TSMC varuje, že nedostatok čipov potrvá až do roku 2022

Odoberaj novinky cez  Google News
grafická-karta-titulka
Zdroj: lifehacker.com

Spoločnosť TSMC, ktorá vyrába procesory pre spoločnosti Apple, Qualcomm, AMD a veľa ďalších spoločností zaoberajúcich sa spotrebnou technikou, varuje, že nedostatok čipov môže trvať až do roku 2022.

„Vidíme, že dopyt bude naďalej vysoký,“ uviedol generálny riaditeľ TSMC, C. C. Wei, v komentároch, ktoré uvádza Bloomberg. „V roku 2023 budeme dúfam schopní ponúknuť viac kapacít na podporu našich zákazníkov. Približne v tom čase by sme mali vidieť mierne uvoľnenie dopytu, v tomto dodávateľskom reťazci.“ Wei-ho komentáre odrážajú predpovede nového generálneho riaditeľa Intelu, Pata Gelsingera, zo začiatku tohto týždňa. Ten informoval o tom, že riedenie tohto nedostatku môže trvať niekoľko rokov.

„Vybudovanie dostatočných kapacít potrvá pár rokov,“ uviedol Gelsinger. V rovnakom duchu sa niesli slová finančnej riaditeľky spoločnosti Nvidia, Colette Kresse. Tá povedala, že výrobca grafických kariet očakáva, že „dopyt bude po väčšinu tohto roka naďalej prevyšovať ponuku.“

TSMC hovorí o problémoch na viacerých frontoch

Celosvetový nedostatok čipov ovplyvnilo množstvo odvtetví, od výrobcov automobilov až po výrobcov herných konzol. Výrobcovia automobilov museli obmedziť výrobu. Rovnako nepochodili ani ľudia, ktorí si chceli vylepšiť svoj herný systém. Tí sa totiž len ťažko dostávali k novým grafickým kartám, procesorom alebo aj ku konzolám PS5 a Xbox Series X / S.

TSMC má pre svojich výrobcov automobilov dobré správy a tvrdí, že v budúcom štvrťroku môžu očakávať zlepšenie dodávok čipov. Na druhej strane však vyjadrenia TSMC, Intelu a Nvidie nenaznačujú, že by sa čoskoro malo polepšiť na všetkých frontoch.

TSMC tvrdí, že ich fabriky bežia na viac ako stopercentné vyťaženie. V strednodobom horizonte zvyšuje investície do novej výroby. „Získali sme pozemky, vybavenie a začali sme s výstavbou nových zariadení. Prijímame tisíce zamestnancov a rozširujeme našu kapacitu na viacerých miestach,“ uviedol Wei v komentároch zverejnených agentúrou Reuters.

TSMC teraz plánuje investovať 30 miliárd dolárov do modernizácie a rozšírenia svojej výrobnej kapacity v tomto roku. Zopakovali, že výstavba jej arizonského závodu v hodnote 12 miliárd dolárov je ešte stále naplánovaná na tento rok. Spoločnosť celkovo plánuje investovať 100 miliárd dolárov do zvýšenia kapacity svojich závodov v nasledujúcich troch rokoch.