Tipy na darčeky: Čo kúpiť fanúšikovi konzol Xbox?

Odoberaj novinky cez  Google News
Tipy na darčeky pre fanúšika Xbox
Zdroj: spawn.sk

Najkrajšie obdobie v roku sa nám pomaly začína, respektíve pre niekoho sa už začalo. Vo veľkom sa zháňajú darčeky, hoci niektorí ich nakúpili v predstihu a teraz si môžu užívať sviatočný relax a pohodovú atmosféru. Povedzme ale, že patríte do tej skupiny ľudí, ktorí darčeky ešte stále zháňajú. A povedzme, že chcete obdarovať niekoho, kto je verným fanúšikom konzol Xbox. Od úplne prvého až po najnovší Series X. Čo takému fanúšikovi kúpiť?

Poradíme vám v našom článku. Samozrejme, pravdepodobne najžiadanejším darčekom bude nový Xbox Series X, respektíve S. Tak ako v prípade PlayStation 5, aj Series X je takmer všade beznádejne vypredaný. O obe konzoly je obrovský záujem a tak, ak ste nemali šťastie doteraz, do Vianoc sa vám to už nemusí podariť. Ale my máme pre vás tipy na darčeky, ktoré určite potešia každého Xbox fanúšika, aj keď to nebude práve nová konzola. Od doplnkov k Xbox One, cez hry, až po rôzne oblečenie a štýlové doplnky do domácnosti. Stačí si vybrať.

Konzoly

Xbox Series S

Aj keď je najvýkonnejšia konzola Xbox – teda Series X – momentálne vypredaná, jej slabší brat Series S je dostupnejší. Mnohé internetové obchody ho majú skladom, ale plánujú naskladnenie tesne pred Vianocami, počas najbližších dní. Slovenská Alza uvádza naskladnenie 17. 12., takže do Vianoc by ste to stihnúť mohli.

Obdarovaný sa však bude musieť uspokojiť so slabšou verziou nového Xboxu. Na tom však nie je nič zlé, ak si nepotrpí na 4K hranie v najvyššej možnej kvalite. Ak hľadáte cenovo dostupnú konzolu s poriadnym výkonom, Series S nesklame. Pozor si však musíte dávať na to, že Series S nedisponuje mechanikou. To znamená, že fyzické kópie hier vám nepôjdu, pretože im nebudete mať kam vložiť. Uspokojiť sa budete musieť iba so sťahovaním hier priamo do konzoly. Pre podrobnejšie detaily si môžete prečítať náš článok, aký je rozdiel medzi Series X a Series S, kde sme všetko detailne vysvetlili.

Periférie a doplnky

Ovládače

Dostatok ovládačov nikdy nie je dosť. Každý vlastník hernej konzoly má pripravené minimálne dva ovládače pre prípad, že by sa zastavil kamarát alebo známy na zopár hier v kooperácii. Niekedy sa však stane, že sa ovládač pokazí, alebo má konzolista iba jeden. V takom prípade odporúčame kúpiť oficiálny Xbox ovládač, ktorého cena sa pohybuje okolo 50€.

Ak však dotyčný má klasických ovládačov dosť, možno by ste mali porozmýšľať nad nejakou špeciálnou edíciou, alebo inou farbou, ktorá by sa hodila obdarovanému do domácnosti. Existuje obrovské množstvo možností. Od klasických, ktoré sú len v inej farbe, až po špeciálne, ktoré disponujú dizajnom konkrétnej hry. Odporúčame zistiť si obľúbenú hru hráča, ktorého chcete obdarovať a pokúsiť sa nájsť ovládač v danom štýle.

Profesionálny ovládač

V tomto prípade máte na výber dve možnosti. Ak to obdarovaný myslí s hraním hier vážne, alebo ho len jednoducho chcete prekvapiť a dopriať mu ešte vyšší zážitok z hrania, cestou môže byť jeden z profesionálnych ovládačov ku konzolám Xbox. Prvou možnosťou je kúpiť oficiálny ovládač od spoločnosti Xbox, ktorý má oproti klasickému množstvo výhod. Napríklad vymeniteľné páčky a spúšťače. Jeho cena sa pohybuje okolo 150€.

Ak chcete niečo iné, než je oficiálny ovládač, na výber máte aj iné značky. Napríklad aj sériu ovládačov Razer Wolverine. Existujú tri druhy, najlacnejší za odporúčanú cenu 99 dolárov a najdrahší za 160 dolárov. všetky však ponúknu iný zážitok z hrania hier a samozrejme, nesmie chýbať ani klasické podsvietenie, ktorým je spoločnosť Razer už známa.

