Tipy na darčeky: Čo kúpiť fanúšikovi konzol PlayStation?

Odoberaj novinky cez  Google News
Tipy na darčeky pre fanúšika PlayStation
Zdroj: spawn.sk

Opäť sa nám blíži najkrajší čas roka – Vianoce. Ak máte medzi svojimi milovanými, ktorých chcete obdarovať aj zanieteného fanúšika značky PlayStation, je jasné, čo sa bude nachádzať na jeho zozname želaní. Nepochybne to bude nová konzola PlayStation 5, za predpokladu, že ju ešte nemá. S tým môže byť momentálne problém, keďže je dlhodobo beznádejne vypredaná a na sklady sa dostáva len málo kusov.

Situácia by sa mala začiatkom roka zlepšiť, no to už bude po Vianociach. Čo teda položiť pod stromček fanúšikovi konzol PlayStation, keď PS5 nie je dostupná, ale ju nechce/nepotrebuje? Možností je veľa. Od iných konzol, cez doplnky ako sú slúchadlá a ovládače, až po hry. My vám v tomto článku dáme tipy na niektoré z nich. Možností je v podstate nekonečno.

Konzoly

PlayStation Classic

Pamätáte si ešte klasickú konzolu PlayStation? Verní fanúšikovia určite áno. Skvelým darčekom by teda mohol byť tento “remake” klasického PS. Výhodou a zároveň zaujímavosťou je, že sa vám takmer zmestí do dlane. Nemusíte sa ale báť, konzola je vybavená HDMI vstupmi, takže bude kompatibilná s modernými televíziami. Dizajn však ostal zachovaný tak, ako si ho niektorí z nás pamätajú.

Konzola má aj zopár nevýhod, avšak nič také, čo by sa nedalo vyriešiť. Problémom môže byť napájanie z USB, čo v niektorých prípadoch nemusí úplne postačovať. Konzola tiež ponúka len obmedzené množstvo nastavení obrazu, takže niektoré hry nemusia vyzerať na veľkej 4K obrazovke práve najlepšie. Ovládače síce verne reprezentujú klasický dizajn, ale uvítali by sme skôr joystick, než D-pad. Sú to však len drobnosti a pre pravého fanúšika PlayStation bude tento klasický kúsok určite potešením. Konzola navyše obsahuje 20 pred-nahratých hier, takže sa rovno môžete pustiť do hrania.

PlayStation Portable / Vita

Teraz niečo pre skutočných fanúšikov a zároveň zberateľov. Ak poznáte niekoho, kto túži po prenosnej konzole a nechce Nintendo Switch, za uváženie stojí jeden z dvojice PSP, respektíve PS Vita. Tu je však hlavným problémom to, že úplne nový, priamo z obchodu už v podstate nekúpite. Vašou jedinou možnosťou je kúpiť túto prenosnú konzolu “od ruky”. Teda už použitú.

Nové kusy nájdete napríklad na stránke Amazon no pozor, ich cena sa môže v niektorých prípadoch vyšplhať aj vyššie, než koľko by ste zaplatili napríklad za PS5. Ak sa napriek tomu rozhodnete, že obdarovaný si to zaslúži, určite mu urobíte radosť prenosnou konzolou, ktorá zabaví nie len na dlhých cestách, ale aj v pohodlí domova. Problémom môžu byť aj hry, keďže nové tituly na tieto prenosné konzoly už nevychádzajú. Existuje však množstvo starších hier, ktoré sa na PSP / Vita dajú bez problémov zahrať.

Periférie a doplnky

PSVR

Povedzme, že človek, ktorého chcete obdarovať už má skoro všetko, no pravidelne na ňom vidíte, že tomu niečo chýba. Ak chcete ozvláštniť jeho/jej hranie hier na konzole PlayStation, za zváženie stojí virtuálna realita. S ňou si obdarovaný nepochybne užije množstvo hodín zábavy. Z našej skúsenosti najmä pri hororových hrách.

