Rok 2021 a PlayStation: Sila bude opäť v exkluzivitách

Odoberaj novinky cez  Google News
PlayStation v roku 2021
Zdroj: spawn.sk

Spoločnosť Sony a jej konzola PlayStation 5 majú za sebou silný rok. Netreba zabúdať ani na, teraz už staršiu, generáciu PlayStation 4, ktorá sa stále teší veľkej obľube a niekoľko rokov sa ešte bude. Aj samotné Sony hovorí, že minimálne niekoľko rokov bude PS4 ešte podporovať. Čo nás však čaká v roku 2021? Aké karty vyloží na stôl Sony v hernom svete? Tú istú. A to je dobre.

Pôjde, samozrejme, o exkluzívne tituly. Je to karta, na ktorú Sony nedá dopustiť. V rôznych rozhovoroch počas rokov sa vyjadrili vždy jasne – ich názor na exkluzívne tituly sa nemení. Teraz im však do portfólia konzol pribudla nová a to PlayStation 5. Aj v tomto prípade môžeme hovoriť o úspechu, keďže je konzola beznádejne vypredaná v podstate odkedy sa spustili objednávky. Sony si to uvedomuje a teraz musí robiť to, prečo si hráči túto konzolu kúpili – vydávať a predávať nové hry.

Stratégia overená rokmi

Našťastie Sony vie ako na to. Už niekoľko rokov hráčom ponúka skvelé herné tituly, ktoré si inde nezahráte. Ak si postavíte do radu 10 majiteľov konzoly PlayStation, minimálne 10 z nich vám povie, že si konzolu kúpilo kvôli exkluzívnym titulom. Na to môže byť Sony hrdé, no ako sa im to podarilo? Rokmi budovania vlastných štúdií, ktoré im tieto hry dodávajú.

Pri vydaní PlayStation 5 si pre hráčov pripravili v podstate tri tituly, ktoré možno neboli žiadne veľké mená, ale zato kvalita sa im nedala vytknúť. Či už hovoríme o Spider-Man: Miles Morales, skvelej uvádzacej hre Astro’s Playroom, alebo Demon’s Souls. Na papieri to možno vyzeralo ako slabší štart, no v závere dňa sa ukázalo, že Sony stále vie, čo robí.

Dôležitým článkom v tomto procese je Worldwide Studios, ktoré vedie bývalý šéf štúdia Guerrilla – Hermen Hulst. Tá zastrešuje v podstate všetky exkluzívne tituly, ktoré na PlayStation vychádzajú. Aj v roku 2021 majú v pláne pokračovať a nadviazať na úspech už vydaných hier. V príprave sú ešte minimálne štyri tituly, ktoré ťažia zo svojho dobrého mena. Máme tu Ratchet & Clank: Rift Apart od štúdia Insomniac. Hra by mala vyjsť v prvej polovici tohto roka a ukázať by nám mala, čoho je nová konzola PlayStation 5 schopná. Instantné načítavanie a využitie funkcií ovládaču DualSense.

Skutočne next-gen tituly

Gran Turismo 7 malo pôvodne vyjsť tiež v prvej polovici tohto roka, no okno vydania sa zmenilo len na “2021”. To nám naznačuje, že od vydania ešte môžeme byť nejaký ten čas. Napriek tomu sa to dá pochopiť. Štúdio Polyphony Digital totiž pracuje na novej hre, ktorá by mala taktiež využívať všetky prednosti nového hardvéru. Či už hovoríme o konzole alebo ovládači. Treba si uvedomiť, že to, ako vývojári využijú novú konzolu bude aj ich dlhodobou reklamou.

Ak by totiž vydali hru, ktorá by bola rovnaká ako tituly na PlayStation 4, hráči by mohli začať ľutovať kúpu novej konzoly. Preto je dôležité vyžmýkať z nového hardvéru čo najviac, aby hráči nemali pochybnosti, že urobili dobre a že tak musia urobiť aj nabudúce. Štúdio preto, dá sa povedať, preskočilo jednu generáciu aby mohli hráčom a hlavne fanúšikom PlayStation doručiť to, čo od takej hry očakávajú.