Istou nevýhodou profesionálnych ovládačov je, že sú podstatne drahšie, než tie obyčajné. Je to, samozrejme, kvôli množstvu funkcii, ktoré ponúkajú. To ale nič nemení na fakte, že s ním u obdarovaného nepochybne zabodujete.

Prístupný ovládač

Hry sú určené pre všetkých. Nezáleží na tom, akého ste vyznania, akú máte farbu pleti ani aké máte názory. Hry sú tu pre to, aby nás spájali a aby sme si pri nich oddýchli. Xbox si je toho vedomý a preto ponúka aj špeciálny ovládač pre ľudí, ktorým sa ten klasický môže ťažšie ovládať, alebo ho nemôžu dostatočne komfortne držať v rukách.

Ide o ovládač s názvom Microsoft Xbox Adaptive Controller a je to v podstate simulácia klasického ovládaču, iba v inom rozložení, pre jednoduchšie ovládanie. Ponúka široké možnosti nastavenia, takže dotyčný hráč si bude môcť všetko nastaviť podľa seba tak, ako mu bude vyhovovať. Jeho cena sa pohybuje okolo 80€, takže je relatívne dostupný.

Nabíjacia stanica

Pri tomto darčeku záleží na tom, či obdarovaný používa vo svojom ovládači klasické batérie, alebo má namiesto nich nabijateľnú. Ak je to ten druhý prípad, možno by sa mu zišla nabíjacia stanica. Opäť existuje široké spektrum rôznych značiek v rôzne cenovej kategórií. My však môžeme zo skúsenosti odporučiť HyperX ChargePlay Duo Xbox One pre dva ovládače Xbox One.

Ovládače stačí zacvaknúť do opierok a máte postarané. Pri tejto dobíjacej stanici budete vždy vedieť stav napájania vďaka praktickým LED indikátorom. Aj keď sú zapojené oba ovládače, nabíjanie podľa výrobcu trvá z 0 na 100 % len 2 hodiny. Ak hľadáte niečo cenovo prístupnejšie, alebo inú značku, nebudete mať problém. Ako sme už spomenuli, existujú aj alternatívy.

Slúchadlá

Každý správny hráč potrebuje slúchadlá. Je jedno, či hráte na PlayStation, na Xboxe alebo na PC. Slúchadlá sú základ najmä vtedy, ak zvyknete hrať s priateľmi rôzne online hry. Ich existenciu oceníte aj vtedy, ak bývate s hráčom v jednej domácnosti a potrebujete večer svoj pokoj, pričom on alebo ona sa ešte stále hrá. Pri výbere slúchadiel máte našťastie opäť široké možnosti, keďže takmer každé slúchadlá, ktoré dnes kúpite, sa ku konzole dajú jednoducho pripojiť.

Základným pravidlom však je, aby slúchadla mali mikrofón. Čím kvalitnejší, tým lepšie. Komunikácia pri online hrách je často dôvod, prečo sa priatelia v takej hre zídu. My vám môžeme poradiť slúchadlá v prípade, že mierite najvyššie a slúchadlá v dobrom pomere cena/výkon. Prvou možnosťou sú slúchadlá Razer Thresher 7.1, ktoré ponúknu kvalitný zvuk a mikrón. Potešia aj peknou zelenou farbou, ktorú má v obľube každý fanúšik Xboxu.

Xbox ponúka aj svoje vlastné, oficiálne slúchadlá s názvom Xbox One Stereo Headset a cenou približne 50€. Ponúknu však len štandardný zvuk ak kvalitu mikrofónu. Užívatelia si pochvaľujú najmä to, že na hlave skvelo sedia a zbytočne netlačia. Či už na ušiach, alebo na temene. Inštalácia je pritom úplne jednoduchá – stačí ich do konzoly zapojiť.

Externý disk

Či už ide o nový Xbox Series X a S, alebo starší Xbox One, voľné miesto bol, je a vždy bude veľký problém. Užívatelia na PC to majú podstatne jednoduchšie, keďže si k svojmu stroju môžu pripojiť v podstate akýkoľvek externý disk. Konzoloví hráči si musia vybrať taký, ktorý bude fungovať bezchybne. Pre nové Xboxy je momentálne jedinou možnosťou externý disk Seagate Expansion Card. Bohužiaľ, zaplatíte zaň taklmer rovnakú sumu ako za samotnú konzolu Series S. Ak teda rozmýšate nad kúpou Series S spolu s väčšou pamäťou, výhodnejšie bude počkať, kým bude Series X skladom.

