú snažiť zabiť. Na každého nepriateľa platí niečo iné. Na robotov platí kyselina alebo voda a na automaty zase elektrina. Platí ale aj to, že pokiaľ robot, ktorý má sám útok s elektrinou, na toho elektrina neplatí a je proti nej imúnny. Platí, že pokiaľ sa naučíte pohyby a útoky jednotlivých protivníkov, tak máte vyhrané. Nepriatelia majú proste rovnaké pohyby a útoky po celú dobu hry. Skúste si zapamätať všetky kroky všetkých nepriateľov, keď ich na vás pôjde päť v malej miestnosti. To asi nepôjde. Ale v tomto ohľade vám pomôžu zbrane. A tých je veľké množstvo. Na začiatku máte len kresadlovú pištoľ a páčidlo, ale postupom času nájdete brokovnice, muškety, meče a ďalšiu tonu zbraní, ktoré vás ochránia pred všetkým, čo sa vás bude snažiť zabiť. Naviac, za každého zabitého nepriateľa dostanete Fumium, čo je miestna forma skúseností, za ktoré si môžete zlepšovať váš exoskelet lepšiou presnosťou zbrane, alebo napríklad rýchlejšie dopĺňanie života. 

Keď sa budeme baviť o zábavnosti, tak dôjdeme k záveru, že je Vaporum vážne zábavný. Síce hneď na začiatku vám hra pripadá ako nudná a príbehovo nezábavná, ale po pár miestnostiach a zabitých nepriateľoch vás Vaporum doslova vtiahne do príbehu, ktorý sa točí okolo bývalých obyvateľov veže. Áno, povedal som bývalých, pretože v súčasnej dobe nikto vo veži nie je. Okrem pár automatov a robotov tu nie je nikdo, kto by bol človek, okrem vás. Síce tu sú roboti, ktorí sa tvária ako ľudia, ale tí tak len vypadajú. Príbeh je naviac doplnený spismi a záznamníkmi, ktoré vám povedia niečo o bývalých obyvateľoch. Ale pokiaľ budete pozorný a budete sa prehrabávať všade okolo, tak sa vám môže podariť nájsť nejakú tú tajnú miestnosť. A tých tu je. V každej z nich nájdete nejaké to lepšie vybavenie alebo spis, vďaka ktorému sa dozviete trochu viac o príbehu. Ale tieto miestnosti nie je nutné hľadať, pretože pre splnenie príbehu nie sú nutné. Ale za tú lepšiu zbraň tá námaha určite stojí.

Vaporum je veľmi podarená hra. Hráteľnosť je super, grafika tiež a soundtrack? Taktiež!

Keď už sme zmienili všetky kladné veci, tak príchadzajú na rad aj tie záporné, ktorých je ale popravde minimum, pretože je len jedna. Ako mínus beriem to, že pokiaľ vezmete čokoľvek z vášho inventára a hodíte to na zem, tak sa to premení na šedé vrecúško. Áno, chápem že je veľmi ťažké natextúrovať všetky predmety, ktoré sa v hre objavia, ale nechápem prečo aspoň neurobili model tehly, s ktorou si užijete skutočne dosť srandy. Čo beriem ako veľké plus je atmosféra, grafika a soundtrack. Atmosféra je neuveriteľná. Máte vážne strach ísť za ďalší roh, pretože viete, že za ním bude čakať nejaký robot. Grafika je nádherná, všetky odrazy kovových predmetov sú úžasné. Soundtrack je nepopísateľný. Tak, ako sme u väčšiny hier zvyknutý, hudba sama vie, kedy začnete bojovať, vďaka čomu sa z kľudnej hudby stane akčná mlátiaca hudba plný rýchlych pasáži behom sekundy.

A aký je verdikt? Vaporum je veľmi podarená hra. Hráteľnosť je super, grafika tiež a soundtrack? Taktiež! Príbeh je srdcervúci. Atmosféra je nepopísateľná. Napriek tomu hra nie je pre všetkých a svojich fanúšikov si bude musieť hľadať. Naprídu sami. Nie je to klasická dungeon crawler hra, pri ktorej stlačíte pár tlačidiel a zabijete všetkých v miestnosti. Vaporum je tu pre tých, ktorým chýbal nejaký nový titul žánru dungeon crawler. Nám chýbal tiež a teraz sme sa ho dočkali. 

Zaujal ťa tento článok, alebo si v ňom našiel chybu? Budeme radi ak nám o chybe napíšeš.
Prostredníctvom FB a IG pridávame denne dôležité herné, filmové aj seriálové novinky, ktoré potrebujete.
Zaujímavý článok
Remake Final Fantasy 7 aj na PC
Final Fantasy 7 Remake by mohol vyjsť na PC a PS5