V ktorých krajinách má najväčšiu podporu PS5 a v ktorých Series X/S?

Odoberaj novinky cez  Google News
PS5 verzus Series X/S vo svete
Zdroj: riseatseven.com

Do vydania konzol novej generácie ostáva naozaj už len pár dní, respektíve týždňov. Čím bližšie sme vydaniu, tým horúcejšie sú aj takzvané konzolové vojny. Hráči si vytvorili dva tábory – PlayStation verzus Xbox. Aj keď túto vojnu asi nikdy nikto nerozhodne, bližší pohľad na vec nám môže ponúknuť najnovšia analýza spoločnosti Rise at Seven. Tá sa pozrela na to, v ktorých krajinách vyhráva PlayStation a v ktorých Xbox.

Series X verzus PS5 vo svete

Spoločnosť na analýzu využila dáta spoločnosti Google a online prieskum. Z výsledkov môžeme vyčítať, v ktorej krajine prevláda podporu PlayStation a v ktorej, naopak, vyhráva Xbox. Rise at Seven prišla s výsledkami, ktoré potešia najmä fanúšikov PlayStation, konkrétne teda konzoly PlayStation 5. Tá totiž vyhráva v 148 krajinách z celkového počtu 161.

Na druhú stranu je fér poznamenať, že napriek vyššej podpore, je to v niektorých krajinách naozaj veľmi tesné. Napríklad na veľkých trhoch, akými sú Spojené Kráľovstvo a USA, sú rozdiely naozaj minimálne. V oboch prípadoch si tam PlayStation 57% podielu na trhu, pričom Xboxu ostáva zvyšok. Je to síce viac ako polovica, ale nie je to až tak jednodznačné, ako v iných krajinách. Obe konzoly majú viac menej rovnaké zastúpenie.

Xbox na druhú stranu drží prvé miesto v Číne a na Novom Zélande, kde si drží 54.97%, respektíve 51.04% podielu na trhu. Opäť nejde o veľkú priepasť, ale v týchto krajinách je preferovaný viac nový Xbox Series X/S. Do úvahy treba brať aj fakt, že z PlayStation 4 sa predalo podstatne viac kusov, než z Xbox One. Ľudia si teda, zdá sa, držia trend.

Japonsko v tom má jasno

Medzi krajiny, kde je priepasť na trhu najväčšia, patrí Japonsko. Tam si konzola PS5 drží bezkonkurenčných 98.94%. V krajine vyhráva Sony a Nintendo, čo sa konzol týka. Každopádne je to najmä preto, že sú to domáce firmy a tak je logické, že majú najväčšiu podporu. Dáta od spoločnosti Rise at Seven nie sú pre nový Xbox Series X/S veľmi priaznivé, no už teraz vieme, že obe konzoly budú úspešné. Každá z nich má svojich podporovateľov a fanúšikov. Koniec koncov, je to o hraní hier a je jedno, čo vám vyhovuje. Hádať by sme sa kvôli tomu nemali.

Čo preferujú Slováci a Česi?

Spoločnosť ponúka aj detailné dáta rozdelené podľa krajín. Tie si môžete pozrieť na tomto odkaze. Zaujímať vás však môže, ako tento súboj dopadol v našich končinách. V oboch krajinách vyhral PlayStation 5, pričom českí hráči sa vyjadrili jasne – 91% patrí PS5, zvyšných 9% získal Series X/S. Na Slovensku to bolo o čosi tesnejšie, ale nie o veľa. PlayStation 5 má podporu 67,62% a Series X/S zas 32,38%.

Obe spoločnosti na to po celý čas išli rozdielne. PlayStation stavia viac na svojich exkluzivitách, ktoré majú skvelú kvalitu. Microsoft sa zas chce hráčom priblížiť rôznymi službami a dostať ich bližšie k hrám, napríklad cez GamePass, alebo xCloud. Spomenúť treba aj to, že obe konzoly boli pri spustení pred-objednávok vypredané, čo je dobré znamenie, že novým konzolám sa bude dariť.