Sedem dobrých dôvodov, prečo sa tešiť na PlayStation 5 a Xbox Series X

Odoberaj naše novinky cez  Google News alebo sleduj náš herný stream na  Facebook Gaming
Konzoly Xbox Series X a PlayStation 5
Zdroj: spawn.sk

Zatiaľ nemáme presný dátum vydania, ani cenu, za ktorú sa budú tieto konzoly novej generácie predávať. Čo ale máme, je uistenie od Sony, že PlayStation 5 vyjde načas a podľa plánu. V prípade Microsoftu zas vieme, že Xbox Series X vyjde v novembri.

Jediné, čo vieme o týchto next-gen konzolách je to, čo nám povedali ich tvorcovia. Tento článok však nebude o tom, ktorá konzola je lepšia a ktorú si máte vybrať. Pozrieme sa na sedem jednoduchých, ale dobrých dôvodov na to, prečo sa vôbec tešiť na konzoly novej generácie.

Rýchlejšie načítavanie

Nikto nemá rád čakanie. Či už je to v skutočnom svete (napríklad u lekára), alebo v hrách. Len sa opýtajte dlhodobých hráčov Grand Theft Auto 5, aký na to majú názor. Konzoly novej generácie sľubujú podstatne rýchlejšie načítavanie hier. Možno sa to na prvý pohľad zdá ako zanedbateľná funkcia, ale ak sa Microsoftu a Sony podarí tieto načítavania skrátiť, ba dokonca možno aj eliminovať, do budúcna bude táto funkcia hrať zásadnú rolu.

Ovládač DualSense

Síce sme v úvode písali, že v tomto článku nebudeme preferovať žiadnu z konzol, ale ovládač DualSense si to zaslúži. Nemáme však nič proti tomu, že Microsoft použil už existujúci dizajn ovládaču a v podstate je rovnaký ako predtým. Niektorí dokonca tvrdia, že vylepšiť niečo, čo je dokonalé, sa už nedá. To už necháme posúdiť hráčov. Sony však na DualSense poriadne popracovalo a každý deň sa vynárajú nové informácie o tom, čo dokáže. Či už ide o spoluprácu s hrami, ktoré budete hrať, alebo o rozpoznanie používateľa, ktorý ovládač drží v ruke. DualSense ponúkne úplne nový zážitok z hrania a nevieme sa dočkať, kedy ho vyskúšame.

Nové herné príbehy a úžasné svety

Nové generácie konzol ponúknu aj nové hry. Teraz však nemyslíme nové tituly ako také, ale úplne nový pohľad na hry. Ak je pravda, čo nám Microsoft a Sony tvrdia, hry budú pastvou pre oči, budú plynulé a s technológiami, ktoré budú v konzolách ukryté, aj viac interaktívne. Opäť sa raz bližšie posunieme k hernému svetu. Objavovať nové svety a vžiť sa do herných príbehov je predsa to, prečo sme hráčmi. Preto sa už teraz nevieme dočkať hier ako Horizon Forbidden West, Halo Infinite alebo Spider-Man: Miles Morales.

Staré hry opäť ožijú

PlayStation 5 a Xbox Series X budú myslieť aj na hráčov, ktorí majú chuť oprášiť staré herné klasiky. Obe konzoly ponúkajú spätnú kompatibilitu. To znamená, že si na svojej super-výkonnej konzole novej generácie budete môcť zahrať aj hry spred 10-tich rokov. Túto možnosť síce majú aj súčasné generácie konzol PlayStation 4 a Xbox One, avšak nová generácia sa zdá byť ešte viac zameraná na hranie starších titulov. V prípade PlayStation 5 sa dokonca hovorí o cloudovom hraní hier z PS1, PS2 a PS3.

Nový spôsob zdieľania obsahu

Ovládače pre PlayStation 5 aj Xbox Series X budú mať aj špeciálne tlačidlo na zdieľanie obsahu. V prípade PS5 sa hovorí aj o funkcii, ktorá by nielenže zdieľala obrázky a videá z hry, ale aj umožnila iným hráčov zahrať si istú pasáž z vašej hry. Fungovať by to malo jednoducho. V hre natrafíte na zaujímavú pasáž, dáte ju zdieľať a zahrať si ju môžu všetci, ktorí to uvidia. Bez toho, aby hru museli vlastniť. Posledné správy hovoria o tom, že Series X by mal ponúkať podobnú funkciu.

Aktuálna generácia konzol zlacnie

Dôvod tešiť sa na novú generáciu konzol máte aj v prípade, že o ňu vôbec nemáte záujem. S príchodom nových konzol je totiž viac než pravdepodobné, že staršia generácia a teda PlayStation 4 a Xbox One, pôjdu s cenou dole. Ak teda ešte nemáte svoju hernú konzolu a uvažujete o jej kúpe, momentálne bude pre vás výhodnejšie počkať do vydania PlayStation 5 a Xbox Series X. V prípade konzol Xbox si však kúpite už len Xbox One S a All-Digital. Microsoft zrušil výrobu konzoly Xbox One X a obchody dopredávajú svoje posledné skladové kusy.

