Továrne sa už pripravujú na produkciu Nvidia RTX série 4000

Odoberaj novinky cez  Google News
Továreň na grafické karty Nvidia
Zdroj: Nvidia

Tie najlepšie grafické karty sú aj v roku 2021 drahé a vo väčšine prípadov sa predávajú vysoko nad odporúčanú cenu. Dôvodom je ich nedostatok. Výrobcovia sa však pozerajú do budúcnosti a napriek tomu, že je nedostatok súčasne vydaných grafických kariet, pripravujú sa na vydanie ďalšej série. Podľa najnovších informácií sa spoločnosť Nvidia pomaly pripravuje na RTX sériu 4000, no v pláne má, samozrejme, aj produkciu súčasnej 3000.

Podľa portálu DigiTimes (článok v Čínštine) sa spoločnosť Nvidia pripravuje na vydanie série 4000 už budúci rok. Taiwanské továrne sa preto už teraz chystajú na úplnú podporu 5nm RTX40 generácie grafických kariet. Predchádzajúce informácie sa zhodujú s týmito a tiež hlásali vydanie novej série na rok 2022. To, že sa továrne chystajú vyrábať je však neklamné znamenie, že k tomu naozaj dôjde.

Článok však neprezrádza žiadne bližšie detaily, napríklad o približnom dátume vydania. Nie je teda úplne zrejmé, či nová séria príde až po splnení plánov pre 3000 alebo zároveň s ňou. Netreba totiž zabúdať, že ani RTX 3000 nie sú momentálne široko dostupné a dôvodom je nedostatok komponentov. Ak by sa Nvidia rozhodla vydať ich všetky “naraz”, mohli by sme sa dočkať celkom zaujímavej zostavy. Novej RTX 2060, starších RTX 3070 a 3080 ale aj nových RTX 4070, 80 a 90.

Samozrejme, nedostatok dôležitých komponentov by mohol plány Nvidie narušiť, no podľa správy sa spoločnosť zameriava na optimalizáciu dodávok tak, aby všetko išlo podľa plánu. Zapojená je aj organizácia TSMC Alliance. Tá združuje spoločnosti ako AMD, Intel, Nvidia, Apple alebo Arm. Snaží sa v tomto smere pomôcť, ako sa len dá, aby sa hráči dočkali vyššej ponuky grafických kariet, než je teraz.