Razer Viper Ultimate Cyberpunk 2077 Edition – Prekoná herná myš samotnú hru?

Odoberaj novinky cez  Google News
Herná myš Razer Vpier Ultimate Cyberpunk 2077 Edition
Zdroj: spawn.sk
Dátum vydania
10. október 2020
Hardvér
Myš
Typ
Herná
Kategória
do 200 Eur
Výrobca
Razer

Tentokrát sme si pre vás, našich čitateľov, pripravili recenziu na myš od spoločnosti Razer. Obháji si svoju cenu pre európsky trh 179,99 eur? Pre koho je vlastne určená? A bude jej optimalizácia podobná ako v hre Cyberpunk 2077? Mimochodom, našu recenziu na samotnú hru si môžete prečítať prostredníctvom tohto odkazu. Na tieto tri a mnoho ďalších otázok sa pozrieme v dnešnej recenzii.

Herné periférie si počas svoje rozmanitej púte prešli rôznymi segmentami. Spomenúť môžeme klávesnice, herné slúchadlá, reproduktory, podložky ale aj mnoho iných vecí. Či už ste priaznivec alebo nie, jedno im ale nesmieme uprieť. Implementácia RGB prvkov je doménou a ikonou všetkých herných technológií. V rámci herných myší si viete vybrať z veľkej škály doplnkov. Drôtové, bezdrôtové, ľahké, ťažké, programované, podsvietené, malé, veľké, s vymeniteľnými tlačidlami alebo závažiami. Cenovo sa vždy pohybujete v rozmedzí od 10 eur do 250 eur (cena je samozrejme orientačná).

Razer Viper Ultimate Cyberpunk 2077 Edition sa dá zaobstarať len z oficiálneho obchodu

Oficiálny obchod a nikde inde

Razer Viper Ultimate Cyberpunk 2077 Edition sa dá zaobstarať bohužiaľ len z oficiálneho obchodu, pretože ide o exkluzívny produkt, vyznačený ako “Razer.com Exclusive”. Cena za dopravu a clo je naštastie 0 eur. Krabica nám prišla v tematickom zelenožltom prevedení. Po rozbalení sa v doručenej krabici nachádzali dokumenty, predlžovací kábel, nálepky s logom spoločnosti Razer a samozrejme to najdôležitejšie, herná myš Razer Viper Ultimate Cyberpunk 2077 Edition a dokovacia stanica, taktiež s motívom hry CP2077.

Začneme dokovacou stanicou. Je citeľne ťažká. Po rozbalení zistíte, že obsahuje dva vstupy a jeden výstup. Prvý vstup slúži ako zdroj napájania. Stanica sa pripája priloženým, vhodne tvarovaným micro-USB káblom. Druhý vstup funguje ako USB Dongle. Z prednej časti je potom vidieť dva kovové piny, ktoré magneticky zapadajú do sústavy myšky. Za pomoci protišmykových „nožičiek“ stojí na stole nehybne a štýlovo. Pri tomto kuse hardvéru musíme poznamenať ešte dve veci. Funguje na princípe samostatnej jednotky. V programe Razer Synapse 3 si viete dodatočne nastaviť napríklad efekt RGB prvkov. Nie je viazaná len na recenzovanú myš, ale viete si nabiť ďalšie myši od spoločnosti Razer.

Teraz sa dostávame k hlavnej časti, na ktorú ste všetci čakali. Hmotnosť Viper Ultimate je úctyhodných 74 gramov. Musíme sa priznať, že je to citeľný rozdiel oproti myške, ktorú sme užívali predtým. Nikdy by sme nenapísali, že hmotnosť môže mať tak veľký vplyv na samotný gaming. Na druhú stranu, treba sa pripraviť na pár ústupkov, ktoré akosi výrobca zamlčal.

Plast s prvkami kovu a gumenými úchytkami?

Sám o sebe plast nie je zlá voľba. Pozor, myška nie je z celého kusu plastu, ale je rozdelená na dve časti. V strede tým pádom dochádza pri tlaku nášho prsta k menšej únave materiálu. Podobne tak bolo na pravom tlačidle, ktoré nedolieha ku kostre na sto percent. Pri intenzívnejšom hraní citeľne zaznamenávate pohyb tlačidla do protichodných strán. Pri prehľadávaní fór sme narazili na identický problém od ostatných vlastníkov rovnakej hernej myšky, ktorý sa tiež rozhodli siahnuť po Cyberpunk 2077 edícii. Našťastie, originálna verzia nezaznamenáva podobné peripetie.

Asi najväčšou zaujímavosťou je kooperácia s dokovaciou stanicou. Treba sa obrniť dávkou trpezlivosti, nakoľko spôsob a tvar si vyžaduje cvik. Myš vás graficky upozorní, ak ste ju vsunuli podľa jej predstáv. Dokonca, párkrát sa nám stalo, že po vložení sa nezačala nabíjať. Spôsobili sme to zlou polohou, na čo nás upozornila aj samotná LED dióda. Nezúfajte, autori mysleli aj na „nežiadúce“ prípady a viete sa elegantne dostať aj zo situácie, keď vám indikuje 0%. Zmienený pletený kábel jednoducho odpojíte zo stanice a pripojíte do sústavy myšky alebo vložíte myš do stanice na cca 5 min. Papierovo výrobca uvádza 75 hodín. My sme sa pri maximálnej sile signálu a jasu dostali na cca. 20 – 30 hod.

Zastávame názor, že pre e-športové hranie je kábel ďaleko vhodnejší

Razer sa snaží v posledných rokoch odlíšiť od konkurencie

Herné klávesnice sú dlhodobo vybavené vlastnou výrobou spínačov. Viper edícia obsahuje fialové spínače, ktoré dominujú v nezameniteľnom a ráznom kliku. Radi by sme napísali, že sú rušivé a napokon kazia atmosféru, ale neboli by sme k vám úprimní.

