Sedem dobrých dôvodov, prečo sa tešiť na PlayStation 5 a Xbox Series X

Odoberaj naše novinky cez  Google News, sleduj náš herný stream na  Facebook Gaming alebo priamo na našom  YouTube
Konzoly Xbox Series X a PlayStation 5
Zdroj: spawn.sk

Zatiaľ nemáme presný dátum vydania, ani cenu, za ktorú sa budú tieto konzoly novej generácie predávať. Čo ale máme, je uistenie od Sony, že PlayStation 5 vyjde načas a podľa plánu. V prípade Microsoftu zas vieme, že Xbox Series X vyjde v novembri.

Jediné, čo vieme o týchto next-gen konzolách je to, čo nám povedali ich tvorcovia. Tento článok však nebude o tom, ktorá konzola je lepšia a ktorú si máte vybrať. Pozrieme sa na sedem jednoduchých, ale dobrých dôvodov na to, prečo sa vôbec tešiť na konzoly novej generácie.

Rýchlejšie načítavanie

Nikto nemá rád čakanie. Či už je to v skutočnom svete (napríklad u lekára), alebo v hrách. Len sa opýtajte dlhodobých hráčov Grand Theft Auto 5, aký na to majú názor. Konzoly novej generácie sľubujú podstatne rýchlejšie načítavanie hier. Možno sa to na prvý pohľad zdá ako zanedbateľná funkcia, ale ak sa Microsoftu a Sony podarí tieto načítavania skrátiť, ba dokonca možno aj eliminovať, do budúcna bude táto funkcia hrať zásadnú rolu.

Ovládač DualSense

Síce sme v úvode písali, že v tomto článku nebudeme preferovať žiadnu z konzol, ale ovládač DualSense si to zaslúži. Nemáme však nič proti tomu, že Microsoft použil už existujúci dizajn ovládaču a v podstate je rovnaký ako predtým. Niektorí dokonca tvrdia, že vylepšiť niečo, čo je dokonalé, sa už nedá. To už necháme posúdiť hráčov. Sony však na DualSense poriadne popracovalo a každý deň sa vynárajú nové informácie o tom, čo dokáže. Či už ide o spoluprácu s hrami, ktoré budete hrať, alebo o rozpoznanie používateľa, ktorý ovládač drží v ruke. DualSense ponúkne úplne nový zážitok z hrania a nevieme sa dočkať, kedy ho vyskúšame.

Nové herné príbehy a úžasné svety

Nové generácie konzol ponúknu aj nové hry. Teraz však nemyslíme nové tituly ako také, ale úplne nový pohľad na hry. Ak je pravda, čo nám Microsoft a Sony tvrdia, hry budú pastvou pre oči, budú plynulé a s technológiami, ktoré budú v konzolách ukryté, aj viac interaktívne. Opäť sa raz bližšie posunieme k hernému svetu. Objavovať nové svety a vžiť sa do herných príbehov je predsa to, prečo sme hráčmi. Preto sa už teraz nevieme dočkať hier ako Horizon Forbidden West, Halo Infinite alebo Spider-Man: Miles Morales.

Staré hry opäť ožijú

PlayStation 5 a Xbox Series X budú myslieť aj na hráčov, ktorí majú chuť oprášiť staré herné klasiky. Obe konzoly ponúkajú spätnú kompatibilitu. To znamená, že si na svojej super-výkonnej konzole novej generácie budete môcť zahrať aj hry spred 10-tich rokov. Túto možnosť síce majú aj súčasné generácie konzol PlayStation 4 a Xbox One, avšak nová generácia sa zdá byť ešte viac zameraná na hranie starších titulov. V prípade PlayStation 5 sa dokonca hovorí o cloudovom hraní hier z PS1, PS2 a PS3.

Nový spôsob zdieľania obsahu

Ovládače pre PlayStation 5 aj Xbox Series X budú mať aj špeciálne tlačidlo na zdieľanie obsahu. V prípade PS5 sa hovorí aj o funkcii, ktorá by nielenže zdieľala obrázky a videá z hry, ale aj umožnila iným hráčov zahrať si istú pasáž z vašej hry. Fungovať by to malo jednoducho. V hre natrafíte na zaujímavú pasáž, dáte ju zdieľať a zahrať si ju môžu všetci, ktorí to uvidia. Bez toho, aby hru museli vlastniť. Posledné správy hovoria o tom, že Series X by mal ponúkať podobnú funkciu.

Aktuálna generácia konzol zlacnie

Dôvod tešiť sa na novú generáciu konzol máte aj v prípade, že o ňu vôbec nemáte záujem. S príchodom nových konzol je totiž viac než pravdepodobné, že staršia generácia a teda PlayStation 4 a Xbox One, pôjdu s cenou dole. Ak teda ešte nemáte svoju hernú konzolu a uvažujete o jej kúpe, momentálne bude pre vás výhodnejšie počkať do vydania PlayStation 5 a Xbox Series X. V prípade konzol Xbox si však kúpite už len Xbox One S a All-Digital. Microsoft zrušil výrobu konzoly Xbox One X a obchody dopredávajú svoje posledné skladové kusy.

