Valheim – tipy a triky, ktoré vám pomôžu pri hraní

Odoberaj novinky cez  Google News
Valheim tipy a triky - návod
Zdroj: spawn.sk

Hra Valheim je nepochybne fenomén dnešných dní. Od svojho vydania si získala už množstvo priaznivcov a dokonca prekonáva rôzne rekordy. To všetko dokázala hra, ktorá je ešte len v predbežnom prístupe a vytvorilo ju štúdio Iron Gate, ktoré má iba niekoľko zamestnancov. V dnešnom článku vám pomôžeme pri hraní hry. Povieme si niekoľko tipov a trikov, ktoré sa vám zídu, či už s hrou začínate, alebo ste skúsenejší a neviete ako ďalej.

Čo robiť hneď na začiatku

Prvá vec, ktorú po zapnutí hry musíte urobiť, je nájsť si nejaké drevo a kameň. Je to dôležité, aby ste si následne mohli vytvoriť základne, no určite lepšie nástroje ako holé ruky. Drevo získate jednoducho zo stromov, ktoré sú pováľané na zemi, alebo tak, že budete mlátiť do kvetov a kríkov. Kamene nájdete tiež úplne jednoducho, sú náhodné rozmiestnené po zemi.

Prvý nástroj, ktorý by ste si mali vyrobiť je nepochybne sekera. Tá vám pomôže rúbať stromy a zbierať drevo efektívnejšie a hlavne rýchlejšie. Následne si vyrobte Club, čo je základná zbraň, pomocou ktorej sa ubránite menším hrozbám. Kladivo je vaša ďalšia zastávka. S ním začnete budovať svoj domov. Dôležitým krokom je položiť si na zem pracovnú stanicu, alebo Workbench ak chcete. Ten umožní opravovať poškodené nástroje a výbavu.

Kde hľadať materiály a jedlo

Všetko vo Valheim má nejaké kritéria a podmienky, pri ktorých sa vo svete “spawnuje”. Okrem dreva a kameňov je pre vás dôležitý kremeň, alebo Flint. Zo začiatku môže byť ťažké ho nájsť, no keď prídete na ten správny spôsob, naberať ho budete lopatami. V prvom rade musíte nájsť vodu, napríklad jazero, ostaňte však blízko pri brehu. Následne už len sledujte hladinu a hľadajte malé biele bodky. To je váš cieľ. Podobným spôsobom funguje aj hľadanie železa.

Železo vás bude zaujímať až trochu neskôr, keďže na jeho ťaženie potrebujete lepšiu sekeru (minimálne Antler Pickaxe alebo Bronze Pickaxe). Potom vám stačí nájsť bažinu, keďže iba v týchto oblastiach sa železo v hre Valheim vyskytuje. Materiály ako napríklad bronz sa v hre nevyskytujú náhodne a nemôžete ich nájsť. Tým pádom je vašou jedinou šancou, ako ho získať, vytvoriť si ho.

Rovnako dôležité ako materiály je aj jedlo. Valheim je dobrosrdečná hra a preto bez jedla prežijete neobmedzene dlho. Na hlad jednoducho v hre nemôžete zomrieť. Ak ste hladný prináša to ale veľa nevýhod a preto určite chcete mať vždy po ruke aspoň niečo na jedenie. Úloha jedla je jednoduchá, rozširuje a dopĺňa vaše zdravie a výdrž. Zo začiatku sú skvelým zdrojom jedla divoké prasatá a huby. Tie nájdete bez problémov v lesoch a nemalo by vám to trvať dlho.

Vymieňajte si zbrane a vylepšujte svoje schopnosti

V hre Valheim je prekvapivé množstvo typov zbraní a každá z nich má svoju vlastnú špeciálnu schopnosť, alebo lepšie povedané špeciálne možnosti. Schopnosti ako také fungujú na podobnom princípe ako napríklad v Skyrime. Čím viac ich používate, tým vyšší level majú. Takže ak chcete byť lepší napríklad v rúbaní dreva, musíte rúbať drevo.

Všetky zbrane majú svoje výhody aj nevýhody. Je teda dobrým základom ich meniť a levelovať postupne každú z nich. Trochu premiešať veci a nesústrediť sa len na jeden typ zbrane. Nikdy totiž neviete, ako sa situácie vyvinie a budete potrebovať práve tú zbraň, na ktorej máte nízky level. Užitočné je to aj preto, že si počas hrania môžete odomknúť niektorú zo silných zbraní v hre. Keďže ale nebudete mať dostatočný level, nebudete ju môcť ani použiť.

Pomaly a s rozvahou na prvých bossov

Nie je zvykom pre survival hru, aby vám dávala tak priame návody ako Valheim. Príkladom môžu byť aj bossovia, ktorých v hre môžete vyvolať. Áno, títo bossovia sa nedajú nájsť len tak vo svete a nezrodia sa v presne určený čas. Keď budete pripravení (a tým myslíme naozaj pripravení) môžete si vyvolať prvého – Eikthyr. Určite sa však neponáhľajte.

