Razer Basilisk Ultimate – prémiová herná myš, ale za prémiovú cenu

Odoberaj novinky cez  Google News
Razer Basilisk Ultimate
Zdroj: spawn.sk
Hardvér
Myš
Typ
Herná
Výrobca
Razer

Razer ešte v roku 2019 predstavil novú hernú myš. Šlo o myš s vtedy najlepšími dostupnými switchmi a senzormi, aké boli doposiaľ v tej dobe vydané. Na recenziu sme dostali myš Basilisk Ultimate bez nabíjacieho docku. Pôjde však o veľký rozdiel? Myslíme si, že určite nie. Predsa len, našou úlohou je aktuálne posúdiť samotnú hernú myš a nie nabíjací dock. A ďalšia otázka znie, ide stále o jednu z tých lepších myší? Otázku snáď zodpovie samotná recenzia.

Balenie a váha

Ak ste niekedy premýšľali nad tým, či by bolo možné zameniť si balenie myšky, klávesnice, alebo slúchadiel od spoločnosti Razer s inou značkou, môžeme vám povedať, že nie. Typickým znakom produktov Razer je vždy niečo zelené. Presnými znakmi na balení produktov je zelená farba na troch stranách. Pokiaľ ide o samotný obsah balenia, ktorý sme dostali na recenziu, ako sme v úvode naznačili, sme mali klasickú Basilisk Ultimate verziu bez charging docku. Toto balenie je trochu jednoduchšie ako v prípade myší s pribaleným charging dockom, ale svoju úlohu napriek tomu plní. Všetci jednoducho vieme, že chráni obsah pred poškodením. Čo by sa možno stalo aj v našom prípade, pretože nám zásielka prišla trochu poškodená (aspoň teda spomínané balenie). Obsah zostal neporušený.

V nie tak veľkom balení Razer Basilisk Ultimate môžete nájsť všetky podstatné súčasti, ktoré vám k hraniu treba. Ide pochopiteľne o hernú myš, USB nabíjací/napájací kábel a USB dongle na bezdrôtové pripojenie. Okrem neho je samozrejme súčasťou klasický manuál a nálepky na skrášlenie bočnice, alebo prednej strany vášho počítača.

Myš si nie je možné fyzicky obzrieť pred kúpou

Nevieme však, ako je to v prípade balenia s nabíjacím dockom. Ak by ste si chceli myš obzrieť pozornejšie, tak v tomto balení to nebude možné. Škatuľa je naozaj len škatuľou a myš je možné obzrieť si fakt len na jej prednej strane. Keby neexistovala možnosť pozrieť si úplne prvé modely rady Basilisk vďaka Google, nemali by sme ani poňatia, ako sa táto myš v priebehu rokov zmenila.

Čo sa týka veľkosti, myš má sama o sebe váhu len 107 gramov, ale celé balenie má určite len o pár gramov viac, pokiaľ berieme do úvahy obsah.

Tvar

Myš ponúka skvelý ergonomický tvar, ktorý spolu s jej váhou prispieva k odpočinku ruky. Niekomu sa však môže zdať ťažká vďaka jej 107 gramom, nám však nie. Rukami nám prešli aj ťažšie a Basilisk Ultimate svojím tvarom aj váhou tvorí dokonalú symbiózu.

Jej oblé tvary pre zmenu po rokoch striedajú tie ostrejšie, hlavne v prípade ľavého a pravého myšítka. Prvé myši Basilisk vyzerali len ako o niečo prémiovejšie kancelárske verzie. Terajšie tvary viac-menej evokujú ten pravý gamingový feeling, aký si od tak prémiovej hernej myši želáte. Musíme však podotknúť, že by sa niekomu mohol zdať vzhľad a tvar hernej myši Razer Basilisk Ultimate až kópiou myši od spoločnosti Logitech, G502.

