SAMSUNG 870 EVO 256GB – Je lepšie staré zlaté SATA riešenie?

Odoberaj novinky cez  Google News
Recenzia na Samsung 870 EVO 256GB
Zdroj: samsung.com

Veľakrát uvažujeme, či sú recenzie SSD relevantné a či ľuďom poskytnú niečo nové, ako len kapacitu za slušnú cenu. Nechápte nás zle, pri NVMe SSD sa často stretávame s lepšími a lepšími parametrami, ktoré prinášajú nie len rýchlosť prenosu, ale aj väčšiu kapacitu a vyššiu spoľahlivosť. Ale čo taká SATA? Na jedno z nich – Samsung 870 EVO 256GB sa pozrieme práve v našej recenzii.

Toto rozhranie je pomerne staré a rýchlosti pri SSD už dosahujú svoje limity. Jediný spôsob, ako dostať zo staručkej SATA viac, je pripojiť 2 SSD do Raid 0, ale ani to nie je vždy najšťastnejšia voľba. Je teda stále v roku 2021 SSD formát 2.5 s rozhraním SATA 3.0 (6Gbps) dobrá voľba? Môžeme povedať, že jednoznačne áno. Ešte stále je.

Pomalšia rýchlosť, no stále široké využitie

Ak poznáte toto rozhranie, viete, že teoretické prenosové rýchlosti sú maximálne do 600MB/s. Preto sa táto voľba nejaví ako najlepšia, keďže tu máme práve disky, ktoré majú teoretické prenosové rýchlosti od 1000MB/s a vyššie. Ale čo tak použiť tieto disky ako rýchle úložisko pre staršie zariadenia alebo ako cache disk pre rýchlejšie spracovanie súborov. Zároveň nám nedá nespomenúť rôzne testy, ktoré v podstate dokazujú, že pri bežnej práci s PC je skoro nemožné určiť zariadenie so SATA alebo NVMe SSD. Ale sme hráči a samozrejme, že chceme to najlepšie. Nehádžte však flintu do žita pretože SATA má stále čo ponúknuť.

Pozrime sa teda dnes na SAMSUNG 870 EVO SATA 3 2.5 disk o kapacite 256GB. Ako u predchádzajúcich verzií si tento disk zachováva eleganciu a Samsung opäť vsádza na tento jednoduchý avšak krásny dizajn. Z prednej strany nájdeme len logo výrobcu. Popis produktu a informácie o disku sú na jeho druhej strane.

Nadštandardná záruka, vysoká kvalita a výkon

Disk sa pýši sekvenčným čítaním až do 560MB/s a sekvenčným zápisom do 530MB/s aj vďaka technológii Intelligent TurboWrite. TurboWrite disku umožňuje udržiavať špičkovú výkon pomocou SLC medzipamäte. Ďalej tento disk ponúkne 256-bitové hardvérové šifrovanie AES a životnosť 150 TBW pre 256GB. Je to najnižšia hodnota pričom tá sa navyšuje vzhľadom na kapacitu disku. Životnosť je nasledovná pre model 870 EVO: 300 TBW pre 500 GB model, 600 TBW pre 1 TB model, 1 200 TBW pre 2 TB model a 2 400 TBW pre 4 TB model. Okrem toho, Samsung ponúka 5-ročnú záruku. Záruka platí buď na dosiahnutie TBW alebo 5 rokov podľa toho čo nastane skôr. 

Po HW stránke disk obsahuje V-NAND 3-bit MLC čipy ako úložisko. MLC čip je zlatá stredná cesta, keď ide o výkon a životnosť oproti SLC a TLC. Samsung používa svoj vlastný MKX ovládač a vyrovnávaciu DDR4 ram o kapacite 512MB. Výhodou je, jednoznačne, že výbava/HW disku je vyrobený in house. Tak môže Samsung zabezpečiť najvyššiu kvalitu, výkon a životnosť. Je to podstatná výhoda, preto tieto disky nepriehľadnite. Zároveň musíme spomenúť, že na trhu sa nachádzajú SSD disky, ktoré neobsahujú vyrovnávaciu pamäť DRAM. Takéto disky častokrát ponúkajú nízky výkon a krátku životnosť. Preto jedna rada od nás – vždy hľadajte disky s pamäťou DRAM ako je tu, SAMSUNG 870 EVO.

Použitý softvér

Na meranie hodnôt a recenziu SSD od Samsungu sme použili následnovný softvér: Crystal Disk Info 8.0.1, Crystal Disk Mark 8.11.2, SAMSUNG Magician 6.2.1.260, ATTO Disk Benchmark 4.01.0f1.

Crystal Disk Info

V tejto aplikácii môžete vidieť všetky informácie o disku použitom na recenziu. Tento softvér potvrdzuje rozhranie, v ktorom disk pracuje, čiže SATA 3 (6Gbps). 

ATTO Disk Benchmark

ATTO patrí k tým najstarším benchmark programom, preto si zaslúži prvenstvo v tomto zozname. Na test sme použili veľkosť 256MB pre získanie maximálnych rýchlostí čítanie/zápis. Program je úžasný aj v tom, že je možné zvoliť rozmedzie, ktoré je od 512B až po 64MB. Výsledok je nasledovný.

Crystal Disk Mark

Pre tento test sme zvolili default score a real world performance. Hodnoty sú dokonca vyššie, než sú uvádzané výrobcom, avšak môžu ukazovať z veľkej časti iba burst efekt disku. Každopádne sme prekvapení, že disk je schopný dosiahnuť až takéto rýchlosti. Stále pamätajte na to, že ide o SATA 3 SSD.

SAMSUNG Magician

Aplikáciu Magician odporúčame použiť hlavne pre aktualizácie a rôzne doplnkové nastavenia disku, ako aj jeho otestovanie. Rýchlosti dosiahnuté pri teste zobrazujú len sekvenčné čítanie a zápis SSD. Tie sú skoro presné, ako uvádza SAMSUNG.

Samsung opäť v testoch nesklamal a drží si skvelé hodnoty. Aj napriek tomu, že SATA disky neponúkajú žiaden high-end výkon v tejto dobe, stále si nájdu svojich zákazníkov a tento disk môžeme len odporučiť. Je skvelé vidieť, že sa nezabúda aj na tento segment. Reálne využitie vidíme prevažne v starších zariadeniach, ako externý SSD, rozšírenie pamäte konzol a podobne. Určite sa to zíde hlavne pri konzole XBOX series S. Oproti klasickým HDD si polepšíte vo výkone a hlavne v načítavaní hier, ktoré nie sú series S/X aktualizované. Ak by ste chceli vidieť rozdiel rýchlostí určite nám napíšte do komentu nižšie, otestujeme to pre vás. Zároveň nesmieme zabudnúť, že si k diskom môžete stiahnuť šikovný software s názvom MAGICIAN, ktorý napomôže udržať disk tip-top. Samsung ponúka aj softvér dôležitý pri každej MIGRÁCIÍ Samsung Data Migration. Je zadarmo avšak musíte použiť Samsung disk inak migrácia nebude možná.