V súboji Epic Games proti Applu padlo prvé súdne rozhodnutie

Odoberaj naše novinky cez  Google News alebo sleduj náš herný stream na  Facebook Gaming
Apple proti Epic Games
Zdroj: Spawn.sk (koláž)

Súdny spor medzi spoločnosťami Epic Games a Apple stále prebieha a zdá sa, že tak skoro neskončí. Po množstve výhražok a hrozieb z oboch strán však konečne prichádza prvé súdne rozhodnutie. Na svedomí ho má sudkyňa Yvonne Gonzalez Rogers. Tá rozhodla aj o dočasnom osude hry Fortnite.

Unreal Engine je (zatiaľ) v bezpečí

V jednom z našich článkov, v ktorých sme sa tejto kauze venovali, sme písali aj o tom, že Epic Games chce od súdu dočasné nariadenie. Chcú vrátiť Fortnite na AppStore, aspoň kým sa celá kauza nevyrieši. Epic Games však v tomto bode neuspel, keďže sudkyňa Rogersová nepovolila dočasný návrat hry Fortnite do obchodu.

Na druhú stranu má Epic Games aj dôvod na radosť. Ale taktiež iba dočasnú. Kým sa celý spor nevyrieši, Apple nemôže odstrihnúť Epic Games od vývojárskych účtov a nástrojov. To znamená, že aspoň na nejaký čas je Epic a všetky hry využívajúce ich Unreal Engine, v bezpečí.

Celé súdne vyjadrenie hovorí o tom, že Apple momentálne nemôže podniknúť žiadne ďalšie kroky proti Epic Games a tým pádom ich nemôže odrezať ani od vývojárskych účtov. Zablokovanie vývojárskych nástrojov by znemožnilo ostatným vývojárom starať sa o svoje hry, ktoré využívajú Unreal Engine. Podľa súdu by to malo neblahý dopad na oveľa viac spoločností, než len na Epic.

V prípade návratu hry Fortnite do obchodu súd už tak zhovievavý nebol. Vyjadrenie hovorí o tom, že Epic Games cielene a vedome porušilo pravidlá obchodu AppStore a tým pádom narušilo status quo. Súd nevidí dôvod, prečo by malo túto dohodu a podmienky meniť v prospech Epic Games.

Fortnite si na mobiloch tak skoro nezahráme

Celý problém sa však môže poriadne natiahnuť. Súdny spor ako taký sa začne riešiť pravdepodobne až v roku 2021. Prvé vypočúvania sú naplánované na 28. september tohto roku. Do tej doby je veľmi nepravdepodobné, že si Fortnite zahráte na svojom Apple alebo Android telefóne. Upozorňujeme, že vám nepomôže ani kúpiť si použitý telefón s nainštalovanou hrou. Nebude vám fungovať.

Toto súdne rozhodnutie zatiaľ o ničom nevypovedá, keďže malo iba zabrániť ďalším škodám, ktoré by si tieto dve spoločnosti mohli urobiť. Problémov je oveľa viac. Epic Games sa totiž nepáči fakt, že Apple si berie až 30% zo všetkých transakcií, ktoré sa cez jeho platobnú bránu vykonajú. Magazín Bloomberg však upozorňuje na to, že 30% poplatok siaha až do roku 1980, konkrétne k spoločnosti Nintendo.

Ako sa z 30% podielu stal dnešný štandard

Spoločnosti Namco a Hudson Soft vtedy uzatvorili s Nintendom dohodu o 10% poplatku za uvedenie ich hier na konzolu NES. Spoločnosť Hudson Soft však nemala zázemie na to, aby si mohli vyrábať vlastné kazety s hrami. Nintendu teda platili ďalších 20% naviac, aby im zabezpečili aj kazety s hrami. Časom, keď sa kazety prestali používať, sa tento 30% poplatok hladko posunul z výnimočného na bežný.

Týchto 30% sa časom stal akýsi štandard a nevyužíva ho len Apple alebo Google. Aj spoločnosti Sony, Valve a Microsoft majú poplatky nastavené na túto hodnotu. Po príchode Epic Store sa začal kolotoč nenávisti voči tejto spoločnosti. Epic Games si totiž od vývojárov berú iba 12% a 30% zaužívaný poplatok jednoducho porušili.