Hráči na starších konzolách Xbox One sú na tom o niečo lepšie. Spoločnosť Seagate ponúka externé disky pod názvom Seagate Xbox Game Drive v rôznych veľkostiach. My odporúčame, už keď sa nad externým diskom rozhodujete, kúpiť čo najväčšiu. verte nám, že voľného miesta naozaj nikdy nie je dosť. Externý disk Seagate Xbox Game Drive vás vyjde na približne 90€ a zaručí, že obdarovaný bude mať dostatok miesta na všetky svoje obľúbené hry.

Projektor

Možno sa vám to zdá divné, ale je to tak. Môže sa pokojne stať, že daný hráč sa nemôže hrať na televízore, ale iba vo svojej izbe na menšom monitore. V tom prípade by za zváženie stála kúpa projektoru, ktorý herný obraz prenesie jednoducho na stenu. získa tak lepší obraz a o veľa väčší obraz, než napríklad na televízore, ktorý by bol podstatne drahší.

Prvou vecou, ktorú si musíte zistiť je, či to vôbec má kde umiestniť a či má dostatok voľného miesta na premietanie obrazu. Ak áno, môžete sa začať obzerať po vhodných projektoroch. Jedným z takých je aj Optoma GT1080HDR HD. Ponúka obnovovaciu frekvenciu 120 Hz a 3600 lumenov. Ak projektor položíte aspoň 3,5 metra od steny (alebo plátna) získate vyše 100 palcový obraz. To by malo byť dostatok pre každého hráča, aj keď obraz samozrejme nebude taký ostrý, ako by ponúkli rôzne 4K televízie dneška.

Videohry

Microsoft Flight Simulator

Bezpochyby jedna z najväčších hier, ktoré v tomto roku pre konzoly Xbox (a PC) vyšli. Ako danom hráčovi, ktorého chcete obdarovať viete, že obľubuje lietanie a rôzne simulátory, touto hrou určite nič nepokazíte. Ide o dlho očakávané pokračovanie, respektíve novú verziu klasického Microsoft Flight Simulatoru. Ponúka takmer až reálnu grafiku s množstvom funkcii.

Lietať môžete v podstate na čomkoľvek, čo má krídla a nie je to vták. Hráčov poteší najmä reálne počasie, ktoré odzrkadľuje skutočný stav v reálnom svete. Reálne letiská a zem, ktorú pod sebou vidíte. Hra totiž využíva reálne letecké mapy. Náročnosť si viete nastaviť, takže si hru užijú ako začiatočníci, tak aj ostrieľaní piloti. To všetko v jednom hernom balíku.

Forza Horizon 4

Niečo pre skutočných fanúšikov závodných hier. Tento exkluzívny titul pre konzoly Xbox a PC je síce trochu starší, no stále najnovší čo sa týka série Horizon. Informácie o piatom pokračovaní sa už síce pomaly vynárajú, ale do Vianoc určite nevyjde. Ak ste si istý, že závodné hry, rýchle autá a nebezpečné okruhy sú to, čo vášmu obdarovanému urobí najväčšiu radosť, Forza Horizon 4 je jednoznačný darček, ktorý nesmiete vynechať.

Do hry nedávno prišiel aj nový mód s názvom Super7, ktorý hráčom umožní postaviť si vlastné trate presne podľa chuti. vývojári tak ponúkajú takmer všetky nástroje, ktoré mali oni sami, keď trate do hry vytvárali. Ak vás však kreatívny duch práve opustí nevadí, môžete si užívať iné trate, ktoré postavili iní hráči.

Mafia: Definitive Edition

Táto hra nie je vyslovene určená iba pre hráčov na konzolách Xbox. Vyšla aj na platformy PS4 a PC. Napriek tomu ju sem jednoducho zaradiť musíme. Dlho očakávaný remake klasickej českej hry Mafia. Ak si ju pamätáte, viete o čom hovoríme. Hra sa dočkala úplne nového kabátu, zmenené bolo (čo sa grafického spracovania týka) úplne všetko. Krajšie modely, krajšie mesto, krajšia hra.

Príbeh však ostáva rovnaký, so zopár zmenami. A práve kvôli týmto zmenám sa celá hra musela nadabovať znova. Ešte pred vydaním vznikali rôzne dohady o tom,či hra vôbec bude obsahovať český dabing a ak áno, v akom znení. Chvalabohu hra český dabing dostala, takmer v pôvodnej zostave. Niektoré postavy sa však zmenili a dabuje ich niekto iný. Napríklad aj pána Salieriho. Väčšinu hráčov však určite poteší, že Tommyho dabuje stále rovnaký herec.