V druhej polovici roka uvidíme návrat jednej z najobľúbenejších hier na konzolu PlayStation 4. Akčná adventúra s otvoreným svetom od štúdia Guerrilla – Horizon: Forbidden West. Bezpochyby ponúkne skvelú grafiku, úžasné herné prostredie a zážitok, ktorý si budeme pamätať. Aj keď je potvrdené, že hra vychádza tiež na PS4, určite sa môžeme tešiť na “krajšiu” verziu pre PS5.

Vydanie načas je dôležité pre predaje

Ak niektorá z exkluzívnych hier pre PlayStation bude odložená na budúci rok, bude to God of War. Titul, ktorý od svojho ohlásenia rozvíril debaty v hernom svete. Mal by pokračovať v Kratosovom príbehu a dátum vydania je stanovený na rok 2021. O hre však vieme žalostne málo. Na druhú stranu je nutné poznamenať, že vydanie hier načas je pre Sony dôležité. Všetky zatiaľ menované hry, ale hlavne Horizon, Gran Turismo a nové God of War predajú viac než 10 miliónov kusov. Nie len to, určite dvihnú aj predaje novej konzoly a to je niečo, čo si Sony nemôže nechať ujsť.

Za zmienku stojí, že zatiaľ iba Ratchet & Clank a GT7 budú skutočnými exkluzivitami pre PlayStation 5. Zvyšné hry už majú buď potvrdené vydanie aj na PS4, alebo sa o tom iba hovorí. Tak ako v prípade God of War, o čom sme vás informovali v tomto článku. Tak či onak si môže byť Sony isté, že aj predaje konzol sa dvihnú. Možno je tomu ťažké uveriť, no stále je na svete veľa hráčov, ktorí žiadnu konzolu PlayStation ešte nemajú. Možno ich nové hry, vychádzajúce aj na PS4, presvedčia.

To však nie je všetko

V marci sa dočkáme hry Returnal, ktorú bude vydávať Sony a vývoj má na starosti fínske štúdio Housemarque. Pôjde o sci-fi akčnú hru. Hráči však môžu očakávať aj dve zaujímavé hry od konkurenta. Microsoft pred nejakým časom odkúpil Bethesdu a už vtedy to vyvolalo otázky, čo sa stane s hrami, ktoré mali byť exkluzivitami pre PlayStation. Microsoft v tom čase mohol pokojne tieto exkluzivity zrušiť a nechať si ich pre seba. Naopak, zachoval sa férovo a časové exkluzivity ponechal. Minimálne za to, aj keď ako fanúšik PlayStation nemáte Microsoft možno radi, musíte uznať ich správny prístup.

Ide o hry Deathloop a Ghostwire: Tokyo. Ako sme už spomenuli, pôjde o časové exkluzivity. To znamená, že na konzolách PlayStation vyjdu tieto hry ako prvé a nejaký čas si ich inde ani nezahráte. To však iba na určitý čas, neskôr budú dostupné aj na iné platformy. Možno nejde o veľké tituly, určite nie tak veľké ako God of War alebo Horizon, ale ponúknu zaujímavý vizuálny štýl a taktiež využijú všetky prednosti nového hardvéru.

Čo prinesú tretie strany

Zatiaľ máme jasno aspoň v tom, čo pre nás pripravujú štúdia patriace pod Sony. Máme sa určite na čo tešiť. Veľkou neznámou zatiaľ ostávajú štúdiá tretích strán. Napríklad Ubisoft, Electronic Arts alebo Activision. S najväčšou pravdepodobnosťou ani jeden z nich nevydá titul exkluzívne iba pre PlayStation, to však neznamená, že nemôže naplno využiť jej prednosti.

Medzi očakávané hry patrí určite Far Cry 6, nový Resident Evil a bude zaujímavé pozerať sa aj na Grand Theft Auto 5, ktoré by malo dostať next-gen aktualizáciu. Ak si chcete pozrieť zoznam všetkých veľkých herných titulov, ktoré nás v tomto roku čakajú, zhrnuli sme ich pre vás v tomto článku.