Na zdolanie týchto nepriateľov potrebujete mať istý level, isté skúsenosti a aj výbavu. Preto je lepšie sa poriadne pripraviť, prípadne si na pomoc zavolať aj priateľov. Koniec koncov, kooperácia je dôležitá súčasť hry. Ak sa vám podarí bossa zdolať, čaká na vás sladká odmena v podobe kvalitnej výbavy alebo vzácnych materiálov.

Naučte sa rozpoznávať rôzne oblasti vo svete

Poznať pôdu pod nohami, na ktorej práve v hre Valheim stojíte, je dôležité. Ako sme spomínali vyššie, niektoré materiály a zvieratá môžete nájsť iba v určitých oblastiach, alebo biómoch ak chcete. Napríklad meď sa vyskytuje iba v čiernom lese (Black Forest). Rovnako tak ako obrovský trollovia a šamani Greydwarf. Tých stretnúť (aspoň zo začiatku) nechcete. Sú nepríjemní a vedia si dopĺňať zdravie počas boja.

Každá oblasť má taktiež svoje vlastné dungeony, zvieratá, nepriateľov a materiály, ktoré môžete nájsť iba vrámci nej. Svet vo Valheim je generovaný procedurálne. Inými slovami, podobne ako v Minecrafte. Len so šťastím narazíte na dva rovnaké svety po sebe. Preto sa ani nedá napísať úplne presný návod, ako hru hrať. Každý ju má v podstate niečim inú.

Začnite s menším príbytkom, rozširujte neskôr

Budovanie príbytkov a obydlí v hre Valheim je jednou z najlepších vecí. Dá sa pri tom oddýchnuť a popustiť uzdu fantázie. Budovanie má však aj svoje pravidlá, ktoré by ste mali vedieť na začiatku. No množstvo z nich sa naučíte počas hrania. Vedeli ste napríklad, že je dôležité v príbytku vybudovať komín, ak chcete mať oheň? A vedeli ste, že ak prší, komín vám môže namoknúť a rozpadnúť sa? Áno, aj na takéto detaily vývojári mysleli a preto na ne musíte myslieť aj vy.

Preto je dôležité začať najprv v menšom, aj keď vás to bude lákať stavať obrovské katedrály. Kým sa nenaučíte všetky pravidlá budovania, bude pre vás jednouchšie a efektívnejšie postaviť si niečo menšie. Potom vás aspoň nebudú mrzieť všetky suroviny a materiály, ktoré ste do toho investovali, ak sa niečo stane.

Postupom času tiež budete objavovať nové materiály a možnosti, ako si vylepšiť príbytok. Preto sa ušetrite zbytočného mazania a búrania a príbytok si vylepšujte postupne. Bude vás to stáť menej času, nervov aj vzácnych surovín. Predsa len ide o survival hru, takže manažment všetkého, čo vlastníte, je dôležitý.

Zapojte do hry priateľov

Valheim je bezpochyby hra, ktorú si viac užijete ak ju hráte s niekým iným. Samozrejme, môžete ju hrať aj sólo a dosť sa pri tom zabaviť. Hranie s inými hráčmi, najlepšie takými, ktorých poznáte, má však svoje čaro. Môžete si pomáhať, môžete spolu budovať a čeliť všetkým nástrahám. Myslí si to aj štúdio Iron Gate a preto do hry pridali úplne jednoduchú možnosť, ako si vytvoriť vlastný dedikovaný server a zdieľať ho s priateľmi. Hrať spolu nebolo nikdy ľahšie.

Naučte sa všímať si, čo vám hra ukazuje

Spočiatku tajomná rada, no po nasledujpcich riadkoch zistíte, čo tým myslíme. Na pozadí hry Valheim prebieha množstvo procesov, ktoré priamo ovplyvňujú vašu hru a možnosť prežiť. Napríklad smer vetra. Aj keď sa to nezdá, je veľmi dôležité si ho sledovať v istých situáciách. Povedzme ak lovíte jelene. Ak vietor fúka oproti vám, jeleň vás zacíti oveľa skôr, než ak by ste sa k nemu blížili s vetrom v chrbte.

Dávajte si pozor aj na drobné detaily. Napríklad oheň vo vnútri vášho obydlia. Ako sme už spomenuli vyššie, ak nepostavíte komín, hromadí sa vám tam teplo a dym. To bude pre vaše obydlie a pre vás kritické. Začnete sa dusiť.

Medzi ďalšie skvelé detaily patrí aj smer, ktorým padne strom, keď ho zrúbete. To, akým smerom sa poberie závisí od mnohých faktorov. Napríklad ako je naklonený, od uhla pod ktorým ho rúbete, od smeru vetra a podobne. Padajúci strom vás môže zabiť jediným úderom. Na druhú stranu vie byť užitočný, ak padne na iné stromy. Vy tak získate jednou ranou niekoľko stromov. Na to všetko treba pri hraní hry Valheim myslieť. Sú to práve tieto detaily, ktoré rozhodujú o vašej smrti alebo prežití.

V hre by vám mohla pomôcť aj čeština, ktorá sa pripravuje. Viac o tom sme písalo v tomto článku. Veľmi nápomocná môže byť aj Valheim Wiki, ktorá obsahuje všetko potrebné informácie o hre a mechanikách. Nájdete ju na tejto adrese.