Kúpou setu pre virtuálnu realitu otvoríte dvere do sveta nových hier, ale hlavne možností a zábavy. Na pocit si treba zvyknúť a občas sa môže dostaviť aj mierna nevoľnosť, takže začať treba zľahka a na ten pocit si zvyknúť. Je to však maximálne bezpečné, iba sa uistite, že počas hrania nebude vo vašej blízkosti vianočný stromček, alebo iné krehké veci. PSVR funguje aj s novou konzolou PS5, takže sa nemusíte báť, ak obdarovaný jedného dňa vymení svoju PS4 za novší model. Virtuálna realita bude fungovať bez problémov.

V tomto prípade však nezabudnite na to, že ak chcete spojazdniť PSVR na konzole PS5, potrebujete ešte niekoľko dodatočných vecí. Prvou a základnou je kamera zo staršej konzoly PS4, keďže tá z PS5 nebude s PSVR fungovať. Následne potrebujete aj adaptér na pripojenie PS4 kamery do PS5. Ten však Sony ponúka zadarmo a tak vás nebude nič stáť.

Ovládače

Opäť sa dostávame k darčeku, ktorý poteší pravdepodobne zberateľov rôznych PlayStation kúskov. Potešiť svojho blízkeho môžete napríklad aj novým ovládačom DualShock. Samozrejme, nehovoríme o tom klasickom, ale o nejakej špeciálnej edícii. Existuje ich veľké množstvo, stačí si vybrať farbu, respektíve ten správy dizajn, ktorý daného človeka poteší. Možno sa to zdá ako prvoplánový darček, ale môžete sa opýtať akéhokoľvek fanúšika PlayStation na to, či je dobré mať v zálohe niekoľko ovládačov navyše.

Profesionálny ovládač

Ak má hráč, ktorého chcete obdarovať dostatok klasických ovládačov, môžete zvážiť kúpu nejakého profesionálneho. Tieto ovládače často ponúkajú dodatočné funkcie a možnosti, než obyčajný DualShock. Hľadať by ste mali tie, ktoré sú spoločnosťou Sony oficiálne licencované, ako napríklad Razer Raiju Ultimate. Ten ponúkne aj mobilnú aplikáciu, pekné podsvietenie a celý rad prispôsobení.

Istou nevýhodou týchto ovládačov je, že sú podstatne drahšie, než tie obyčajné. Je to, samozrejme, kvôli množstvu funkcii, ktoré ponúkajú. To ale nič nemení na fakte, že s ním u obdarovaného nepochybne zabodujete.

Nabíjacia stanica

S toľkými ovládačmi je ťažké zaistiť, aby sa nepovaľovali kade tade. Nedajbože na nich niekto stúpi, alebo ich prisadne. Nabíjanie ovládačov s množstvom káblov porozhadzovaných po zemi tiež nie je šťastné riešenie a preto môžete fanúšika konzol PlayStation potešiť nabíjacou stanicou, ktorá je nie len štýlová a bez problémov zapadne do vašej obývačky, ale aj praktická.

Väčšina z nich ponúka nabíjanie minimálne dvoch ovládačov DualShock (respektíve aj DualSense) naraz. Neoceniteľnú hodnotu získa v prípade, že sa u vás nečakane zastaví váš kamarát Tomáš, alebo kamarátka Lucia na nejaké co-op hranie. V takom prípade je dobré mať pripravený a plne nabitý ďalší ovládač. Inak by ste sa spolu museli iba tak nečinne rozprávať o živote a počasí.

Slúchadlá

Každý správny hráč musí mať k dispozícii aj nejaký ten headset, najlepšie aj s mikrofónom. Či už kvôli tomu, aby počul blížiace sa kroky nepriateľa, alebo aby nerušil ostatných napríklad pri nočnom hraní. Na výber máte opäť nespočetné množstvo možností. Môžete si vybrať oficiálne slúchadlá Sony určené práve pre konzoly PlayStation. Sú relatívne dobré a PlayStation fanúšikovi navyše pribudne do zbierky ďalší hardvér.

Ak ale mierite vyššie, k dispozícii je aj veľa slúchadiel od iných výrobcov. Pripravte sa na rôzne cenové kategórie, od tých drahších (napríklad SteelSeries Arctis Pro alebo Razer Thresher 7.1), ktoré ponúknu komplexný zážitok a skvelý zvuk, až po cenovo dostupnejšie s dobrým pomerom cena/výkon. Ako napríklad HyperX Cloud II alebo JBL QUANTUM 200. Možností je veľa, naša všeobecná rada je riadiť sa podľa užívateľských recenzii a vybrať si taký, s ktorým sú hráči spokojní. Vyhnete sa tak zbytočným problémom a zlému darčeku.

