Tipy na darčeky: Čo kúpiť fanúšikovi PC Master Race?

Odoberaj novinky cez  Google News
Tipy na darčeky pre PC hráča
Zdroj: spawn.sk

Deň D – ako Darčeky, sa nám pomaly blíži a vy máte poslednú možnosť vybrať a objednať darčeky na poslednú chvíľu. Ak ešte stále hľadáte PC darčeky, ktoré by potešili toho pravého fanúšika PC hrania, ste na správnom mieste. V tomto článku vám poradíme niekoľko vecí, ktoré ocení každý poriadny PC Master Race zástanca. Všeobecne však platí, že doplnkov k PC hraniu je neuveriteľné množstvo a preto nie je možné všetky vymenovať.

Preto vám v tomto článku odporúčame len naše osobné tipy. Ak si nevyberiete, na výber máte v podstate čokoľvek iné. Či už myšky, klávesnice, monitory, podložky pod myš, herné stoličky, slúchadlá, doplnky k PC alebo na herný stôl. Fantázii sa medze nekladú a PC hráči majú výhodu v tom, že obdarovať ich je, aj keď sa to nezdá, jednoduché. To hlavne kvôli tomu, že máte nekonečne veľa možností. Poďme teda rovno na naše tipy.

Poriadny gamepad, alebo iný ovládač

Klávesnica a myš sú základom a verným priateľom každého PC hráča. Bez nich by to vlastne ani nebol PC hráč. Existuje však mnoho situácií, kedy klávesnica a myš nestačia. Ide najmä o závodné hry, alebo o hry, kde dosiahnete vyššiu presnosť s ovládačom. Napríklad aj taká FIFA sa hrá lepšie na ovládači. Preto nič nepokazíte, ak hráčovi pod stromček zabalíte herný ovládač, respektíve gamepad. Na výber je veľké množstvo, tak napríklad:

 • Pre náročných: Razer Raiju Tournament Ed. (~140€)
 • Zlatá stredná cesta: Xbox Wireless Controller (~50€)
 • Dobrá klasika: iPega 9129 (~20€)

Možno je ale človek, ktorého chcete obdarovať, skôr fanúšikom leteckých simulátorov. Ak máte pocit, že sa nevie odtrhnúť od hier ako napríklad Elite Dangerous, Microsoft Flight Simulator, Star Wars Squadrons, alebo im podobným, je načase popremýšľať nad takzvaným “leteckým kitom”. To znamená joystick, ktorý je niekedy mylne označovaný ako klasický gamepad. Na výber máte opäť niekoľko značiek, no my vyberieme zlatú strednú cestu a to Thrustmaster T.Flight Stick X. Ten má nie len dobré recenzie od používateľov, ale aj rozumnú cenu približne 50€.

Naopak, ak sa dotyčný nevie odtrhnúť od závodných hier, povedzme Forza, Dirt, F1 alebo Need for Speed, ideálnym darčekom bude volant. Nezabudnite aj na pedály a úplne najväčšiu pozornosť si od obdarovaného získate, ak k tomu prihodíte aj radiacu páku. Ak chcete hráčovi dopriať kompletný balíček so všetkým, čo k tomu patrí, odporúčame Logitech G920 Driving Force, ktorý ponúkne kvalitné spracovanie známej značky, pedále a samozrejme volant. Nevýhodou však môže byť, že páku si budete musieť kúpiť samostatne.

