Šesť zaujímavých faktov o prvej konzole PlayStation

Odoberaj naše novinky cez  Google News alebo sleduj náš herný stream na  Facebook Gaming
Konzola PlayStation 1
Zdroj: wikipedia.org, spawn.sk

V septembri oslávila spoločnosť Sony, spolu so svojou hernou konzolou PlayStation, 25. rokov na našom trhu. Pri tejto príležitosti spomínajú mnohí hráči na staré časy. Hlavne takí, ktorí sú s konzolou PlayStation od samého začiatku. Prvá konzola vyšla u nás v roku 1995 a nesie so sebou množstvo zaujímavých faktov. Na tie sa dnes pozrieme.

6. Nebol to len nápad Sony

Úplne prvá konzola PlayStation nebola na prekvapenie len nápad Sony. Inými slovami, neprišli s tým iba oni. Spočiatku bol tento nápad na konzolu zdieľaný so spoločnosťou Nintendo, v tom čase priekopníkom v tvorbe herných konzol. Pôvodne sa konzola mala volať Play Station (áno aj s medzerou) alebo Super Disc. Malo ísť o akýsi CD doplnok ku konzole Super Nintendo.

Celý tento koncept však zlyhal, keď sa Nintendo rozhodlo spolupracovať so spoločnosťou Phillips a Sony odložilo na vedľajšiu koľaj. Veľmi nešťastné rozhodnutie, keď sa na to pozrieme s odstupom času. Po tejto „zrade“ sa Sony rozhodlo ísť do toho na vlastnú päsť. Vytvorili PlayStation (teraz už bez medzery) a vyhrali konzolovú vojnu. Počas svojho pôsobenia malo prvé PlayStation mnoho mien, medzi inými aj PS-X, PS1 a PSone.

5. Čierne disky nemali žiadny význam

Pamätníci si iste pamätajú CD, ktoré do svojej prvej PlayStation konzoly dávali. Nikdy vám neprišlo divné, že len tie jediné sú čierne, pričom ostatné CD-čka sú klasické „zrkadlové“? V tej dobe si určite mnohí mysleli, že to nejaký význam má, no opak je pravdou. Faktom je, že aj samotné Sony si myslelo, že to má význam.

Čierna verzia diskov mala podľa Sony zabezpečiť, že sa tieto disky nebudú dať tak ľahko prekopírovať. Inými slovami, malo to zabrániť vytváraniu nelegálnych kópií hier. V Sony si totiž mysleli, že čierny povrch znemožní, alebo aspoň sťaží výrobu nelegálnych kópií. Za krátky čas sa ukázalo, že to nie je pravda a tak čierne disky, okrem toho že vyzerajú cool, nemajú žiadny iný význam.

4. Sony predalo vyše 102 miliónov kusov

Predtým, než Sony zastavilo výrobu prvej konzoly sa z nej predalo vyše 102 miliónov kusov. Okrem klasickej farby, ktorú pozná a vlastnila asi väčšina z nás, bola konzola dostupná aj v modrej, čiernej, bielej a zelenej. Už vtedy existovali aj limitované edície pričom jednou z nich bola aj polnočná modrá, z ktorej sa vyrobilo len 100 kusov.

Samotná konzola mala 2 základné verzie, alebo veľkosti ak chcete. Klasickú hranatú a menšiu, oblejšiu, ktorá vyšla v roku 2000. Okrem toho existovala aj verzia Net Yaroze (v preklade Lets Create – Poďme tvoriť), ktorá obsahovala rôzne nástroje a návody, aby si aj obyčajný človek mohol vytvoriť svoju vlastnú hru bez potreby prístupu k plným vývojárskym nástrojom.

Hry na PS1 boli tak populárne, že sa vyrábali a predávali ešte dávno po tom, čo Sony zastavilo výrobu. V skutočnosti sa predávali až do roku 2006.

3. Vývoj bestselleru Gran Turismo trval 5 rokov

Ako už názov napovedá, hra Gran Turismo je najpredávanejšou hrou na konzolu PlayStation 1. Predalo sa vyše 10 miliónov kópií. Čo je ešte zaujímavejšie je, že vývoj tejto hry trval dlhých 5 rokov a pracovalo na nej dokopy 7 ľudí. Kazunori Yamauchi, ktorý stojí za vývojom tejto hry v tom čase povedal: „Počas tých piatich rokov sme nevideli koniec. Prebúdzal som sa v práci, chodil som spať v práci, bolo chladno, takže som usúdil, že už musí byť zima. Odhadujem, že som bol doma tak 4 dni do roka.“

Prepracovanosť sa nakoniec vyplatila a hra si okrem všeobecného úspechu odniesla aj niekoľko ocenení a doteraz je jednou z najobľúbenejších exkluzivít na platformu PlayStation. To všetko vďaka skvelej grafike a realistickej hrateľnosti.

2. PS1 má aj maskota, o ktorom ste nikdy nepočuli

Každý populárny výrobok by mal mať svojho maskota nemám pravdu? Nuž, minimálne Sony so mnou súhlasí a preto aj PS1 malo svojho vlastného maskota. Je to naozaj tak. Volá sa Toro, je to mačka a pravdepodobne ste ju nikdy nevideli ani o nej nepočuli. To preto, že okrem Japonska sa tento maskot nikde inde neprezentoval.

