Razer Huntsman V2 Analog – Zmena stereotypu cez nové technológie

Odoberaj novinky cez  Google News
Herná klávesnica Razer Huntsman V2 Analog - Recenzia
Zdroj: spawn.sk
Dátum vydania
5. február 2021
Hardvér
Klávesnica
Typ
Herná
Výrobca
Razer

Hneď na úvod treba podotknúť, že dlhé roky pôsobia herné klávesnice stereotypne a ich dizajn sa za roky v mnohom nelíšil. Veľa z hráčov si vyberá nové klávesnice predovšetkým na základe kombinácie množstva faktorov, akými sú cena, technológie, ktoré tieto herné klávesnice využívajú a poniektorí pozerajú aj na samotnú značku.

Razer sa to so svojou novou prémiovou hernou klávesnicou Huntsman V2 Analog pokúša zmeniť prostredníctvom nových technológií, ktoré táto klávesnica ponúka. Ale aj najlepšou kombináciou týchto troch faktorov. Vyšlo to aj v tomto prípade? Na to sa pozrieme v našej recenzii, očami bežnejšieho hráča, ktorého zaujíma značka Razer, a ktorému nová klávesnica Huntsman V2 Analog padla do oka. Preberieme si jej pozitívne a negatívne stránky a na záver odpovieme na základnú otázku každej recenzie – oplatí sa tento produkt kúpiť?

Prémiový prvý dojem z prémiovej hernej klávesnice

Prvé, čo nám udrelo do očí, bola robustnosť krabice a samozrejme jej váha. Balenie bolo, takpovediac, „obrovské”, ale jej samotný obsah tomu neodpovedal. Po rozbalení nájdete v krabici (prekvapivo) klávesnicu, ďalej robustnú, ale pohodlnú opierku, adaptér na USB, manuál a odkaz od spoluzakladateľa, CEO a kreatívneho riaditeľa spoločnosti Razer – Min-Liang Tan. Ten v odkaze píše, že ich úsilie o získanie výhod nad konkurenciou nemá hraníc. Milé, poučné a očakávané v prípade produktov Razer. Takýto odkaz dávajú totiž ku každému svojmu výrobku, k tomu však priložia aj poďakovanie, ktoré pri tomto produkte chýba. Niežeby na tom záležalo. To aby ste sa cítili, že ste si vybrali naozaj dobre a všetky možné pochybnosti hodili za hlavu. Či je to však naozaj tak sa dozviete v ďalších riadkoch.

Razer Huntsman V2 Analog je naozaj očarujúca herná klávesnica. Prvé, čo sme si všimli a čo je jasne viditeľné, je krásny lesklý dizajn v čiernej farbe a multimediálne tlačidlá, nachádzajúce sa v pravom hornom rohu. Tie slúžia na ovládanie a prehrávanie médií, ale sú plne programovateľné. To znamená, že teoreticky si na ne môžete nastaviť akúkoľvek inú funkciu. Podobnosť klávesnice Huntsman V2 Analog je, že je takmer na vlas identická ako Huntsman Elite alebo BlackWidow V3 Pro, či už samotným rozložením klávesov, ale aj spomínanými multimediálnymi tlačidlami, ba aj vzhľadovo.

Nezľakne sa ani kúska vody

Klávesnica nepochybne poteší odolnou a kvalitnou hliníkovou konštrukciou. Horný diel je síce plastový, ale napriek tomu vyzerá perfektne. Inými slovami, ani vám veľmi nevadí, že k hliníku sa pritrafil kúsok plastu. Nevýhodou tohto prevedenia je, že pri kombinácii plastu a lesklej čiernej farby povrchy zvýrazňujú mastnotu a tým pádom je možné zazrieť odtlačky prstov snáď na každej hrane klávesnice. Napriek skvelému farebnému prevedeniu sme zanechali otlačky prstov takmer všade. Či už podložke, klávesnici, dokonca aj na multimediálnych tlačidlách. Jediné, na ktoré nemá mastnota efekt, sú bežné klávesy, pretože majú celkom príjemnú textúru povrchu. To je tiež pozitívum, keďže sú prijemné na dotyk.

Výrobca uvádza, že by mala byť odolná aj voči bežnému postriekaniu vodou. Ak sa vám teda stane, že si na ňu vylejete kúsok vody, mala by to bez problémov prežiť. Avšak musíme podotknúť, že na takéto testy nemáme v našej redakcii žalúdok a z úcty k samotným produktom nechceme tento unikátny kúsok hardvéru poškodiť. Necháme to radšej na vás. Skôr či neskôr sa niečo podobné určite stane.