Externý disk

Správny hráč má po dvoch dňoch so svojou novou konzolou plný disk hier a problém nainštalovať novú. Možno poznáte niekoho, kto nechce nič odinštalovať pretože “toto mi ešte treba, toto tiež, to si ešte možno niekedy zahrám” a podobne. Ak áno, nepochybne skvelým darčekom bude externý disk pre konzolu PlayStation 4. Odporúčame napríklad Seagate PlayStation Game Drive 4TB, ktorý nielenže ponúkne 4TB dodatočného miesta (a to už je poriadne veľa miesta), ale bude ku konzole aj perfektne ladiť. Je totiž čierny s pruhmi ladenými do štandardnej PlayStation modrej.

Už nikdy viac si obdarovaný nebude musieť vyberať, ktorú hru si na disku nechá a ktorú bude musieť vymazať. Teraz ich bude môcť mať všetky. Samozrejme, za predpokladu, že ďalšie hry Call of Duty nebudú zaberať stále viac a viac miesta.

Videohry

Ghost of Tsushima

Čo by to boli za vianoce, ak by pravý PlayStation fanúšik nedostal pod stromček nejakú hru. Pravdou však je, že ich existuje veľa a vymenovať všetky, by bol v tomto článku problém. Každý má iné preferencie, každého baví niečo iné a preto vyberieme len niekoľko, z tých najbežnejších žánrov.

Ak viete, že dotyčného baví skôr akcia a celý rok nevedel/a prestať rozprávať o feudálnom Japonsku, Ghost of Tsushima je jasná voľba. Väčšina hráčov, ktorí už hru hrali ju označuje ako jednu z najlepších hier, ktorá tento rok na konzoly PlayStation vyšla. Čo je ešte lepšie, je to exkluzivita, takže ak niekto nemá PlayStation, hru si jednoducho nezahrá.

Hra rozpráva príbeh z éry samurajov a odohráva sa už v spomínanom feudálnom Japonsku. Po nájazde Mongolov na ostrov Tsushima vstáva z popola samuraj, ktorý sa čoskoro vo vašich rukách stane legendou. Hra je skvelo vyvážená a ponúka ako výzvu, tak aj poriadnu dávku akcie. Musíte byť však opatrný, nie všetko sa dá vyriešiť hrubou silou a niekedy treba byť veľmi nenápadný.

The Last of Us: Part II

Pred pár dňami sa tento titul stal hrou roka a počas odovzdávania cien The Game Awards si odniesol ocenenie až v siedmych kategóriách. Priam sa až nedá veriť, že ak niekto vlastní PlayStation, túto hru ešte nehral. Ak napriek tomu niekoho podobného poznáte, darček máte vybratý a netreba viac rozmýšľať.

Po päťročnom putovaní naprieč nákazou postihnutými Spojenými štátmi sa Ellie a Joel usadili v meste Jackson v štáte Wyoming. Žijú tu v relatívnom bezpečí v komunite preživších, napriek hrozbám od nakazených a ďalších preživších, nachádzajúcich sa v bezvýchodiskovej situácii, ktorí sú pre prežitie schopní urobiť čokoľvek.

Dreams

Hra Dreams je pre náročnejších hráčov a v podstate nejde tak celkom o hru v pravom slova zmysle. Ide skôr o akúsi platformu, v ktorej si môžete vytvárať vlastné svety, podľa svojej chuti. Či už graficky, alebo aj hudobne. Vývojári zo štúdia Media Molecule (Little Big Planet) vám v tomto titule umožnia vytvárať a zdieľať s ostatnými svoje výtvory. Skvelý oddych pre niekoho, kto má tvorivého ducha. Ak však tvorenie nie je niečo, čím by obdarovaný vynikal, môže napríklad preskúmavať svety iných hráčov.

