Valheim – Survival, na ktorý ste dlho čakali

Predbežná recenzia

Odoberaj novinky cez  Google News
Recenzia na hru Valheim
Zdroj: valheimgame.com
Dátum vydania
2. február 2021
Platforma
PC
Žáner
Survival, Indie, Sandbox
Výrobca
Iron Gate AB
Vydavateľ
Coffee Stain Studios, Coffee Stain Publishing

Steam je zaplavený hrami o prežitie od meteorického vzrastup popularity hry Minecraft. Preto, keď sa niekomu podarí preraziť a urobiť si dobré meno, stojí za to venovať danému titulu pozornosť. Iron Gate AB v spolupráci s vydavateľstvom Coffee Stein Studios a Publishing nám naservírovali hru Valheim. Hra bola uvedená na Steam už vo februári, kde sa zatiaľ nachádza v Early Access.

Študio Iron Gate skombinovalo dva overené mechanizmy. Jeden v štýle hry Minecraft a vikinské prostredie. Vďaka tomu sa mu podarilo predať viac ako päť miliónov kópií. Popularita hry Valheim stále nevykazuje žiadne náznaky klesajúcej krivky popularity a myslíme si, že je to oprávnene. Vo Valheim sa určite budú cítiť dobre práve hráči, ktorí predtým hrali podobné tituly. Tituly napríklad ako ARK Survival, Rust alebo spomínaný Minecraft.

Budovy vás ochránia aj pred otravnými nepriateľmi. Je to známa neutíchajúca herná slučka survival hier

Valheim začína tvorbou charakteru

V hre sa ujmete roly mŕtveho vikinského bojovníka a vaša duša bola uložená v posmrtnom živote. Vaším cieľom je podmaniť si divočinu objavovaním, zbieraním surovín, následným stavaním, remeselnou výrobou a farmárčením. Všetko s konečným výsledkom zabíjania božstiev, ktoré obývajú tento svet. Svet plný prastarých rivalov Odina. Vytvorením vlastného SEEDu (seed je “náhodne” generovaná mapa, pozn. red.) sa objavíte priamo na lúke, takmer nahý a bez dôležitých nástrojov. Rovnako ako v hre Minecraft, prvé minúty hry Valheim strávite rúbaním stromov, aby ste dostali drevo, ktoré potrebujete či už na výrobu nástrojov, tak aj na stavbu vášho úplne prvého prístrešku, bez ktorého tu určite neprežijete.

Budovy, teda, v tomto prípade chatrče, vám zabezpečia úkryt pred živlami

Živlom je napríklad dážď, ale budovy vás ochránia aj pred otravnými nepriateľmi. Je to známa neutíchajúca herná slučka survival hier, ktorá sa vyskytuje v mnohých tituloch, staviate, zabíjate, v skrate prežívate, ale vo Valheim je to pútavejšie. Možným jedným z hlavných a známych dôvodov, prečo sa podarilo práve hre Valheim presadiť nad ostatnými žánrovo podobnými hrami, je to, že vás nezabíja otravným hladom a smädom. Iné hry doslova “nútia” hráčov prežiť a strážiť si tak svoj hlad a smäd. Namiesto toho, aby sa hráč zapojil aj do tých zábavnejších aspektov hry. A presne toto je jeden z dôvodov, prečo hry predsa hráme. Toto však neznamená, že jedlo vo Valheim nemá žiadnu úlohu, práve naopak.

Vy, alebo teda vami vytvorené postavy majú v hre základné zdravie, ktoré je možné navýšiť si spomínanou konzumáciou jedla. Naraz je však možné konzumovať len tri suroviny. Tu je však nutné sledovať neustále svoj inventár, pretože každá jedlá surovina pridá k vášmu zdraviu inú hodnotu a tá vám vie dopomôcť či už precestovať nejaké špecifické územie, prežiť nápory nepriateľov alebo len zvýšiť vašu výdrž staminy.

Keďže vo Valheim nemôžete zomrieť na následky hladu, nevzniká tu žiadny nežiadúci nátlak, ktorý by vám bránil v zbere a uložení si veľkého množstva jedla na neskôr. Všeobecne sa dajú tieto potraviny ľahko zohnať a nemusíte chodiť ani príliš ďaleko, aby ste našli dary prírody v podobe čučoriedok alebo malín, prípadne iných konzumácie schopných plodín.

Komplexný a bohatý stavebný systém a veľké množstvo márnivých predmetov poteší hlavne The Sims-filov

Základom je mať stále v inventári mäso

Ďalšími vhodnými potravinami na konzumovanie je určite mäso, ktoré je možné získať lovom zvierat ako napríklad divých kancov, jeleňov, alebo fiktívnych zvierat luxov. Zásoby tu nazbierate až smiešne rýchlo a tým pádom sa môžete sústrediť na podstatnejšie a hlavne, zábavnejšie aspekty hry, akými je už spomínaný prieskum, výroba stále lepšej a lepšej zbroje a výbavy a predovšetkým, boj proti náročným nepriateľom.

