Sony na konzolách PS5 prerába, zatiaľ z nich nemá zisk

Odoberaj novinky cez  Google News
Sony PlayStation 5
Zdroj: playstation.com

Nová generácia konzol od spoločnosti Sony – PS5, zatiaľ nevytvára žiadne zisky. Inými slovami, Sony na predaji nových konzol peniaze, aspoň zatiaľ, nezarába. Potvrdili to vo finančnej správe, ktorú zverejnili na svojej stránke. Predtým, než táto správa vyvolá senzáciu je však dobre spomenúť, že to nie je nič nezvyčajné. Aspoň v tomto momente.

Vo svojej správe Sony uvádza, že na každom predanom kuse konzoly PS5 momentálne prerába a to z dôvodu strategického nastavenia ceny za novú generáciu hardvéru. Momentálne je cena nastavená na 500 dolárov na americkom trhu, respektíve aj u nás v eurách. Výroba novej PS5 však stojí podstatne viac, než je jej predajná cena. Tým pádom je Sony v strate.

Sony pokrýva straty z iných služieb

Spoločnosť neponúkla konkrétne čísla, koľko presne na každej predanej konzole prerába, alebo koľko je momentálne v strate. Spomenula však, že veľa výdajov mali aj v období za mesiace október – december, keďže práve vtedy štartovala PS5. Podstatná časť peňazí teda išla do administratívy, marketingu a podobne. Napriek tomu, že Sony vykazuje stratu, čo sa týka predaju iba konzol, v iných odvetviach to tak nie je.

Napríklad hry, služby a predplatné zarobili dostatočne veľa, aby pokryli straty z predaja konzol. Inými slovami aj keď Sony na konzolách PS5 stráca zisk, nie je v strate ako celok. O vyrovnanie rozpočtu sa postarali iné služby. Nie je to však nič nezvyčajné. Analytik na svojom Twitteri napísal, že aj konzola PS4 bola spočiatku predávaná so stratou. Trvalo niekoľko mesiacov, kým sa predaje dostali do takej roviny, že konzola začala zarábať. Podobný prípad je aj tento.

Rovnako je na tom aj Microsoft, ide o stratégiu

Analytik Daniel Ahmad tiež upozorňuje, že ide o stratégiu a spoločnosti s tým počítajú. Herné konzoly sa bežne predávajú za cenu nižšiu, než je ich výrobná cena, preto sú spoločnosti zo začiatku v mínuse. Rovnako je na tom aj Microsoft a ich konzoly Xbox Series X a S. Šéf Xboxu, Phil Spencer sa k tejto téme vyjadril ešte v roku 2019 pre magazín The Verge.

“Biznis nie je o tom, koľko konzol predáte. Tento biznis je o tom, koľko hráčov bude hrať hru, ktorú si kúpia a ako ju budú hrať. Je to o tom, čo všetko si na svoju konzolu kúpia, aké služby si zaplatia, alebo koľko hráčov si kúpi napríklad Game Pass,” povedal v rozhovore. “Tieto čísla sú pre biznis dôležitejšie.”

Nintendo na druhú stranu počítal zisky hneď po vydaní konzoly. Bolo tomu tak aj v prípade vydania Nintenda Switch. Od prvého dňa predaja spoločnosť Nintendo na konzolách zarábala a tým pádom pokryla náklady spojené s ich výrobou. Konzola PlayStation 5 od Sony predala od jej vydania až do konca roka 2020 vyše 4,5 miliónov kusov, pričom množstvo hráčov na svoj kus ešte čaká. Toto číslo teda ešte poriadne porastie.