Materiál

Materiál z ktorého je myš zložená tvorí v plnej miere plast. Ten však nikdy nie je na škodu, skôr naopak. Predchádza nechcenému poškodeniu. Vždy však ide skôr o jeho spracovanie a kvalitu. Plast na myši však nie je v celistvosti a takmer celá myš je delená väčšími alebo menšími kusmi. Krásny matný plast pôsobí fakt skvele, ale postrehli sme, že na ňom predsa len vidieť mastné packy od rúk.

Protišmykové bočné strany zaistia, že sa vám myš z rúk nebude kĺzať, ani keď sa vám ruky spotia. Na ľavej strane myši sa nachádza odpočinkové miesto na váš palec, ktoré je mohutnejšie ako u iných.

Všetky súčasti držia pevne na svojom mieste, nevŕzgajú, až na jeden. Ten najväčší plast, na ktorom sa nachádza logo spoločnosti, pôsobí uvoľnene. Nevieme, či ide o konštrukčnú vadu, alebo len o vadu tohto jedného kusu. Diel odoberateľný nie je, avšak na niektorých myškách od Razeru slúži presne takýto istý diel väčšinou na odkladanie práve bezdrôtového USB kľúčika. Toto však mohla pokojne spôsobiť aj preprava, ale ako sme naznačili, balenie by malo chrániť obsah pred poškodením.

So senzorom Focus+ dokážete z myši vyžmýkať až 20 000 dpi a 650 palcov za sekundu

Vrchná a spodná časť

Ľavé a pravé myšítko obsahuje jedny z najlepších optických switchov, ktoré sú aj v roku 2021 kvalitou. Tie ponúkajú až 70 miliónov kliknutí.

Vrchná časť však okrem typických tlačidiel obsahuje aj ďalšie dve, práve na zmenu DPI tejto myši. Jedno slúži na navýšenie a druhé pochopiteľne na zníženie. Prednastavené rýchlosti DPI sú 800, 1800, 4000, 9000, a najväčšie povolené DPI 20 000. Samozrejme, všetky rýchlosti je možné upravovať prostredníctvom Synapse aplikácie presne tak, ako vám to bude vyhovovať a dokonca aj pre X a Y osu samostatne. Novinkou tejto myši v dobe jej vydania bola nastaviteľnosť odporu skrolovacieho kolieska, ktoré na tejto hernej myši funguje skvele. Pri plnom znížení ide koliesko hladko, pri zvýšení počujete typický prijemný cvakací zvuk.

Na spodnej časti myši sa nachádza optický senzor s 20 000 DPI, ktorý sľubuje precízne snímanie pohybu a svoju úlohu plní. Bežne však 20K DPI hráč a hlavne ten kompetitívny pravdepodobne nevyužije. To všetko z dôvodu, že v našom prípade bol každý náš pohyb v hre skôr na škodu, ako na úžitok, ale proti gustu… Okrem senzoru sa na spodnej strane samozrejme nachádza aj vypínač, dva nabíjacie piny v prípade, že vlastníte aj charging dock, miesto na odloženie bezdrôtového USB, tlačidlo na zmenu profilu, ktorý si môžete nastaviť prostredníctvom aplikácie a novinka v podobe nastavenia odporu kolieska myši.

Ďalšie tlačidlo ako bonus

Na boku myši je možné nájsť dve tlačidlá, ale pre zmenu je však možné bočnú stranu doplniť o jedno ďalšie. To je schované pod gumenou krytkou a v balení je možné nájsť jedno prídavné, ktoré je magnetické. Žiadne silovo náročné zmeny, jednoducho priložíte a ďalšie tlačidlo je tam. Myš obsahuje jedenásť plne programovateľných tlačidiel, vrátane dvoch priamo cez skrolovacie koliesko. To je možné použiť aj na strany. Chcete zameniť ľavé za pravé? To nie je žiadny problém. Všetkých jedenásť tlačidiel je možné programovať prostredníctvom aplikácie Synapse.