Toro, celým menom Toro Inoue, je totiž postava z japonskej hry Doko Demo Issho. Je tiež známa pod menom Sony Cat. Je milá a snaží sa tváriť ako človek. Odvtedy sa objavuje pravidelne, no ako sme už spomenuli, ešte nevystrčila päty z Japonska. Je maskotom najmä PlayStation Network.

1. Ovládač mal reprezentovať 3D grafiku hier

V tom čase sa množstvo konzol dodávalo s plochými ovládačmi, no ani jeden z nich nebol taký, ako prvý PlayStation ovládač. Jeho tvorca, Teiyu Goto, si povedal, že jeho návrh odráža a reprezentuje 3D grafiku, ktorú môžeme vidieť v PS1 hrách.

Množstvo vysoko postavených ľudí v spoločnosti Sony s ním nesúhlasilo a dizajn sa im nepáčil. Našťastie mal Goto na svojej strane vtedajšieho prezidenta PlayStation – Norio Ohga. Ten bol dizajnom nadšený a zhodou okolnosti to bol pilot. Ovládač mu pripomínal riadenie v lietadlách a tak si dizajn hneď zamiloval. Dokonca aj symboly na ovládači majú svoj význam a nie sú to len náhodné znaky.

 • Δ – zobrazuje takzvaný viewpoint, teda zobrazuje oblasť, ktorú od svojej hlavy (očí) vidíme.
 • – má znázorňovať kus papieru a reprezentuje menu a dokumenty.
 • O a X – znamenajú rozhodnutia „áno“ a „nie“.

Takže pamätajte, ak máte doma prvú PlayStation konzolu, máte doma svojim spôsobom poklad, o ktorý by ste mali starať. Ak to nie je vyslovene nutné, radšej ho nepredávajte, spomienky sú totiž cennejšie, než peniaze.

Sociálne siete

RSS Vosveteit.sk

 • Úplne nové hodinky Xiaomi Amazfit Neo s mesačnou výdržou batérie aktuálne kúpiš za neuveriteľne nízku cenu 21. októbra 2020
  Spoločnosť Xiaomi opäť zväčšuje svoje portfólio inteligentných hodiniek dcérskej spoločnosti Amazfit. Medzi modelové rady tejto obľúbenej značky boli len nedávno zaradené aj úplne nové outdoorové hodinky Amazfit Neo, ktoré si určite zamilujú tí najväčší priaznivci športových outdoorových hodiniek. S viac ako mesačnou výdržou batérie na jedno nabitie, profesionálnou vodotesnosťou 5ATM a cenovkou iba 33,99 eur […]
  Tomáš Sedláček
 • Prvá mobilná 4G sieť na Mesiaci nám vo svojej podstate pomôže zistiť, či predstava o trvalej posádke je reálnou 21. októbra 2020
  Americká vesmírna agentúra, NASA, investuje, v rámci svojej snahy vrátiť ľudí na povrch Mesiaca, do vybudovania mobilnej siete na našej prirodzenej družici. Píše o tom portál Business Insider. Úlohy sa chopí spoločnosť Nokia, ktorá na to využije grant v hodnote 14-miliónov amerických dolárov. Samotný návrh skompletizuje spoločnosť Bell Labs, ktorá spadá pod Nokiu. Nová mobilná sieť pomôže […]
  Richard Zliechovský
 • Xiaomi začalo distribuovať stabilnú BETA verziu MIUI 12 pre zariadenie Redmi Note 7 21. októbra 2020
  Jeden z najpopulárnejších modelov spoločnosti Xiaomi, Redmi Note 7, ktorý bol oficiálne predstavený ešte v januári 2019, dostáva najnovšie aktualizáciu s MIUI 12 nadstavbou. Zároveň však treba dodať, že ide o stabilnú BETA verziu aktualizácie. V praxi to znamená, že aby ste ju boli schopný nainštalovať do svojho zariadenia, tak musíte byť členom programu MIUI […]
  Martin Borko
 • Vstavaná aplikácia Správy od Xiaomi dostáva nové funkcie 21. októbra 2020
  Xiaomi pokračuje aj naďalej vo vylepšovaní MIUI nadstavby a vstavaných aplikácií. Zatiaľ čo pár dní dozadu sme mohli čítať napríklad UWB technológii, ktorá posúva komunikáciu medzi smartfónom a domácimi zariadeniami na úplne novú úroveň, tak tentokrát so do pozornosti dostáva vstavaná aplikácia Správy, ktorá získava nové funkcie. Vstavaná aplikácia Správy získava nové funkcie Portál xiaomiadictos.com […]
  Martin Borko
 • Nový iPhone 12 Pro má menšiu batériu ako minuloročný model smartfónu 21. októbra 2020
  Spoločnosť Apple len pár dní dozadu oficiálne predstavila novú produktovú radu smartfónov, na ktorej čele stojí aktuálne najvýkonnejší smartfón výrobcu, iPhone 12 Pro Max. Samozrejme, ako to býva zvykom, tak pri predstavení nových modelov očakávame niečo „viac“ v porovnaní s predošlou generáciou zariadení. O to viac sú zistenia portálu macrumors.com prekvapujúcimi. iPhone 12 Pro Max […]
  Martin Borko
Zaujímavý článok
AMD Ryzen 5950X
Pretaktovaný procesor Ryzen pokoril hranicu 6 GHz