Myš, klávesnica

Všetky dodatočné ovládače, gamepady a joysticky idú však bokom ak nevyhovuje jedna zo základných vecí PC hrania. Myš a klávesnica. Ak si začínate všímať, že dotyčnému sa už odlupuje farba z kláves WSAD, alebo je klávesnica zanedbávaná, znamená to, že už nad ňou zlomil palicu a nevyhovuje. V takom prípade nastupujete vy – skvelý Ježiško, ktorý novú klávesnicu alebo myš zabezpečí. Opäť platí, že na výber je obrovské množstvo produktov. Jediné, čo by mala klávesnica spĺňať je, aby bola radená v kategórii “herné”, prípadne aby pekne svietila. Napríklad:

 • Pre náročných: Logitech G815 LIGHTSYNC (naša recenzia) (~190€)
 • Zlatá stredná cesta: HyperX Alloy Core RGB (~50€)
 • Dobrá klasika: CONNECT IT Neo Pro (~30€)

Čo by to bol za setup (tak hovoria PC hráči svojmu hernému kútiku a všetkému, čo patrí k PC hraniu), keby nemal poriadnu myš. V zásade platí, že sa budete chcieť trafiť do rovnakej značky myšky aj klávesnice. Nie je to, samozrejme nutnosť, ale v niektorých prípadoch to má svoje výhody. Napríklad pri značkách, ktoré podporujú synchronizáciu osvetlenia, si môžete nastaviť rovnaké farby a farebné efekty na všetkých zariadeniach rovnakej značky, ktoré to podporujú. Tak napríklad, ak sa rozhodnete pre klávesnicu Logitech, odporúčame k nej myš Logitech G903 Lightspeed Hero. Ak hľadáte niečo menej finančne náročné, pekná a spoľahlivá je aj myš Logitech G102 (naša recenzia).

Herné monitory

Byť zanieteným PC hráčom má aj svoje nevýhody. Napríklad financie. Poriadne hranie na počítači vie byť pekne finančne náročné, hlavne ak chcete mať to najlepšie a užívať si hry v plnej kvalite a paráde. Dôležitou súčasťou je preto aj monitor, na ktorý sa pozeráte. Mal by byť nie len kvalitný, ale aj šetrný k očiam. Opäť vám ponúkame niekoľko tipov na herné monitory, pričom každý z nižšie menovaných má minimálne 120Hz a FullHD rozlíšenie.

 • Pre náročných: 27″ ViewSonic XG270QG Gaming (~720€)
 • Zlatá stredná cesta: 27″ Dell Gaming S2721DGF (~400€)
 • Dobrá klasika: 24″ ASUS VG249Q Gaming (~180€)

Základným pravidlom je, aby mal monitor aspoň 120Hz obnovovaciu frekvenciu. Aj keď existujú názory, že ľudské oko aj tak nepostrehne viac, ako 60 snímkov za sekundu, verte nám, že rozdiel je naozaj vidno. Obdarovaného teda vyššou obnovovacou frekvenciou určite potešíte. Najmä ak ide o fanúšika PC Master Race. Nechcete predsa, aby sa mu kolegovia smiali za 60Hz monitor 🙂

Slúchadlá, mikrofóny

Nutnosť pre každého PC hráča. Či už kvôli tomu, aby popri svojom hraní nerušil ostatných, alebo kvôli hrám, kde potrebuje absolútny pokoj a sústredenie. Neoddeliteľnou súčasťou hrania na počítači je určite hranie s priateľmi. V takom prípade určite chcete, aby mal na ušiach slúchadlá. Ktovie aký slovník majú jeho priatelia. Kvalitný mikrofón je tiež niečo, na čo by ste si mali dávať pri výbere headsetu pozor. Komunikácia medzi hráčmi, najmä v kompetitívnych hrách, je dôležitá. Vyberáme napríklad:

 • Pre náročných: SteelSeries Arctis Pro Wireless (~320€)
 • Zlatá stredná cesta: Logitech G733 LIGHTSPEED (naša recenzia) (~130€)
 • Dobrá klasika: HyperX Cloud Stinger Core (~40€)

Ak obdarovaný už kvalitný headset má a nepotrebuje nový, môžete skúsiť ako darček zakúpiť iba samostatný mikrofón. To sa hodí napríklad aj v prípade,že sa dotyčný snažiť preraziť na Twitch scéne a zarábať na živobytie si chce pomocou streamovania. V takom prípade potrebuje kvalitný mikrofón (a následne aj obsah živého vysielania). Za zváženie stojí mikrofón Trust GXT256 EXXO STREAMING, ktorý je však z drahšej cenovej kategórie. Pre lacnejšiu alternatívu sa môžete pozrieť napríklad na Trust GXT 232 Mantis, alebo mikrofóny od značky Connect IT.

