Štúdio State of Decay, Undead Labs čelí obvineniam zo sexizmu a šikanovania

Odoberaj novinky cez  Google News
Štúdio Undead Labs, ktoré stojí za hrou State of Decay, čelí obvineniam
Zdroj: kotaku.com

Hra State of Decay 3 so survival otvoreným svetom zombie bola oznámená v júli 2020. Podľa portálu PC Gamer hra zostáva zaseknutá v predprodukcii. Štúdio bojuje so zlým riadením, vyhorením a toxicitou na pracovisku. A to všetko po akvizícii spoločnosťou Microsoft v roku 2018.

Nasledujúce informácie sú založené na 12 anonymných rozhovoroch so súčasnými a bývalými zamestnancami. Takže je dôležité poznamenať, že tieto spätné informácie, hoci sú nepríjemné, nemusia podať úplný obraz o stave alebo histórii štúdia.

Podľa správy sa veľkosť Undead Labs od odkúpenia spoločnosťou Microsoft zdvojnásobila. Odchod zakladateľa štúdia, Jeffa Straina, v roku 2019 zanechal vo vedení skutočnú medzeru. Hoci sa niektorí zamestnanci spočiatku obávali, že Microsoft zmení internú kultúru štúdia, v skutočnosti zaujal extrémne voľný prístup. To bolo podľa jedného z bývalých zamestnancov nakoniec na škodu spoločnosti. „Náš kolaps prišiel s tým a mali sme využiť pomoc [Microsoftu],” uviedol.

Nedostatok jasného smerovania počas ranej predprodukcie State of Decay 3 ešte zhoršili problémy v štúdiu. Vývojári sa rozdelili do “úderných tímov”, aby vytvorili prototypy rôznych nových funkcií, ale komunikácia alebo dohľad boli slabé a členovia tímov sa bežne menili. Takže smerovanie nebolo konzistentné. Jeden z bývalých zamestnancov povedal, že vedenie ignorovalo obavy týkajúce sa zabezpečenia kvality v prospech vykazovania “umelého pokroku” v hre.

„Míľniky pozostávali z hromady nesúvislých funkcií, ktoré neboli ani tak o tvorbe zábavnej videohry, ako skôr o odškrtávaní si zoznamu,” povedal bývalý vývojár. Čo je však horšie, deväť z bývalých zamestnancov, s ktorými sa uskutočnili rozhovory, sa sťažovalo aj na mizogýniu, šikanovanie a diskrimináciu v štúdiu.

Utlačovanie žien?

„Keď som sa zúčastnila pohovoru v štúdiu, presvedčilo ma to o tom, že ide o štúdio, ktoré prechádza zmenami a ktoré si kladie za hlavnú prioritu [rozmanitosť, rovnosť a začlenenie],” povedala jedna z nich. „V skutočnosti to bolo vedenie štúdia, ktoré maľovalo tvár DEI pre Microsoft, zatiaľ čo ženy boli neustále ignorované, odmietané, prerušované, prehovárané a obviňované.”

Ďalšia uviedla, že názory žien, dokonca aj v základných otázkach, boli často „otvorene odmietané” a že „nikto ich nepočúval. Dokonca aj ženy na riaditeľských pozíciách boli otvorene ignorované, prehovárané a obviňované z problémov”. „Museli sme dať zaviesť etiketu stretnutí, pretože muži na všetkých stretnutiach ženy neustále ohovárali a znevažovali ich,” uviedol ďalší zdroj. „Ale smernice nepomohli.”

Viacerí zamestnanci, s ktorými sa uskutočnili rozhovory, pripisujú vinu za problémy najmä Philipovi Holtovi, ktorý Straina nahradil vo funkcii vedúceho štúdia. Obvinili ho, že do čela nových kancelárií Undead Labs na Floride a v Illinois rýchlo dosadil svojich priateľov z iných štúdií. Tiež tvrdili, že pomohol vytlačiť dve ženy z vysokých pozícií tým, že ich dostatočne nepodporil. Na vyššie pozície prijímal mužov, ktorí ich úlohy absorbovali. „Bol to naozaj vzorec, keď boli ženy vytláčané a muži boli chránení a pomáhali im,” povedal jeden zo súčasných zamestnancov.

Microsoft obvinenia popiera

Spoločnosť Microsoft však obvinenia z rodinkárstva poprela a vo svojom vyhlásení uviedla, že „v Undead Labs prebieha prísny a štandardizovaný proces prijímania všetkých potenciálnych zamestnancov, ktorý vidia a posudzujú viacerí členovia štúdia.”

Uviedla tiež, že zmeny v spoločnosti Undead Labs v posledných rokoch zahŕňali „úplne nový tím vedúcich pracovníkov” a že 42 % nových zamestnancov v roku 2021 boli ženy alebo nebinárne osoby a 29 % boli príslušníci viditeľných menšín. Štúdio tiež spustilo nové školenia pre manažérov vrátane seminára o sexuálnom obťažovaní. Niektorí zamestnanci považujú tieto zmeny za posun správnym smerom, zatiaľ čo iní tvrdia, že Holtova pretrvávajúca prítomnosť je prekážkou.

Napriek týmto problémom mnohí súčasní a bývalí zamestnanci, uviedli, že niektoré aspekty štúdia vnímajú veľmi pozitívne. Niektorí uviedli, že hoci je tu priestor na zlepšenie, celkovo je to veľmi dobré miesto na prácu. Akvizícia spoločnosťou Microsoft spôsobila otrasy, ale zdá sa, že existuje nádej na zvrat.

Jeden zo súčasných vývojárov povedal, že zmeny v štúdiu by mohli znamenať aj to, že hra State of Decay 3 by konečne mohla začať robiť skutočné pokroky. „Mohla by to byť taká skvelá hra a pracuje na nej veľa skvelých ľudí. Ja len dúfam, že sa nezopakujú tie hrozné zvyky z posledných rokov,” povedal.

Zaujímavé je, že Strain, zakladateľ spoločnosti Undead Labs, sa od svojho odchodu vyjadril o potrebe zvýšiť bezpečnosť a inklúziu na pracovisku v hernom priemysle: V auguste 2021 vyzval na vytvorenie odborov v celom odvetví a v októbri spolu-založil nové štúdio Possibility Space, ktoré sa zaviazalo zaobchádzať so zamestnancami „spravodlivo a rovnako”.