RGB podsvietenie

Myš tvorí až štrnásť upravovateľných svetelných zón. Tie sú rozdelené na miestach, kde sa nachádza logo spoločnosti, skrolovacie koliesko, pozdĺžny pásik na ľavej strane a krátky na pravej. Vlastné farebné schémy vyžadujú Chroma Studio modul v aplikácii Synapse. Ten však nie je vyžadovaný, pokiaľ vám budú stačiť predstavené farebné schémy. Tým môžete samozrejme klasicky nastavovať smer a rýchlosť.

Myš ponúka skvelé technológie, aké by ste od hernej myši čakali

Technológie

Myš Razer Bazilisk Ultimate poteší aj novým senzorom Focus+, ktorý okrem tejto myši nájdeme aj v ďalšej novinke od Razeru – Viper Ultimate. S týmto senzorom dokážete z myši vyžmýkať až 20 000 dpi a 650 palcov za sekundu. Inými slovami, myš dokonale dokáže zaznamenávať pohyby aj keď s ňou lietate po celom stole. Napríklad aj medzi dvoma monitormi. Avšak presnosť myši by vám bol nanič, ak by Bazilisk Ultimate nemal dobré pripojenie. Môžete ju využívať ako bezdrôtovú myš napríklad na cestách, keď sa nechcete zaťažovať ďalším káblom. Ak však hráte doma, alebo vo svojom prirodzenom prostredí, zapojte si ju do počítača pomocou káblu. Nech už sa rozhodnete akokoľvek, myš poskytne stabilné pripojenie a takzvaný input-lag je na minime.

Výrobcovia myší si zrejme uvedomili, že riešenie s dvojitým dongle-om je lepšie a preto aj v prípade tohto hardvéru úplne vynechali Bluetooth pripojenie, ktoré je nepotrebné. Myš sa nabíja klasicky, cez USB kábel, prekvapí aj výdržou. Počas nášho týždňového testovania sme myš nabili iba na úplnom začiatku a počas písania tejto recenzie je kapacita stále na 40 percentách. Vieme si úplne bez problémov predstaviť, že myš vydrží približne 100 hodín aktívneho používania bez potreby ju nabiť.

Záverečný verdikt

Ani nie tak problémom, ako skôr obmedzením tejto hernej myši Razer Basilisk Ultimate je samotná cena produktu. Tá sa aj napriek jej starobe pri prvom pohľade pohybuje v rozmedzí 140 až 180 eur v našich lokálnych e-shopoch, ale aj na oficiálnej Razer stránke. Prekvapením však je, že myš bez charging dock-u je drahšia, než s ním. Trochu nešťastné riešenie.

V úvode sme sa však opýtali, či aj v roku 2021 ide stále o jednu z lepších myší. Odpoveď je napriek všetkému jednoduchá. Samozrejme, že áno. Táto myš ešte stále ponúka skvelé technológie, kvalitu a ergonómiu, akú by ste od hernej myši čakali a ktoré si zaslúžia pozornosť. S hernou myškou Razer Basilisk Ultimate sa nudiť určite nebudete a po jej zakúpení, napriek jej vysokej cene, nakoniec nič neoľutujete.

V našej dnešnej recenzií na Basilisk Ultimate sme spomenuli aj hernú myš Razer Viper Ultimate v prevedení Cyberpunk 2077 edície, ktorú sme mali možnosť tiež vyskúšať a jej samotnú recenziu si môžete prečítať prostredníctvom tohto odkazu. Tá si od nás odniesla tiež krásnych 70 % napriek jej problémom s degradovaným materiálom a samovoľným pohybom tlačidiel.

Razer Basilisk Utimate
Klady
ideálna váha
kvalitné prevedenie / spracovanie
skvelá ergonómia
nastaviteľné tlačidlá
myš je tichá
Zápory
slabší "materiál" na konkrétnom mieste
vyššia cena
90
Razer Basilisk Utimate