Bezplatné upgrady hier

V prípade, že už máte jednu (alebo obe) z týchto herných konzol a rozmýšľate nad kúpou novej generácie, nemusíte sa báť kupovať hry. Aspoň väčšinu. Množstvo herných vývojárov a vydavateľov ponúkne svoje hry aj ako bezplatný upgrade. V prípade konzoly Series X sa táto služba volá Xbox Smart Delivery. V jednoduchosti to znamená, že ak si hru kúpite na Xbox One, dostanete bezplatne aj verziu pre Series X. Nemusíte teda svoje peniaze míňať dvakrát. Sony má podobný program, ktorý funguje na úplne rovnakom princípe. V programe však nie sú úplne všetky hry a záleží len od vydavateľov, či tam ich hra bude. Už teraz ale obsahuje niekoľko zaujímavých herných titulov ako Cyberpunk 2077 alebo nový Assassin’s Creed Valhalla.

Sociálne siete

RSS Vosveteit.sk

 • Nová nádej pre Huawei? AMD dostalo od USA licenciu, je tam však ešte jedno „ALE“ 19. septembra 2020
  Huawei smartfóny patria medzi najpopulárnejšie zariadenia na svete. Ich budúcnosť je však v súčasnosti na vážkach. Dôvodom sú sankcie zo strany americkej vlády, ktoré obmedzili dostupnosť jednotlivých komponentov, ktoré sú vyrábané americkými technológiami. V praxi to znamená, že spoločnosti vyrábajúce jednotlivé komponenty, napríklad procesory, americkými technológiami, ich nemôžu predávať čínskemu gigantovi. Najvypuklejšia situácia je okolo procesorov, […]
  Martin Borko
 • Pre ktoré Samsung smartfóny a kedy môžeme očakávať One UI 3.0 v kombinácii s Androidom 11? 19. septembra 2020
  Predstavenie Androidu 11 sa odohralo relatívne nedávno. Konkrétne 8. septembra. Spolu s jeho predstavením používatelia smartfónov sa logicky začali pýtať, kedy a pre koho bude dostupný. Nie tak dávno sme sa venovali Xiaomi, či Huawei smartfónom, tentokrát sme sa pozreli na Samsung zariadenia vrátane nadstavby One UI 3.0, ktorá bola rovnako predstavená len nedávno. Samsung […]
  Martin Borko
 • Ako Elon Musk mení svet, v ktorom žijeme? #1 19. septembra 2020
  Elon Musk, šéf automobilovej spoločnosti Tesla a súkromnej vesmírnej spoločnosti SpaceX, je muž s jasnou víziou. Okrem plánu kolonizovať Mars prináša aj zariadenie Neuralink, ktoré by mohlo byť „liekom“ pre ľudí trpiacich paralýzou, rôznymi závislosťami a podobne.  Jeho spoločnosti prinášajú revolučné inovácie v oblastiach využitia energie, cestovania, či komunikácie. Dnes sa pozrieme na tri spoločnosti, […]
  Richard Zliechovský
 • Môže byť Venuša lepšou planétou na kolonizáciu, ako Mars? 19. septembra 2020
  Dnes sa často spomína cesta prvých ľudí na Mars. Pre americkú vesmírnu agentúru NASA bude táto výprava, po misii Artemis, ďalším veľkým míľnikom. Svoje plány má aj šéf súkromnej vesmírnej spoločnosti SpaceX, Elon Musk, ktorý sníva o kolonizácii červenej planéty, pomocou svojej novej rakety, Starship. Zatiaľ čo sa všetky oči upierajú práve na Mars, nikto nepomyslí […]
  Richard Zliechovský
 • Špičkový 2K dron ZLRC Beast SG906 s lákavou cenovkou dýcha na krk aj násobne drahším konkurentom 18. septembra 2020
  Chceš sa konečne ponoriť do sveta dronov a záberov z vtáčej perspektívy, no nevieš, aký dron by bol vhodný pre úplného začiatočníka? Ak pokukávaš po stroji, ktorý by však nebol iba na nácvik letu, ale zároveň by zvládol natočiť aj naozaj úchvatné zábery v 2K rozlíšení (4K rozlíšenie fotografií), určite by si nemal prehliadnuť na […]
  Tomáš Sedláček
Zaujímavý článok
Hry, na ktoré sa tešíme - TOP 5ka
September 2020 a hry, na ktoré sa v ňom tešíme – TOP 5ka