Herné stoličky

Ach áno. Náš chrbát popri hraní poriadne trpí a aj keď sa to možno teraz neprejavuje, “na staré kolená” sa vám môžu hodiny strávené v zlej polohe poriadne vypomstiť. Preto je okrem pravidelných prestávok a prechádzky dôležité pri počítači aj správne sedieť. Najmä však pohodlne. To zabezpečia herné stoličky, ktoré ponúkajú skvelú ergonómiu a oporu chrbta a navyše sú väčšinou v peknom hernom dizajne. Takže každý bude vedieť, že ste hráč. Do pozornosti dávame tieto herné stoličky:

 • Pre náročných: DXRACER OH/TS30/N (~450€)
 • Zlatá stredná cesta: Arozzi Verona V2 (~240€)
 • Dobrá klasika: CONNECT IT LeMans Pro (~160€)

Okrem týchto a iných, ku ktorým sa možno dostanete, máme pre vás ešte jeden bonusový tip. Ak si obdarovaný nepotrpí na herný dizajn a uprednostňuje skôr eleganciu, pozrite si stoličky od spoločnosti SteelCase. Tie disponujú kvalitnými materiálmi, pohodlným sedením a hlavne eleganciou, ak nepotrebujete priamo vynikať z davu, ale dôležitejšie je pre vás pohodlné sedenie.

Upgrade zvnútra

Povedzme, že chcete veci a hlavne váš darček posunúť na úplne najvyšší level a dopriať hráčovi to, čo je najdôležitejšie. V tom prípade máte na výber tri základné veci, po ktorých vás jednoducho bude milovať. Grafická karta, procesor a RAM. Čokoľvek z týchto troch vecí mu, alebo jej kúpite, vyhráte Vianoce. Tieto komponenty (okrem iných) sú najdôležitejšou súčasťou hrania hier na PC.

Ak sa rozhodnete kúpiť pod stromček jednu z týchto vecí, a nie ste v skladaní PC veľmi zdatný, poraďte sa najprv s niekým skúsenejším, alebo priamo s majiteľom herného počítača. Je totiž dôležité, aby ste kúpili komponent, ktorý bude do danej hernej zostavy dobre sedieť.

Grafické karty

Sú len dve možnosti a ideálne by ste si mali zistiť, ktoré dotyčný hráč alebo hráčka preferuje. Na jednej strane tu je stálica Nvidia so sériou GeForce, ktorá dlhodobo ponúka kvalitné karty so skvelým výkonom. Na strane druhej tu máme AMD a sériu Radeon, ktoré tu s nami už síce je nejaký ten čas, no až v posledných mesiacoch sa dostala na výslnie, čo sa týka grafických kariet. Teraz je z nej plnohodnotný konkurent Nvidie. Nedávno predstavili obe spoločnosti svoje nové grafické karty, pričom sú už v predaji. Alebo aspoň boli. Vypredali sa totiž neuveriteľne rýchlo.

Ideálne by bolo hráča obdarovať grafickou kartou GeForce z novej série RTX 3000, alebo AMD Radeon z novej série RX 3000. Keďže Vianoce sú za rohom a grafické karty beznádejne vypredané, veľa možností vám neostáva. Jednou je nechať grafické karty tak a sústrediť sa na iný darček, alebo obdarovať hráča o čosi neskôr, v novom roku.

Procesory

S procesormi je to už o niečo lepšie. Stále sa dajú zohnať nové kusy, aj keď ich skladový počet nie je ieálny. Ak budete prehľadávať obchody, zamerajte sa nové procesory Ryzen zo série 5000. Sú síce trochu drahšie, než minulá generácia, no výkonu majú na rozdávanie. Konkrétne ide o modely Ryzen 5 5600X, Ryzen 7 5800X a Ryzen 9 5900X. Prípadne môžete zamieriť o niečo nižšie a zaobstarať staršiu generáciu, ktorá taktiež nesklame – Ryzen 5 3600.