Bezplatné upgrady hier

V prípade, že už máte jednu (alebo obe) z týchto herných konzol a rozmýšľate nad kúpou novej generácie, nemusíte sa báť kupovať hry. Aspoň väčšinu. Množstvo herných vývojárov a vydavateľov ponúkne svoje hry aj ako bezplatný upgrade. V prípade konzoly Series X sa táto služba volá Xbox Smart Delivery. V jednoduchosti to znamená, že ak si hru kúpite na Xbox One, dostanete bezplatne aj verziu pre Series X. Nemusíte teda svoje peniaze míňať dvakrát. Sony má podobný program, ktorý funguje na úplne rovnakom princípe. V programe však nie sú úplne všetky hry a záleží len od vydavateľov, či tam ich hra bude. Už teraz ale obsahuje niekoľko zaujímavých herných titulov ako Cyberpunk 2077 alebo nový Assassin’s Creed Valhalla.

Sociálne siete

RSS Vosveteit.sk

 • Telekom opäť rozdáva 15 GB dátový balíček. Aktivovať si ho môžu všetci zákazníci s paušálmi 29. novembra 2020
  Zákazníci slovenského Telekomu si môžu už od zajtrajšieho dňa, t.j. 30.11., aktivovať bezplatný balíček až 15 GB dát. Pomerne veľký predvianočný darček od slovenského Telekomu si môžu v mobilnej aplikácii aktivovať všetci zákazníci s aktívnymi paušálmi. Balíček je dostupný pre takmer všetkých zákazníkov Bezplatný 15 GB dátový balíček je podľa Telekomu určený pre rezidenčných a […]
  Tomáš Sedláček
 • Prečítajte si príbeh kapitána, ktorý visel za nohy z lietadla, 5-tisíc metrov nad zemou 29. novembra 2020
  V roku 1990 došlo k nehode na palube lietadla British Airlines. Jedno z okien v pilotnej kabíne sa uvoľnilo a jeden z pilotov bol vytiahnutý cez okno von z lietadla. Šťastím bolo, že nohy ostali v kabíne, a tak ho mohla posádka držať, kým sa kopilot pokúsil o núdzové pristátie, píše portál IFLScience. Konkrétne išlo o let s číslom 5390, ktorý odlietal z letiska v […]
  Richard Zliechovský
 • Teória veľkého tresku ukrýva veľa nejasností: Britský astrofyzik si dokonca myslí, že je nesprávna 28. novembra 2020
  Jeden z teoretických fyzikov inštitútu MIT, Alan Guth, tvrdí, že teória veľkého tresku mnohé veci nevysvetľuje. Nevieme čo explodovalo, prečo to explodovalo, alebo čo sa dialo pred veľkým treskom, píše portál DailyGalaxy. Teória veľkého tresku je tou najpopulárnejšou teóriou od čias Einsteinovej teórie relativity. Aj astronóm Carl Sagan tvrdil, že ak ju chceme prijať, potom sa […]
  Richard Zliechovský
 • Objav života na Marse by bola pre ľudstvo zlá správa, kvôli teórii veľkého filtra 28. novembra 2020
  Ak nás čítate, určite ste si všimli sériu článkov, ktoré vysvetľujú Fermiho paradox a jeho možné riešenia. V skratke, Fermiho paradox tvrdí, že vo vesmíre existuje veľká pravdepodobnosť existencie života. Paradox je v tom, že doteraz sme nenašli žiadne dôkazy o jeho existencii. Portál IFLScience píše, že ak by sa nám podarilo objaviť život na Marse, pravdepodobne by nešlo […]
  Richard Zliechovský
 • Kuriózna aplikácia MeowTalk od ex-vývojárky Amazonu hovorí, že dokáže preložiť mňaukanie mačiek do ľudskej reči 28. novembra 2020
  Ak v domácnosti máte zviera, tak bezpochyby ste si už mnohokrát povedali: „Kiež by som vedel, čo mi chceš povedať…“. Nuž, mačkám by sme mohli už čoskoro porozumieť, minimálne to sľubuje aplikácia MeowTalk. Na tému upozorňuje spravodajský kanál bbc.com. Preložte mňaukanie do ľudskej reči Bývalá inžinierka spoločnosti Amazon, Juliette Jones, prišla so skutočne zaujímavou aplikáciu, […]
  Martin Borko
Zaujímavý článok
PlayStation 5 a nový ovládač DualSense
Sony sľubuje viac kusov PS5 ešte v tomto roku