Dizajn, váha a rozmery

Razer Huntsman V2 Analog je relatívne ťažká klávesnica, v čom vidíme určite výhodu, ale aj nevýhodu. Výrobca uvádza, že váži takmer 1,8 kilogramu. Tu to začína byť skôr o preferenciách. Niektorí hráči, podobne ako my, môžu mať ťažšie klávesnice v obľube, pretože sa svojvoľne nepohybujú po stole. Niekto však potrebuje od klávesnice pružnosť a počas hrania si ju vždy upravuje podľa potreby. V prípade tejto klávesnice musíte počítať s tým, že ak si ju zvyknete počas hrania často upravovať, budete musieť vynaložiť väčšiu silu. Na stole totiž drží veľmi dobre a pevne.

Keď sme spomenuli A, netreba zabúdať aj na B. Váhu klávesnice sme síce osobne nevážili, ale jej rozmerové propozície sme si už dopodrobna overili. Samotná dĺžka klávesnice je 445 mm a šírka 140 mm. Čo sa týka výšky, nepatrí medzi najužšie klávesnice. Pre porovnanie, nami recenzovaná klávesnica Logitech G815 mala len 22 mm, pričom Huntsman V2 Analog má takmer raz toľko, presnejšie 43,5 mm. Je to však pochopiteľné, nakoľko obsahuje aj USB port pre pohodlné pripojenie ďalšieho hardvéru, napríklad slúchadiel.

Konečne, po toľkých rokoch čakania, prišiel Razer s riešením starého problému. Čím silnejšie držíte klávesu, tým rýchlejšie ide vaše auto.

Opierka je očarujúca

Netreba zabudnúť ani na, už skôr spomínanú, opierku. Ide o očarujúce prevedenie, kde kombinácia tmavo-čiernej lesklej koženky a bezrámikovej konštrukcie zabezpečuje komfort a oddych pri hraní alebo práci. Svoju úlohu v tomto prevedení teda plní výborne. Je mäkká a pohodlná, presne tak, ako by ste si predstavovali. Toto je dokonca najpohodlnejšia opierka ruky, akú sme kedy mali možnosť vyskúšať. Na nej je možné nájsť aj pekne vtlačené logo spoločnosti Razer. Bonusom tejto opierky je, že na ňu Razer pridal nenápadnú lištu s podsvietením. Ukryl ju však tak dobre, že pri prvom pohľade na samotnú podložku dokonca ani nezbadáte, že tam nejaká RGB lišta vôbec je. Preto je nutné zdôrazniť slovo “nenápadná”. Táto lišta krásne svieti a jej svietivosť je samozrejme synchronizovaná. Jej pripojenie je zabezpečené vďaka magnetickému konektoru. To znamená, že po pripojení automaticky svieti tak, ako klávesnica.

Razer chce zaujať novými technológiami

Vyššie spomínané nové technológie sa do tejto klávesnice premietli v podobe analógových optických spínačov od spoločnosti Razer. Ako uvádza výrobca, tieto analógové optické spínače fungujú na základe plynulého 360-stupňového pohybu. Prostredníctvom softvéru Razer Synapse je dokonca možné nastaviť si aj reakciu týchto spínačov, a to od 1,5 do 3,6 milimetra.

Ak vás zaujíma, prečo a čo konkrétne je také zaujímavé na spomínaných analógových optických klávesoch, ako príklad uvedieme pretekárske hry. Klávesy doteraz fungovali jednoducho, po stlačení klávesy nasledovala plná akcelerácia a po jej pustení žiadna. To sa Razer pokúsil zmeniť a výsledok prišiel v podobe Huntsman V2 Analog, ktorý sa priblížil ku konzolovým ovládačom. Táto klávesnica je vybavená senzorom, ktorý kontroluje hĺbku stlačenia klávesy a tým zabezpečuje postupnú akceleráciu napríklad v spomínaných pretekárskych hrách. Ak to máme napísať ešte jednoduchšie, tak konečne, po toľkých rokoch čakania, prišiel Razer s riešením starého problému. Čím silnejšie držíte klávesu, tým rýchlejšie ide vaše auto.

Pocit a zvuk pri stlačení je podobný tomu, aký sme zažili aj pri G815, a to cit pri stlačení a samozrejme zvukový vnem. Vďaka týmto dvom pocitom si môžete byť istí, že ste klávesu stlačili. V tomto prípade nemožno hádzať vinu na hardvér, ale na jeho užívateľa v prípade prehry. Samozrejme, využitie klávesnice môže byť všestranné, ale v prípade, že sa chystáte používať klávesnicu na klasickú kancelársku prácu, je možné, že budete vďaka mierne hlučnejšiemu ťukaniu otravovať kolegov pri práci a rozptyľovať ich.

