Rozdiely v PS4 a PS5 verzii Horizon Forbidden West

Odoberaj novinky cez  Google News
Ukážka z Horizon Forbidden West
Zdroj: playstation.com

Mnohých hráčov, najmä tých, ktorí sa ešte nestihli dostať k novej konzole PlayStation 5, určite potešilo, že nový Horizon vyjde aj na starú generáciu. Avšak treba sa pripraviť na niekoľko rozdielov. Režisér hry Horizon Forbidden West vysvetľuje rozdiely medzi verziou hry pre PS4 a PS5. Nemusíte sa však báť, príbeh a zážitok budú mať rovnaký všetci hráči, nezávisle od platformy.

Aj keď sa autori hry snažia čo najviac priblížiť obe verzie k dokonalosti, predsa len sa nájde niečo, čo bude rozdielne. Konzola PlayStation 5 je predsa len výkonnejšia a ponúka množstvo nových a skvelých funkcií. Bolo by teda nelogické, ak by ich vývojári nevyužili. Rozdiely vysvetlil režisér hry Mathijs de Jonge v rozhvore pre zahraničný portál Game Informer.

Hra bude na PlayStation 4 vyzerať skvelo

“Veľká časť vývoja prebiehala na konzole PlayStation 4. Rovnako tak na nej prebiehala aj veľká časť testovania,” hovorí Mathijs. “Takže zabezpečíme, že majitelia práve tejto konzoly budú mať rovnako skvelý zážitok z hry a že bude vyzerať fantasticky.” Ďalej pokračuje, že v prípade konzoly PlayStation 5 však mohli zájsť o niečo ďalej. Napríklad mohli do hry pridať viac grafických detailov. Aj vykresľovanie scén pod vodou bude na konzole PlayStation 5 vyriešené inak – špeciálne a krajšie.

Rovnako úchvatne bude podľa režiséra vyzerať aj osvetlenie a svetlo všeobecne. Konzola PlayStation 5 totiž dokáže využívať takzvané “cinematic-grade” osvetlenie aj počas hrania. PlayStation 4 to dokáže iba v cut-scénach, keďže počas nich hra “nebeží” a vývojári majú viac výkonu, ktorý môžu využiť. To už v prípade PS5 neplatí. Tá má dosť výkonu na to, aby toto osvetlenie fungovalo aj počas hrania.

60 FPS za cenu nižšieho rozlíšenia

V inom rozhovore sme sa zas dozvedeli, že Horizon Forbidden West bude na konzole PS5 podporovať Performance mód, ktorý zabezpečí 60 snímkov za sekundu. Zatiaľ nie je celkom jasné, ako chcú autori zabezpečiť stabilnú frekvenciu snímkov. Z minulosti však vieme, že to bude pravdepodobne za cenu nižšieho rozlíšenia. Medzi ďalšie rozdiely patrí napríklad využívanie technológie 3D Audio (v prípade PS5) a tiež adaptívneho ovládača DualSense. Spúšťače budú napríklad reagovať aj na to, ako natiahnete luk so šípom. V skratke by sa to dalo zhrnúť tak, že v Horizon Forbidden West sú rozdiely medzi PS4 a PS5 vo veľkej miere grafické, prípadne ešte technologické.

Horizon Forbidden West vychádza na konzoly PS4 a PS5 ešte tento rok, no presný dátum zatiaľ stále nevieme. Autori sa však už vyjadrili, že očakávať ho môžeme čoskoro. Čo tento rok určite nevyjde je nový God of War, ten bol totiž preusnutý až na rok 2022.