V prípade značky Intel sa dá tiež vybrať dobrý kus. Skladom je stále napríklad Intel Core i7-10700KF, alebo o niečo slabší, no stále výkonný Intel Core i5-10600KF. V tomto prípade si však dávajte pozor, akú základnú dosku má dotyčný hráč. Dosky určené pre procesory AMD totiž nebudú spolupracovať s procesormi Intel a naopak. Opäť odporúčame poradiť sa priamo s hráčom, alebo niekym skúsenejším, ak v tom nie ste úplne doma.

RAM

V dnešnej dobe je už pomaly aj 16GB pamäte RAM málo. Aj keď na väčšinu hier a práce úplne stačí, treba myslieť do budúcna. Ak obdarovaný do budúcna nemyslel a viete, že by sa mu nejaká zišla, určite zabodujete napríklad ďalšou 16GB RAM – HyperX 16GB KIT DDR4 3200MHz. Avšak stále platí to, čo v predchádzajúcich prípadoch. Ak kupujete komponenty a nie ste oboznámený s danou hernou zostavou, je lepšie si nechať poradiť alebo podarovať finančný obnos, za ktorý si dotyčný kúpi to, čo mu vyhovuje najviac.

Virtuálna realita

Každý z nás potrebuje čas od času ujsť z reality do vymysleného sveta. To je vlastne aj princíp počítačových hier. Hráme ich pre relax, ale aj pre výzvy. Ak chcete dotyčnému podarovať ešte väčší únik z reality, nič lepšie ako virtuálnu realitu mu asi darovať ani nemôžete. Na výber ich je niekoľko, no v podstate existujú tri značky, ktoré môžeme odporučiť.

Asi najlepšie skúsenosti majú používatelia s virtuálnou realitou od spoločnosti Valve. Volá sa Valve Index a ponúka všetko, čo by správny hráč vo virtuálnej realite mal potrebovať. Problémom pri kvalitných produktoch je ten, že je rýchlo vypredaný. Platí to aj pre Index a momentálne ho zoženiete len ťažko – do Vianoc už tobôž. Pozrieť by ste sa teda mohli po nejakej inej značke.

Napríklad Oculus. Tu môžeme odporučiť Oculus Quest 2, ktorý ponúka za rozumnú cenu adekvátnu kvalitu. Nie je to úplný strop toho, čo vo virtuálnej realite nájdete, ale občasnému hráčovi to môže úplne stačiť. Ak ale chcete dotyčnému ponúknuť kompletná zážitok, siahnite po HTC Vive Cosmos, ktorá je dostupná v dvoch verziách. Kompletný balíček virtuálnej zábavy ponúka verzia Elite, ktorá vás vyjde približne na 1000€. Áno, nie je to práve najmenej, no ide o naozaj kvalitný produkt so všetkým, čo k tomu patrí.

Doplnky na herný stôl

Hranie hier nie je len o najvyššom výkone, najlepšej grafike a víťazstvách. Aj keď, mnohí by nesúhlasili, ide aj o pohodlie počas hrania. Jednou z vecí, ako to zabezpečiť, je aj herná stolička. O tej sme si písali vyššie. Ale existuje aj široký rad iných doplnkov, ktoré sa zdajú byť zbytočné, ale opak je pravdou. Tak napríklad šálka Ember Mug 2. Nie je to však obyčajná šálka. Ide o štýlovú šálku, ktorá udrží vaše nápoje stále teplé a tak sa nestane, že popri akčnej pasáži v hre, počas ktorej jednoducho nie je čas na čaj alebo kávu, vám nápoj vychladne. So svojim dizajnom sa na herný stôl parádne hodí.