Tričká, náramky, doplnky, …

Oblečenie

Vonku je zima, treba sa poriadne a hlavne teplo obliecť. To však neznamená, že nemôžete celému svetu ukázať, aký fanúšik konzoly Xbox ste. Na výber je široké spektrum možností, od tričiek, cez čiapky a tričká až po ponožky a áno, aj spodné prádlo. Sú však Vianoce a preto by sme sa mali dostať do tej správnej Vianočnej atmosféry. Napríklad pekným svetrom s podobizňou Master Chiefa. Alebo len tak, s ovládačom.

Vedecké výskumy za posledný rok však dokázali, že 100% ľudí si pod stromčekom nájde ponožky a preto by ste mali dodržiavať tradície. Pre Xbox fanúšika však existuje aj záchrana v podobe skvelých Xbox ponožiek. Možno ich budete musieť po obchodoch trochu hľadať, ale s dávkou trpezlivosti a vianočného nadšenia ich určite nájdete. Okrem toho poteší Xbox fanúšika akýkoľvek kus oblečenia, na ktorom je vyobrazená podobizeň jeho obľúbenej konzoly. Stačí si pamätať – modrá je PlayStation, zelená Xbox.

Lampičky

Veľa hráčov hrá svoje obľúbené hry vo večerných až nočných hodinách, respektíve v prítmí. Je to jednoducho kvôli atmosfére. Oči však máme iba jedny a preto je dobré mať aspoň nejaký zdroj svetla popri hraní. Zabezpečiť to môžete napríklad lampou Xbox Icons Lamp, ktorá prezentuje všetko to, v čo pravý fanúšik Xboxu verí. V Xbox.

Pekné svietiace logo konzoly skvelo doplní každú poličku tohto konzolového nadšenca. Na výber však máte napríklad aj rôzne svietiace figúrky, ako napríklad s podobizňou Xbox ovládaču. Tieto doplnky nezaťažia ani vašu peňaženku, keďže sa dajú kúpiť za desiatky, nie stovky EUR.

Figúrky a postavičky z hier

Každého nadšenca do hier určite potešíte figúrkou alebo postavičkou jeho obľúbenej postavy z hry. Základným krokom pri kúpe tohto darčeka je si najprv zistiť, aké je obľúbená hra hráča, ktorého ideme obdarovať. Chcete mu predsa kúpiť niečo, na čo sa bude pozerať s láskou v očiach. Na výber máte opäť raz niekoľko možností. Prvou sú figúrky zo série POP! Tie ponúkajú roztomilý dizajn všemožných herných postáv.

Ak chcete zamieriť trochu vyššie, môžete dotyčnému kúpiť aj klasickú zberateľskú figúrku, ktorých taktiež nájdete stovky. Pripraviť sa však musíte na vyššiu cenovú kategóriu, keďže vo väčšine prípadov ide o detailné spracované postavy, ktoré vyzerajú ako vystrihnuté z hry. Dobrý vianočný darček hold, niečo stojí.

Predplatené karty

Posledný tip na darček je zároveň a paradoxne asi ten najužitočnejší, pokiaľ už naozaj neviete, ako ďalej. V prípade, že má váš fanúšik Xboxu úplne všetko z nášho zoznamu (čomu sa nám ale nechce veriť) môžete mu kúpiť predplatenú kartu. Na výber je niekoľko možností, napríklad formou kreditu do Microsoft obchodu, kde si zaň bude môcť kúpiť hru podľa vlastného výberu.

Druhou možnosťou je darovať mu predplatné GamePass, ktoré ponúka množstvo hier za jeden mesačný (respektíve ročný) poplatok. Dostane tak prístup k stovkám rôznych hier, za ktoré nemusíte ďalej nič platiť. Jednoducho si ich stiahne a hrá. Kompletný zoznam hier, ktoré sa v službe GamePass nachádzajú nájdete na oficiálnej stránke služby. Prípadne mu môžete kúpiť vyššiu formu predplatného, teda GamePass Ultimate. Ten obsahuje ako hry, tak aj členstvo Gold, ktoré je potrebné na hranie online.

Ak viete, že obdarovaný je závislý na jednej konkrétnej hre, môžete sa pozrieť, či sa k nej nepredávajú aj predplatené karty. Ide väčšinou o multiplayerové hry, ktoré obsahujú prémiovú menu, ktorá sa dá získať iba za reálne peniaze. Je viac než pravdepodobné, že v takom prípade existuje aj darčeková karta, ktorá mu túto prémiovú menu zabezpečí. Následne si za ňu bude môcť kúpiť doplnky do svojej obľúbenej hry.