Súdny spor s Activision Blizzard pokračuje. Objavili sa nové výpovede ľudí

Odoberaj novinky cez  Google News
Activision Blizzard
Zdroj: wsj.com

Súdny spor s Activision Blizzard prebieha aj naďalej. Medzičasom sa objavili nové výpovede, ktoré sa snažia objasniť, čo sa vlastne za zatvorenými dverami spoločnosti dialo. Na svetlo sveta sa tak dostalo množstvo ďalších incidentov, ktoré v celom prípade vykreslili ešte pochmúrnejší obraz.

Vlna nových správ začala nové diskusie o niektorých dosť otvorených praktikách, s ktorými sa ženy a znevýhodnené skupiny stretávajú už roky. Pre tých, ktorí poznajú firemnú kultúru, tvrdenia v súdnom procese neprekvapili. Celý tento prípad tak pomaly naberá čoraz viac desivý príbeh.

Zdroje pre IGN uviedli, že mnoho dlhodobo vysoko postavených ľudí, tzv. „nedotknuteľných“, boli zodpovední za podporu týchto podmienok a obťažovania. Najmä tých, ktorí majú na starosti ziskové hry, ako napríklad World of Warcraft. Jedným z nich mal byť aj Alex Afrasiabi, bývalý senior kreatívny riaditeľ spoločnosti Blizzard.

Afrasiabi je tiež uvedený v správe, s ktorou prišiel web Kotaku, o jeho „Cosby Suite“ (pomenovanej podľa údajného násilníka Billa Cosbyho) neformálnom podujatí BlizzCon, ktoré sa konalo v hotelovom apartmáne. Activision potichu vyhodil Afrasiabiho v polovici roku 2020. Pričom až teraz odhalil, že jeho vyhodenie bolo výsledkom interného vyšetrovania, ktoré veľa z týchto informácií už vtedy odhalilo.

Alkoholické večierky

Správa IGN tiež hovorí o kultúre pitia v Blizzarde, ktorá prinútila mnohé ženy vynechať kancelárske večierky. Niektoré ženy mali na nich byť vystavené nevhodným dotykom mužských spolupracovníkov. Jedna miestnosť v kancelárii Blizzardu, určená na dojčenie, nemala zámky. Zdroj povedal, že muži niekedy vošli do miestnosti a prizerali sa.

„Dvere nebolo možné zamknúť. Oni tam len stáli a prizerali sa. Musela som na nich kričať, aby odišli“, uviedla jedna zo žien. Dojčenské miestnosti majú teraz podľa IGN zámky na dverách. Podľa správy Waypoint v roku 2018 pracovník IT organizácie Activision tajne nainštaloval do unisexovej kúpeľne v Minnesote kamery na filmovanie a špehovanie zamestnancov. Pracovník IT sa neskôr priznal, že konal „v rozpore s ochranou súkromia“ a jeho trest tak bol pozastavený.

Útoky sa odohrávali už pred piatimi rokmi

Ďalšia správa Waypoint priniesla na svetlo sveta iný incident, ktorý sa odohral na veľtrhu pracovných príležitostí, resp. presnejšie na konferencii o kybernetickej bezpečnosti v roku 2015. Výskumná pracovníčka v oblasti bezpečnosti, Emily Mitchell, si v tom čase hľadala prácu a obrátila sa na stánok Blizzardu, aby sa informovala na tzv. pentesting pozíciu.

Ide o proces vyhodnocovania zabezpečenia systému pokusom o jeho hacknutie s cieľom nájsť potenciálne chyby. Jeden zamestnanec Blizzardu sa mal Emily Mitchell pýtať ponižujúce otázky. Napr. či je na konferencii so svojim priateľom, zatiaľ čo druhý sa opýtal, či sa stratila. Zamestnanci Blizzardu pokračovali v podávaní nevhodných komentárov vrátane otázok, či sa jej „páči prenikanie“, a ďalších neprofesionálnych komentárov.

Dva roky po tomto incidente chcel Blizzard najať spoločnosť zaoberajúcu sa výskumom bezpečnosti. Bez toho, aby to Blizzard vedel, bola Mitchell v tej dobe COO spoločnosti a rozhodla sa povedať generálnemu riaditeľovi Jeremiovi Gosneymu o svojich skúsenostiach s Blizzardom. To ho prinútilo napísať zúrivú odpoveď na, ktorú v tom čase zdieľal aj verejne na sociálnej sieti Twitter.

Verejne neverejný problém?

Jeho e-mail mal okrem iného tri podmienky, ktoré musí Blizzard splniť, aby mohli obe spoločnosti spolupracovať. Jednou z podmienok bola 50% „misogynicka daň“, ktorej výťažok bude venovaný charitatívnym organizáciám pomáhajúcim ženám v technológiách. Ďalšou bola, aby Blizzard sponzoroval počítačovú konferenciu pre ženy a tretím bodom bolo formálne ospravedlnenie Emily Mitchell.

Podľa agentúry Bloomberg medzitým spoločnosť Activision Blizzard reagovala na minulotýždňové požiadavky zamestnancov a zorganizovala sedenie. Manažment však ešte musí priamo reagovať na ich požiadavky. Niektoré z týchto požiadaviek zahŕňajú prijatie rozmanitejších kandidátov, sprístupnenie údajov o plate všetkým zamestnancom a ukončenie doložiek o nútenej arbitráži v zmluvách.

Na našom webe budeme súdny spor s Activision Blizzard aj naďalej sledovať.