Valve predstavilo Steam Deck. Zahráte si na ňom všetky hry zo Steamu

Odoberaj novinky cez  Google News
Valve predstavilo Steam Deck
Zdroj: steam.com

Po pár dňoch, čo Nintendo predstavilo svoju vylepšenú Switch konzolu, sa pozornosť upiera na Valve. Spoločnosť stojaca za platformou Steam totiž oficiálne predstavila svoju vlastnú handheld konzolu. To, o čom sa už dlhšie špekulovalo sa stáva realitou. Valve na herný trh vstupuje so Steam Deck.

Novo predstavená konzola sľubuje veľké veci. Predovšetkým možnosť zahrať si všetky hry z vašej Steam knihovne napr. vo vlaku, na chalupe, či kdekoľvek inde. Poďme si však postupne priblížiť všetky podrobnosti, ktoré sme sa dozvedeli.

Väčšia ako Switch a na výber dostaneme viacero variant

Steam Deck od Valve poháňa technológia AMD, presnejšie procesor Zen 2 a grafická karta RDNA 2. Po stránke ovládania ponúkne konzola dva joysticky, tlačítka na každej strane, bočné a zadné tlačítka a dva trackpady, ktoré majú v určitých hrách nahradiť myš.

Redaktor magazínu IGN si mal možnosť konzolu vyskúšať aj naživo. Vďaka tomu vieme, že je na pohľad väčšia ako Switch, údajne je ale jej ovládanie pohodlné. Konzola beží na novej verzii SteamOS, v ktorom majú byť všetky možnosti tak, ako ich poznáme z PC verzie. Takže chýbať nebude chat, achievementy i cloudové úložisko. Zaujímavé je tvrdenie, že SteamOS sa dá z konzoly úplne odinštalovať a nainštalovať napr. Windows. Stane sa z nej tak mini počítač?

Možné to je. Valve totiž vyvíja aj dock, prostredníctvom ktorého by malo byť možné konzolu pripojiť k monitoru a používať Deck ako klasický PC. Celkovo by mala sila konzoly dosahovať 2 TFLOPs. Spomínaný redaktor na nej vyskúšal tituly ako Doom Eternal, Control či Death Stranding. Všetky bežali bez problémov.

Informačnú nálož môžeme ukončiť poslednými detailami. Steam Deck disponuje LCD displejom, ktorý má 7 palcov s rozlíšením 1280×800 a 60 Hz. Cenovo štartuje konzola na 419 € za 64 GB eMMC úložisko, 549 € za 256 GB NVMe SSD úložisko a najvybavenejší Deck dostanete za 679 € s 512 GB NVME SSD úložiskom.