Zaujal ťa tento článok, alebo si v ňom našiel chybu? Budeme radi ak nám o danej chybe napíšeš na kontakt@spawn.sk prípadne našu prácu podporíš jednoduchým lajkom na  Facebooku, followom na Instagrame aj odberom na  Google News. Prostredníctvom FB a IG sa budeme snažiť čo najskôr pridať dôležité herné novinky, ktoré potrebujete. Určite nevynecháme ani súťaže, ankety a recenzie :)

Sociálne siete

RSS Vosveteit.sk

 • Špičkový 2K dron ZLRC Beast SG906 s lákavou cenovkou dýcha na krk aj násobne drahším konkurentom 18. septembra 2020
  Chceš sa konečne ponoriť do sveta dronov a záberov z vtáčej perspektívy, no nevieš, aký dron by bol vhodný pre úplného začiatočníka? Ak pokukávaš po stroji, ktorý by však nebol iba na nácvik letu, ale zároveň by zvládol natočiť aj naozaj úchvatné zábery v 2K rozlíšení (4K rozlíšenie fotografií), určite by si nemal prehliadnuť na […]
  Tomáš Sedláček
 • Mohli by planéty, vhodné na život, existovať aj v blízkosti bielych trpaslíkov? 18. septembra 2020
  Môžu nám mŕtve hviezdy pomôcť v pátraní po mimozemskom živote? Výskumníci z Cornell University predpokladajú, že pozorovaním planét, prechádzajúcich popred bielych trpaslíkov, môžu získať veľa cenných informácií a možno aj nájsť stopy života. „Ak sa v okolí bielych trpaslíkov nachádzajú skalnaté planéty, už za pár rokov by sme mohli na nich objaviť stopy života,“ vyjadrila […]
  Richard Zliechovský
 • Donald Trump „vyhral“. Aplikácie WeChat a TikTok zmiznú z obchodov už 20. septembra 18. septembra 2020
  Po dlhých týždňoch nejasností ohľadom predaja aspoň časti aplikácie TikTok jednej z amerických spoločností sa konečne dostávame do veľkého finále. To nakoniec nebude také veľkolepé, ako si možno niektorí z administratívy Donalda Trumpa mysleli. Dohoda medzi americkou a čínskou stranou totižto nakoniec uzatvorená nebola, čo znamená definitívnu stopku pre aplikácie TikTok a WeChat, ktorých popularita […]
  Tomáš Sedláček
 • Ktoré Xiaomi a Redmi telefóny dostanú Android 11, a ktoré zas nie? Tu je ich veľký zoznam! 18. septembra 2020
  Nie tak dávno sme vám priniesli prehľad vybraných smartfónov, ktoré v nedávnej minulosti pribudli do zoznamu zariadení, pre ktoré je MIUI 12 poslednou nadstavbou, ktorú dostanú. Ako je to však s Androidom 11? Nuž, zoznam zariadení je výrazne obšírnejší, čo nepoteší pravdepodobne nikoho. Na druhej strane však treba povedať, že aj zoznam smartfónov, ktoré sa môžu […]
  Martin Borko
 • Microsoft vylepšuje Edge. Kopíruje ďalšiu užitočnú funkciu z prehliadača Google Chrome 18. septembra 2020
  Len v priebehu včerajšieho dňa sme vás informovali o tom, že Microsoft do prehliadača Edge zavádza novú funkciu, ktorú si „zapožičal“ z konkurenčného prehliadača Chrome. Konkrétne sme písali o automatickom generovaní silných hesiel pri registrovaní sa do jednotlivých služieb online služieb. Dnes na povrch vyplávali ďalšie správy, ktoré hovoria o funkcii, o ktorej sme mohli už v minulosti […]
  Martin Borko
Zaujímavý článok
Harry Potter: Hogwarts Legacy
Hogwarts Legacy sa nesie bez zapojenia J. K. Rowlingovej