Tempo hry je zámerne “mierne” namáhavé, aby ste pri hraní cítili vôňu ruží a robili si spomienky v podobe snímok obrazovky. A aj keď ste sa počas týchto vaších neumyselných spomienok zatúlali do trollej jaskyňe, kde potom verbujete celý server a každého prítomného spoluhráča, aby vám s ním pomohli a získali si svoje veci späť, napriek tomu sa cítite stále šťastný. Prispôsobivosť hry je ďalšou z väčších predností. Akékoľvek štýly hrania sú v hre Valheim vítané a podporované.

Systém stavby a množstvo predmetov

Komplexný a bohatý stavebný systém a veľké množstvo márnivých predmetov poteší hlavne The Sims-filov a rádoby interiérových architektov. Osamelí vlci a nebojácny jedinci vpadnú do zložitých bitiek s hernými bossmi a strategicky mysliaci hráči hier Dark Souls si zase užijú ohromné podzemné dungeony, ktoré odmenia ich taktické myslenie, dobre časované bloky, predpripravené lektvary a starostlivý výber zbraní. Momentálne neexistuje žiadny zlý spôsob, ako hrať Valheim, čo je v modernej hre na prežitie vzácnou vecou.

Vo Valheim objavujete vždy niečo nové. Môžete si postaviť plť na presun cez krátke trasy, alebo loď, ktorá sa bude plaviť oceánom. Preskúmavať temné krypty a opustené budovy, ktoré nemajú núdzu o cenné materiály. Na druhú stranu, i keď zber surovín netrvá dlho, nejaké tie noci prebdiete ich zberom, vývojom fariem, chovom zvierat, než by ste sa vždy posúvali k ďalšiemu a ďalšiemu bossovi, dôležitému pre prechod príbehom hry.

Hlavnou dejovou liniou v hre je nájsť obetné oltáre, ktoré sú roztrúsené po celej mape. Ďalšou vecou, na ktorú musíte prísť je zistiť, ako ktorého konkrétneho bossa vyvolať a potom ho aj následne poraziť v epickej a v niektorých prípadoch aj dlhočíznej bitke. Trvanie týchto bitiek je intenzívne, vyčerpávajúce a skutočne náročné, čo vás v pozitívnom slova zmysle núti starať sa o to, akou výbavou disponujete, čo obsahuje váš inventár a či ste vôbec pripravený viesť tieto súboje.

Coop režim v podobe celkového počtu 10 hráčov sa môže zdať malý

Vy ako hráči sa môžete spojiť až s deviatimi ďalšími vďaka kooperačnému režimu a tým si uľahčiť práve spomínané súboje. V našej redakcií sme to skúsili v trojici a môžeme jasne poznamenať, že je to skutočná a zábavná výzva o dobitie celého tohto posmrtného sveta.

Plusovým bodom hry Valheim je aj to, že napriek jej pôsobeniu v Early Access, je bohatšia a zábavnejšia. Zábavnejšia než plne vydané konkurenčné tituly

Pozitívne, ale i negatívne veci ktoré prekvapia / zamrzia

Plusovým bodom hry Valheim je aj to, že napriek jej pôsobeniu v Early Access, je bohatšia a zábavnejšia. Zábavnejšia než plne vydané konkurenčné tituly, ktoré stoja dokonca aj 60 eur. Jedinou vecou, ktorá nás však nenechala bez povšimnutia, je aktuálne nie veľmi užívateľsky prívetivé menu hry.

Musíme však vytknúť vyhľadávanie servera. Platí to teda len v prípade, že sa nechcete neustále pripájať priamo cez IP adresu. To je zdĺhavé a bolo by fajn a pravdupovediac aj celkom vítané, pridať si server priamo do obľúbených. Spolu s možnosťou uloženého hesla. Snáď sa takejto zmysluplnej funkcie čoskoro dočkáme.

Záverečné slová

Či už bojujete o život, drancujete, alebo len sledujete západy a východy slnka, štúdio Iron Gate stvoril svet, v ktorom neustále radi žijeme a objavujeme nové dobrodružstvá. V jadre je to určite tradičná a správna survival hra. To znamená, že čím ďalej, tým viac musíte znášať zdĺhavý zber surovín, kým sa dostanete k lepším a cennejším materiálom. Na Early Access sú ich herné mechaniky už práve teraz dobré. Zvlášť, ak sa chystáte vyraziť na more alebo vyskúšať svoje schopnosti proti impozantným bossom. Jednoduché prevedenie, ale výnimočné umenie a hudba dotvárajú silný zmysel pre miesto, kde je to všetko možné urobiť. Vezmite si trochu medoviny v hre, alebo pri svojom zariadení s priateľmi a vydajte sa za novými zážitkami. Myslíme si, že sklamaný určite nebudete.