Tričká, ponožky, doplnky, …

Oblečenie

Poslednou kategóriou v našom Vianočnom radcovi sú všelijaké doplnky, oblečenie, poháre a vlastne čokoľvek, čo má na sebe logo PlayStation. Jedným slovom zaužívaným v hernom žargóne – merch. My vám vyberieme iba niekoľko tých, ktoré naše oko zaujali najviac a ktoré by (dúfame) potešili aj človeka, ktorého plánujete obdarovať. Prečo sa teda do vianočnej atmosféry nenaladiť s krásnym svetrom s podobizňou Crasha? Skvelo sa hodí napríklad k štedrohernej večeri.

Prieskumy dokazujú, že 100% ľudí dostane pod stromček ponožky. Tradície sa musia dodržiavať aj v prípade, že je daný človek fanúšik PlayStation. Aj tu existujú rôzne druhy ponožiek s logom konzoly, alebo s herným motívom, ktoré nie len zahrejú chodidlá, ale aj potešia. Na výber je však nespočetné množstvo oblečenia, ktoré má na sebe niečo čo súvisí s touto konzolou. Stačí si len vyberať.

Lampa PlayStation Icons

Klasické ikony najpopulárnejšej hernej konzoly PlayStation na elegantnom čiernom podstavci sú ideálnym doplnkom pre každú poriadnu hráčsku herňu či kútik. Je to takmer nutnosť pre každého fanúšika PlayStation či si to prizná, alebo nie. Lampa ponúka tri rôzne nastavenia – štandardné osvetlenie, meniace sa osvetlenie a osvetlenie, ktoré reaguje na hudbu. Zoženiete za približne 25€ avšak ak vám netreba práve originál, nájdete aj lacnejšie verzie na čínskych e-shopoch. Ale pozor, aby vám do Vianoc stihla lampa prísť.

Figúrky

Do tretice všetko dobré. Aj po tretí krát vám pomôžeme s výberom darčeka, ak je dotyčný zberateľ rôznych cenností. Potešíte ho určite aj figúrkou u jeho alebo jej obľúbenej hry. Stačí už len zistiť, aká to je. Výber je však široký a pravdepodobne na každú známu hru existuje aj figúrka. Nám sa napríklad páči Spyro the Dragon Incense Burner. Tomu z nozdier naozaj vychádza dym. Akurát vyzerá trochu lacno a je tu možnosť, že si podpálite stôl. Používať ho treba len pod dohľadom.

Ak hľadáte niečo bezpečnejšie, odporúčame napríklad figúrky z populárnej série POP, konkrétne napríklad Spider-Mana, ktorý je vďaka hrám na PlayStation veľmi populárny medzi fanúšikmi tejto konzoly. V obchodoch na internete však nájdete aj množstvo iných, takmer reálne vyzerajúcich figúrok a postáv z tých najznámejších PlayStation hier. Skúste sa pozrieť napríklad po Kratosovi, Ellie, Joelovi alebo Drakeovi zo série Uncharted. Budú pravdepodobne drahšie, ale o to viac sa obdarovaný poteší.

Predplatené karty

Posledný tip na darček je zároveň a paradoxne asi ten najužitočnejší, pokiaľ už naozaj neviete, ako ďalej. V prípade, že má váš fanúšik PlayStation úplne všetko z nášho zoznamu (čomu sa nám ale nechce veriť) môžete mu kúpiť predplatenú kartu. Na výber je niekoľko možností, napríklad formou kreditu do PlayStation obchodu, kde si zaň bude môcť kúpiť hru podľa vlastného výberu.

Druhou možnosťou je darovať mu predplatné PlayStation Plus, ktoré ponúka rôzne výhody. Či už ide o hranie multiplayerových hier, alebo každý mesiac iné hry úplne zadarmo. S ročným predplatným PS Plus určite nič nepokazíte a pravého PlayStation fanúšika to určite poteší.

Ak viete, že obdarovaný je závislý na jednej konkrétnej hre, môžete sa pozrieť, či sa k nej nepredávajú aj predplatené karty. Ide väčšinou o multiplayerové hry, ktoré obsahujú prémiovú menu, ktorá sa dá získať iba za reálne peniaze. Je viac než pravdepodobné, že v takom prípade existuje aj darčeková karta, ktorá mu túto prémiovú menu zabezpečí. Následne si za ňu bude môcť kúpiť doplnky do svojej obľúbenej hry.