Nové, ale aj staré dobré funkcie

Klávesnica zahŕňa inovatívnu technológiu prepínania kláves pre lepšie zážitky z hrania a samotného písania, ako aj ich prispôsobenie. Doubleshot PBT klávesy sú tiež novinkou, kde klávesy majú textúrovaný povrch a vysokú odolnosť voči poškodeniu. Ich dvojité tvarovanie do takzvaného lievika a kombinácia dvoch rôznych plastov zaručuje, že aj tie najviac využívané klávesy (v prípade hráčov asi WSAD) nevyblednú.

Samozrejmosťou je aj typické podsvietenie, ktoré v produktoch od Razeru nesmú chýbať, a to v podobe Chroma RGB. Všetci určite vieme, že si Razer zakladá na RGB produktoch, a ak by vydali nejaký bez toho, už by to jednoducho nebol Razer. Je to terčom mnohých vtipov, na druhú stranu, je to ich špecifický znak, ktorý navyše funguje výborne. Dôkazom sú aj bežné, alebo v tejto pandemickej dobe bežné veci, napríklad kreditná karta alebo respirátor, ktoré sa tvária ako každodenné produkty, ale svietia.

Na klávesnici nechýbajú ani funkčné „F“ klávesy. Klávesa MACRA schovaná pod F9, klávesa herného módu, takzvaný Gaming Mode Button a dve tlačidlá na stlmenie, prípadne zvýšenie svietivosti RGB podsvietenia, ktoré sa nachádzajú pod klávesmi F11 a F12. Ak sa vám klasické čierne prevedenie kláves z nejakého dôvodu nepáči, netreba zúfať. Za cenu 29,99 dolárov je možné zadovážiť si ďalšie v prevedení Quartz, alebo Mercury. Mercury predstavujú biele prevedenie a Quartz lososové.

Razer Huntsman V2 Analog a hry

K recenzii na hernú klávesnicu nepochybne patrí aj časť venovaná hrám. Klávesnicu sme otestovali v niekoľkých hrách a myslíme si, že dostatočne zastúpenie dostali všetky hlavné herné žánre. Od akčných FPS hier, cez pretekárske a športové, až po stratégie a MMORPG. Ak by sme výkon celej klávesnice mali zhrnúť jedným slovom, bolo by to slovo “výborné”. Naozaj nie je čo vytknúť. Všetko je to o zvyku a na hlasnejšie zvuky kláves si zvyknete pomerne rýchlo.

Klávesy sú na dotyk príjemné, v ničom vás neobmedzujú. Bezpochyby najviac sa nám páčila možnosť pridávať plyn v hre Forza Horizon 4 v závislosti na sile stlačenie klávesy. Musíme priznať, že s týmto sme sa hrali dlhú dobu. Je to predsa len niečo nové, čo ešte nie je štandardom pri každej klávesnici. No možno by odteraz malo byť. V rýchlych FPS hrách ako Rainbow Six Siege sme zas ocenili odozvu. Dokonca aj stratégie ako napríklad Stellaris sa nám hrali veľmi pohodlne. Stačí si len nastaviť jemné podsvietenie, pustiť si svoju obľúbenú hudbu a užívať si ničím nerušené hranie.

Pripojenie, softvér a ovládanie klávesnice

Prevedenie tejto klávesnice je káblové. Samotné káble vedené z klávesnice sú pripevnené napevno. Nám osobne toto prevedenie, kde sú dva káble vyvedené z klávesnice, nevadí. Avšak, sú isté spôsoby, kedy je možné ich spraviť aj modulárne a tejto klávesnici by to určite prospelo, pretože sú hrubšie než bežné káble. Napriek tomu sú vyrobené veľmi kvalitne. Kým pri iných produktoch je vo väčšine prípadov možné zazrieť tie klasické káble, tak tu je samozrejme výhodou aj ich potiahnutie vláknom, v ktorej je kábel zapletený. To zaručuje ich kvalitnú a dlhotrvajúcu životnosť. Na druhej strane treba podotknúť, že sú síce tuhšie, ale zato pevnejšie a odolnejšie voči poškodeniu.

Všetky nastavenia a všetky farby máte pod palcom len na jednej obrazovke. Proste perfektné, rýchle, jednoduché a hlavne efektívne.

