USB dnes oslavuje 25 rokov

Odoberaj novinky cez  Google News
USB pamäť
Zdroj: pixabay.com (Esa Riutta)

USB, ľudovo nazývaný aj ako USB-čko, je tu s nami už dlhý čas a nepochybne uľahčilo životy mnohým ľuďom. USB konektor je univerzálny adaptér a to nie len pre platformu PC. Nájdeme ho v mobiloch, tabletoch v malých zariadeniach, na herných konzolách a v podstate všade, čo sa len trochu dotýka elektroniky.  Asi jedna s najznámejších inovácií dnes oslavuje 25 rokov od svojho vzniku.

Na stránke How-To Geek, nájdete pri tejto príležitosti celý článok o vývoji spomínaného štandardu. Ďalej sa spomínajú aj problémy počas vývoja, ťažké nastavovanie a aj to, aké boli tieto porty spočiatku finančne náročné  Skratka USB znamená Universal Serial Bus.

Firmy ako Intel, Microsoft, IBM, Compaq, Digital Equipment Corporation, NEC a Northern Telecom sa chytili okamžite. Adaptácia USB nebola okamžitá napríklad u firmy Apple. Prvá oficiálna podpora bola až v roku 1998 v iMacu.

V súčasnosti je menovitý port všade prítomný a to už v rôznych verziách. Napríklad USB-C si našlo stále miesto aj v nových telefónoch ako štandard pre nabíjanie a pripájanie sa k ostatným zariadeniam, napríklad k PC.