Alebo radšej nejakú inú technologickú vychytávku? Povedzme, že si obdarovaný potrpí na “svetielka”. V tom prípade je skvelou voľbou RGB panel Nanoleaf. Ide síce o drahšiu záležitosť, no dajú sa nájsť aj lacnejšie alternatívy. Skvelo však doplní stenu každého hráča. Ak sme vás aj tak nepresvedčili, možno posledný tip bude zásah do čierneho. Podložka pod myš. Ale nie obyčajná. Áno uhádli ste – svietiaca! V ponuke nájdete podsvietené podložky pod myš od firiem ako Razer, ktoré sú drahšie, až po A4tech, ktoré sú cenovo dostupné. Treba však brať ohľad na nižšiu kvalitu. Nie je to však niečo, za čo by ste sa hanbili. Dizajn aj funkčnosť sú stále na skvelej úrovni.

Videohry

To bolo snáď jasné od samého začiatku. Kupujete predsa darček pre nadšenca PC Master Race a preto by pod stromčekom nemala chýbať poriadna hra. Je ich množstvo, naozaj veľké množstvo, no my sa pozrieme na niekoľko najlepších titulov tohto roka. Tie určite potešia každého hráča. Predtým, než nejakú hru kúpite si však nenápadne zistite, či obdarovaného bude daný žáner baviť a ak áno, či už náhodou rovnakú hru nemá.

 • Pre fanúšika akčných FPS: Cyberpunk 2077, Call of Duty Black Ops Cold War, Doom Etrnal, Disintegration, …
 • Pre fanúšika RPG: Wasteland 3, Cyberpunk 2077, Yakuza: Like a Dragon, Monster Hunter: World, …
 • Pre fanúšika adventúr: Assassin’s Creed Valhalla, Marvel’s Avengers, Twin Mirror, …
 • Pre fanúšika závodov: Forza Horizon 4, Dirt 5, F1 2020, Need for Speed Heat, …
 • Pre fanúšika stratégií: Crusader Kings III, Civilization VI, Total War: Three Kingdoms, …
 • Pre fanúšika relaxu: Firewatch, Stardew Valley, Journey, Abzu, Untitled Goose Game, …

Predplatené karty

Tak ako aj v ostatných našich tipoch na darčeky, aj tento zoznam zakončíme univerzálnym darčekom pre každého. Ak si neviete rady, alebo chcete svoj vianočný balíček doplniť ešte o niečo rýchle, alebo možno o darček na poslednú chvíľu, kúpte mu/jej predplatenú kartu. Stačí si len vybrať, akú konkrétne:

 • Steam – karta, ktorá vám nabije Steam peňaženku, z ktorej si následne môžete kúpiť čokoľvek z daného herného obchodu.
 • Xbox Game Pass – stovky hier okamžite a bez ďalších dodatočných platieb. V tomto prípade si dajte iba pozor, aby ste kúpili Game Pass pre PC, keďže existuje aj konzolová verzia.
 • PaySafeCard – ide o akúsi náhradu klasickej platobnej karty. Využitie má široké, zaplatiť ňou možete takmer v akejkoľvek hre, ktorá existuje. V ponuke sú rôzne výšky predplateného kreditu a výhodou je, že ju zoženiete aj na vybraných čerpacích staniciach.
 • Blizzard – ak viete, že dotyčný sa nevie odstrhnúť od hier od spoločnosti Activision Blizzard, bude táto karta presne preňho. Či už hrá Overwatch, Call of Duty, alebo World of Warcraft, za predplatený kredit si môže v konkrétnom obchode kúpiť čokoľvek.
 • Herné predplatené karty – veľa hier ponúka svoje vlastné predplatené karty, ktoré sa dajú využiť iba v tej konkrétnej hre. Napríklad World of Tanks, World of Warcraft, Guild Wars 2 a podobne. Skúste si zistiť obľúbenú online hru obdarovaného a pozrieť sa, či k nej neexistuje predplatená karta. Je vysoká šanca, že existuje.