Valheim – ako nájsť bažiny a čo v nich očakávať

Odoberaj novinky cez  Google News
Ako nájsť Bažiny v hre Valheim
Zdroj: spawn.sk

V populárnej hre Valheim je hneď niekoľko biómov, alebo jednoducho povedané oblastí. Tie sú však náhodne rozmiestnené, keďže svet v hre je generovaný procedurálne. Teda náhodne. Neexistuje teda jeden presný návod na to, ako nájsť ten ktorý konkrétny bióm. Existujú však pomôcky, vďaka ktorým nájdete bažiny rýchlejšie. A presne to je účel tohto článku. Ako nájsť bažiny v hre Valheim?

Tento návod rozdelíme na niekoľko sekcií. V prvej si povieme, čo vlastne bažiny sú, v druhej si popíšeme, ako ich najjednoduchšie nájdete a v tretej sa pozrieme bližšie na to, čo vás v bažinách čaká. Pripravte sa na to, že musíte byť dostatočne vyzbrojený. Bažiny sú nemilosrdné prostredie a z každého kúta na vás striehne nebezpečenstvo.

Čo sú bažiny

Ako sme už spomenuli, bažiny sú nehostinné prostredie a oproti relatívne mierumilovnému Meadows vyžadujú vyššiu mieru pozornosti. Do bažín by ste sa preto mali vybrať s patričnou výbavou. Okrem vzácnych surovín tam totiž nájdete aj nepriateľov, ktorí vám nič nedarujú. Ako už samotný názov napovedá, ide prevažne o rovinatý bíóm, takže kopce v bažinách nehľadajte. Práve naopak, vašou úlohou bude brodiť sa tmavým prostredím pomedzi stromy a vodu.

Do bažín sa odporúčame vydať až po zdolaní druhého bossa s názvom The Elder. Získate totiž dostatočnú výbavu a budete relatívne pripravení. Môžete to, samozrejme, skúsiť aj skôr. Ak ale chcete ísť pekne po poradí, bažiny sú vaša tretia zastávka.

Ako nájsť bažiny

Na to je dvojaká odpoveď. Môže to byť jednoduché, ale aj náročné. Záleží, aký svet sa vám vygeneroval. V základe sa do bažín dostanete jednoducho objavovaním mapy. Všímať si musíte najmä tmavo hnedé úseky. To sú bažiny. Nemusia byť len v podobe ostrovu. Jeden ostrov môže obsahovať niekoľko biómov a ak budete mať šťastie, môžete mať bažiny takpovediac “rovno za rohom”. Prípadne si pozrite obrázok pre predstavu, čo máte na mape hľadať.

To je takpovediac “legálny” spôsob ako nájsť bažiny. Ak sa vám však nechce, ponáhľate sa alebo ste už zúfalí, môžete si pomôcť cheatom. Stačí na klávesnici stlačiť funkčnú klávesu F5 a do konzoly, ktorá sa vám otvorí napísať “imacheater”. Týmto príkazom si aktivujete cheaty. Pozor, tie fungujú iba v prípade, že hráte sólo. Pre odhalenie celej mapy slúži príkaz “exploremap”. Ten vám odkryje celú mapu a môžete sa vydať kam chcete.

Čo v bažinách nájdem?

Ako sme už spomínali, bažiny by mali byť vašou treťou zastávkou. Bossov chcete určite zdolávať postupne, takže po druhom nasleduje Bonemass. Ten sa nachádza práve v bažinách. Dôrazne odporúčame sa na výpravu do bažín pripraviť. Vezmite si hlavne elixír proti jedom, teda poison resistance. Veľká väčšina nepriateľov v bažinách má jedovaté útoky a tak sa môže veľmi rýchlo stať, že ďalšiu pol hodinu budete bežať späť k svojmu nebohému telu. Pozor si dávajte najmä na jedovatých blob-ov a draugrov. Aj jeden presný zásah vám vie zobrať väčšinu vášho zdravia.

Čo sa týka surovín, v bažinách sa najlepšie ťaží napríklad ancient tree. Z neho môžete dostať klasické drevo, ale aj takzvaný Ancient bark. Ten využijete, ak si chcete napríklad vyrobiť železné kladivo alebo Battleaxe. Ešte väčším lákadlom je však železo, respektíve Iron scrap. Kde ho nájsť? V kryptách, respektíve dungeonoch. Nezabudnite si so sebou priniesť kľúč, ktorý vám spadol z Elder-a. Nemusíte sa báť, kľúč môžete použiť koľkokrát chcete, no je potrebný na otvorenie dungeonov v bažinách.

Iron scrap následne vypálite v peci, čo vám dá železo. Odomknú sa vám nové recepty a vy si môžete vyrobiť nové zbrane, brnenie, ale aj doplnky do vašej vikingskej domácnosti. Pre prehľad všetkých materiálov, ktoré v bažinách môžete nájsť, odporúčame oficiálnu wiki hry Valheim. Nuž a keď budete dostatočne pripravený, môžete zdolať tretieho bossa v hre – Bonemass. V prípade, že potrebujete tipy ako s hrou začať, prečítajte si tento náš článok.