Ukrajinské úrady odhalili masívnu nelegálnu kryptoťažiareň

Odoberaj novinky cez  Google News
Na Ukrajine objavili nelegálnu kryptoťažiareň
Zdroj: internetofbusiness.com

V meste Vinnycia, SBU (Ukrajinská bezpečnostná služba) odhalila a zdokumentovala rozsiahlu krádež elektriny. Práve elektrina ich doviedla k zisteniu, že v jednom z bývalých priestorov spoločnosti JSC sa nachádzala nelegálna kryptoťažiareň. Ukrajinské orgány činné v trestnom konaní zistili, že sa na mieste nachádzalo vyše 5 000 počítačov.

Policajti SBU zistili, že páchatelia pochádzajúcich z miest Kyjev a Vinnycia založili nelegálnu kryptofarmu, ktorá sa nachádzala v priemyselnom parku zariadenia JSC. Na zakrytie svojich zločineckých praktík použili páchatelia elektromery, ktoré neukazovali skutočnú spotrebu energie.

Podľa predbežných odhadov sa mesačné straty pre štát pohybovali v prepočte od 186 200 až 259 300 USD. Takáto nezákonná činnosť však môže viesť k oveľa horšej situácii pre bežných ľudí. Práve kvôli spomínanému zločinu na to môžu doplatiť bežní ľudia, pretože mohlo dôjsť k nedostatku elektriny pre bežných spotrebiteľov.

SBU začala trestné stíhanie pre krádež vody, elektriny alebo tepelnej energie z dôvodu ich neoprávneného použitia. Počas prehliadky inkriminovaného miesta, ktoré slúžilo na ťažbu kryptomeny polícia zaistila vyše:

  • 3 800 herných konzol
  • 500 grafických kariet
  • 50 procesorov
  • návrh dokumentácie o spotrebe elektriny
  • notebooky, telefóny, USB

V súčasnosti prebiehajú vyšetrovacie opatrenia na identifikáciu všetkých osôb zapojených do nelegálnych aktivít. Účasť úradníkov JSC sa preveruje. Operáciu vykonal odbor SBU na ochranu štátnych hospodárskych záujmov spoločne s Úradom SBU v regióne Vinnycia a hlavným odborom vyšetrovania národnej polície pod dohľadom generálnej prokuratúry. Zaujímavé na celej veci je skutočnosť, že kryptoťažiareň využívala aj konzoly PS4. Zdá sa, že tzv. „mineri“ sa nezastavia pred ničím.

Pre viac zaujímavostí z herného sveta sledujte náš web.