Z ľavej a pravej časti na nás vykukujú štyri plne naprogramovateľné tlačidlá. Na spodnom diely myši sú schované dve predefinované tlačidlá. S jedným meníte DPI a druhé plní funkciu ON/OFF.

Veľmi individuálnou záležitosťou je ergonómia. Myš je zaručene nižšie preformovaná. Prsty presne obopínali tlačidlá spínačov. Dlaňou sme sa dostali na hranu myši. Zápästie je voľne položené na povrchu stola. Znie to trošku komplikovane, ale vo finálnej podobe máte ďaleko väčšiu kontrolu. Symetrický tvar evokuje dostupnosť pre oba typy ľudí. Jediné mínus bolo v umiestení bočných tlačidiel, ktoré mohli byť postavené vyššie.

Je Razer Viper Ultimate Cyberpunk 2077 Edition myš, ktorá by lagovala alebo vypadávala?

Stále zastávame názor, že pre e-športové hranie je kábel ďaleko vhodnejší. Pri Razer-i ale musíme zložiť pomyselný klobúk z hlavy. Ultimate verzia je vybavená 25% rýchlejšou obnovovacou konektivitou oproti ostatným konkurenčným bezdrôtovým myšiam. Pre objasnenie, myš si automaticky zvolí kanál na frekvencii 2,4 GHZ, ktorý je v danej chvíli najmenej vyťažený. Výsledkom má byť nižšia odozva, ktorá sa pohybuje 1 ms.

Prechod z drôtovej myšky na bezdrôtovú sprevádzali obavy. V prvom rade, vznikali isté domnienky, ktoré naznačovali problémy s konektivitou. Akonáhle sme zapojili myš USB prijímača do stanice, naše nepokoje boli hneď zažehnané. Rozpoznanie prebehlo bleskurýchle a my sme sa mohli vydať do sveta Rainbow Six: Siege. Druhým dychom musíme poznamenať, že je potrebné doinštalovať si softvér, pri ktorom využijete plný potenciál myši.

Pri výbere nezabudnite na ergonómiu. Nesedí vám, neberte ju

Softvér, nastavenia a vlastnosti

Razer Synapse 3 vám zaručene ponúkne ideálne vlastnosti pre Razer myšku. Každá myš od tohto výrobcu je samostatne vedená. Teda nemôže sa stať, že jedno nastavenie platí pre všetky zariadenia. Samozrejme, uvedenú funkciu si môžete nastaviť. Trošku sme sa potešili, keď nás program odmenil presným popisom produktu, t.j. Cyberpunk 2077 Edition. Je vidieť, že Razer to so spoluprácou s inými firmami berie naozaj vážne.

Keďže som trošku „okúsil“ softvér, poďme sa bližšie pozrieť na vlastnosti myšky. Viper edícia disponuje 20 000 DPI. Trošku hrozivé číslo a reálne sme mali čo robiť, aby sme to ukorigovali aspoň na 1 minútu hrania. FOCUS+ senzor vám zaručí identifikáciu povrchu. Inými slovami, viete si nastaviť, kedy sa myška inteligentne deaktivuje, akonáhle ju nadvihnete z povrchu stola. Aktivácia nastáva opätovným položením na stôl. Myška disponuje aj hardvérovou pamäťou až na 5 profilov. Čerešničkou na torte sú RGB prvky. Na posledný prvok sa samostatne pozrieme v článku na webe SPAWN.sk mimo tejto recenzie.

Odporúčania akú si vybrať / nevybrať

Ešte než vynesieme záverečný verdikt, pár slov venujeme výberu tej najvhodnejšej myšky pre vás. Pri výbere nezabudnite na ergonómiu. Nesedí vám, neberte ju. Neorientujte sa len na cenu. Myška za 15 eur vás vie podobne obslúžiť ako tá za viac eur. Uistite sa, že máte najnovšiu verziu softvéru. Ak už vlastníte jeden typ značky hernej periférie, začnite najprv pokukovať po tom istom výrobcovi. Jednotný softvér vám vie ušetriť tých pár MB miesta naviac. Synchronizácia profilov alebo RGB prvkov je zadosťučinenie. Posledný a nami najoceňovanejší typ je vhodná podložka pod myš. Zaručujeme vám, že podložka vie vykúzliť a vyťažiť z myšky maximum. Popritom nemusíte minúť extra veľa peňazí. Stačí, ak zavítate aj na čínske webové stránky.

Záverečné slová

Ak by sme mali na záver zhrnúť všetky pocity do jedného slova, bolo by to „dobré.“ Sú tu mínusy, ktoré neodpustíme, a to z dôvodu prémiovej ceny. Skrátka, za takmer 180 eur čakáte to najlepšie, čo môžete dostať na trhu. Viper ultimate edícia sa tvári ako kráľ myší, no nie je to tak. Minimálne použitý materiál by mal byť precíznejšie ladený, aby nedochádzalo k pohybom spínačov a nepríjemnému praskaniu. Samozrejme, treba ale poznamenať, že v balení sa nachádza štýlová dokovacia stanica. Prevedenie Cyberpunk 2077 sa na našom stole vyníma v krásnych sýtožltých farbách. Odladený softvér reaguje na všetky vychytávky a funkcie, ktorých nie je málo.

Razer Viper Ultimate Cyberpunk 2077 Edition
Klady
Odozva
Štýlové prevedenie motívu CP 2077
Dokovacia stanica
Plug & Play
Razer Synapse 3
Zápory
Materiál
Mimovoľné behanie tlačidiel
Max. výdrž 40 hod.
70
VU CP 2077 Edition