Klávesnicu je možné pripojiť k PC vďaka dvom USB portom. Prvý, napájací je USB typu C, kde po jeho pripojení je možné klávesnicu okamžite používať. Druhým je klasický USB typu A, ktorý slúži len ako predĺženie USB portu, ktorý sa nachádza na klávesnici na jej ľavej strane. Pokiaľ váš počítač nedisponuje portom na USB-C konektor, či už kvôli veku vášho zariadenia, alebo iného nešpecifikovaného, Razer na to samozrejme tiež myslel a pribalil aj adaptér. Ten konvertuje USB-C konektor na bežnejší a najrozšírenejší typ A.

Klávesnica sa o seba postará sama

Po prvom pripojení klávesnice je možné spozorovať, že klávesnica automaticky začne inštaláciu softvéru. Konkrétne ide o vyššie spomínaný Razer Synapse, prostredníctvom ktorého je možné nainštalovať všetky potrebné moduly, ako napríklad Chroma Connect, Chroma Studio, alebo Chroma Visualizer.

Funkcie všetkých dostupných modulov, ktoré program Razer Synapse 3 ponúka, si rozpisovať nebudeme. Nie preto, že by sme nechceli, ale je toho strašne veľa a človek pri tom strávi nesmierne množstvo času. Záložky, ktoré však stoja za čiastočné popísanie, sú napríklad nastavenia samotnej klávesnice a samozrejme Chroma Studio. Pod záložkou „Keyboard“ je možné nájsť len dve sekcie. Jedna slúži na prispôsobenie a druhá na nastavenia osvetlenia. V prispôsobeniach si môžete vytvárať profily, nastavovať spomínanú reakčnú výšku klávesov v rozmedzí 1,5 až 3,6 mm a synchronizovať toto nastavenie so všetkými klávesmi, pokiaľ ste leniví nastavovať to pre každú klávesu zvlášť.

Čo sa týka sekcie „Lighting“, tu tých možností veľa nie je. Sú tu len základné nastavenia v podobe jasu klávesnice a rýchle nastavenia módov osvetlenia. Ak si však prajete navrhnúť niečo vlastné, kreativite sa medze nekladú. Prostredníctvom Chroma Studio je možné priradiť každej klávese vlastné nastavenie, farbu a v podstate aj čokoľvek, čo vám len napadne. A to neplatí len pre klávesnicu, ale takpovediac pre všetky produkty. Všetky nastavenia a všetky farby máte pod palcom len na jednej obrazovke. Proste perfektné, rýchle, jednoduché a hlavne efektívne.

Záverečný verdikt

Cena je na pomery bežného hráča privysoká, ak sa však venujete skutočne profesionálnejšiemu, dajbože polo-profesionálnejšiemu hraniu, tak naopak, cena je primeraná. Nepatrí medzi najlacnejšie herné klávesnice, ale za kvalitný hardvér sa oplatí priplatiť. Razer stanovil cenu na 249 dolárov. Oficiálnu cenu v eurách zatiaľ nepoznáme. Slovenskí predajcovia uvádzaujú pri klávesnici cenu 289€, no tá môže byť ešte predmetom zmien. Aktuálnymi predajcami v zahraničí sú Amazon, Best Buy a Microsoft. Ak sa však rozhodnete produkt zakúpiť, a nechce sa vám čakať, stačí zamieriť na oficiálnu stránku a produkt jednoducho vložiť do košíka.

Celkovo je však klávesnica Huntsman V2 Analog skvelý produkt. Na to sme však už od spoločnosti Razer zvyknutí. Ponúkne kvalitné materiály, skvelé možnosti prispôsobenie a hlavne – legendárne RGB osvetlenie, ktoré si pohodlne zosynchronizujete s inými periferiámi, najlepšie tiež od spoločnosti Razer. Či už ste profesionálny hráč, alebo skôr bežný, na to nezáleží. Už dávno neplatí, že kvalitnú klávesnicu potrebuje iba profík. Aj obyčajný hráči, ako my, si potrpia na kvalitné spracovanie a široké využitie. A presne to Razer Huntsman V2 Analog ponúka.

Razer Huntsman V2 Analog
Klady
Príjemný vzhľad
Použité kvalitné materiály
Nové technológie
Softvér Razer Synapse
Pre profesionálov, aj obyčajných hráčov
Zápory
Vyššia cena
Na vysoké klávesy si treba zvyknúť
Klávesy sú hlučnejšie
95
Huntsman V2 Analog