Ranch Simulator – staňte sa farmárom na plný úväzok

Predbežná recenzia

Odoberaj novinky cez  Google News
Predbežná recenzia na hru Ranch Simulator
Zdroj: Excalibur Games
Dátum vydania
4. marec 2021
Platforma
PC
Žáner
Simulátor
Výrobca
Toxic Dog
Vydavateľ
Excalibur Games

Každý správny záhradník vie, že nové rastliny, stromy a všeobecne plody sa sadia na jar. Aj keď počasie už väčšinou pripomína leto, technicky vzaté je ešte stále jar, a preto nebude nič zlé na tom, keď si práve teraz povieme niečo o hre Ranch Simulator. Ak vás niekedy, podobne ako nás, lákalo postaviť si, manažovať a starať sa o vlastný ranč, respektíve farmu, práve táto hra vám chce tento sen splniť. Aj keď je ešte v predbežnom prístupe a ani zďaleka nie je hotová, ponúka niekoľko výnimočných možností, ktoré určite oceníte. Viac vám už povie naša predbežná recenzia.

Pravidlom pri predbežných recenziách je, že hre neudeľujeme percentuálne hodnotenie. Jednoducho by to voči hre a vývojárom nebolo fér, keďže hra je v Early Access a množstvo vecí sa môže zmeniť. Vývoj stále aktívne prebieha a to, za čo by sme dnes strhli body, môže byť už zajtra opravené. Napriek tomu si o všetkých dobrých aj zlých veciach povieme. Vy sa musíte pri tejto hre pripraviť len na to, že ide skutočne o simulátor. Čoskoro zistíte, že riadiť vlastný ranč nie je až také jednoduché.

Rýchly začiatok a ide sa na vec

Pri spustení novej hry na vás čaká príjemné prekvapenie. Teda aspoň na okamih. Musíte si vytvoriť vlastnú postavu. Nastaviť môžete v podstate všetko, čo aj v iných hrách. Farbu pleti, očí, vlasov a v prípade mužskej postavy aj fúzov a podobne. Nechýba ani výška, váha, rôzne prednastavené tváre a podobne. Nech sa na to ale pozrieme z akejkoľvek strany, tvorba postavy naozaj vyzerá ako z hry, ktorá je v predbežnom prístupe. Prednastavených volieb je len niekoľko a nech sme sa akokoľvek snažili, postava vyzerala akosi umelo a stále rovnako.

Nevadí, veď sa hovorí, že nie je dôležitý výzor, ale skúsenosti a to, čo mate vnútri. Vaša postava má bezpochyby len tie najlepšie úmysly – zrekonštruovať ranč a priviesť ho k prosperite. Po vytvorení postavy sa dostávate neďaleko ranču. Pochopiteľne, vaša postava ešte nevie o tom, že je váš. Ak máte problém s úlohami typu „choď z bodu A do bodu B a potom naspäť“, Ranch Simulator pravdepodobne nebude pre vás. Na tieto úlohy sa v hre kladie prekvapivo vysoký dôraz. Treba byť na to pripravený a mať pre to pochopenie.

Svet simulátoru by mal byť veselý, no zatiaľ nie je

Po chvíli sa dozviete, že vás starý otec vám odkázal celý ranč so všetkým, čo k tomu patrí. V tomto prípade s polorozpadnutými budovami. Vlastne všetko, čo na ranči nájdete, je v štádiu rozkladu. Samozrejme, okrem zvierat, tie tam pre zmenu nie sú vôbec. To však hre nemáme za zlé, ide predsa o simulátor, všetko si teda musíte postaviť a zaobstarať sami. Vašou prvou úlohou bude spojazdniť starý džíp a to veľmi jednoduchým spôsobom. Musíte nájsť všetky chýbajúce často a priniesť ich späť. Čiže „z bodu A do bodu B a naspäť“, ako sme spomínali vyššie.

Po úspešnej oprave musíte zamieriť do prvého obchodu – na benzínku. Tu začnete zisťovať, aký je svet Ranch Simulator-u prázdny, ak práve nie ste na svojom ranči. Benzínka je permanentne zavretá, nikto tam nestojí, aby od vás prijal peniaze. Jednoducho prídete, natankujete a odídete. Rovnako je to aj s obchodom, do ktorého pôjdete neskôr. V strede veľkého domu sedí predavač, ktorý má pre vás len dve odpovede na základné otázky. Všetko ostatné riešite cez blízky počítač. Chudák predavač. Nechceli by sme nonstop sedieť v tak depresívnom prostredí, kde čas od času príde jeden rančer a ešte aj ten nakupuje cez počítač.

Začíname s rekonštrukciou

Takže ste navštívili obchod, podľa zadanej úlohy ste kúpili niekoľko kurčiat a vraciate sa späť na ranč. Kurčatá môžete nechať odpočívať kde chcete. Hra akoby zabudla, že ste ich práve priniesli domov a namiesto priority ako zabezpečiť im pohodlný a teplý domov, to máte urobiť pre seba. Inými slovami, čaká vás búranie starého domu, ktorý sa už nedá opraviť. Funguje to podobne ako v hre House Flipper, v ktorej prerábate domy.

Začínate zhora dole s kladivom v ruke. Animácia je stále ta istá. Čo však musíme pochváliť je vyznačenie častí, ktoré musíte zničiť. Poradie je totiž dôležité. Ak vám niečo bráni v zničení steny, hra vám to vyznačí červenou farbou. Bohužiaľ aj v tomto prípade sa nájdu chyby. Napríklad v zbúraní steny vám úplne bez problémov môže brániť aj tapeta z druhej strany. Trochu nelogické, ale berieme. Je to predsa predbežný prístup. Po úspešnom zbúraní starej, neobývateľnej chatrče je načase postaviť si novú. Spomínate si ešte na bod A a bod B? Tak sa na to pripravte aj teraz.

Z bodu A do bodu B a naspäť

Stavba nových budov je akási orezaná. Hra si robí veľkú reklamu na tom, že môžete rekonštruovať, stavať nové, búrať staré budovy. Ibaže spracovanie a pocit, ktorý z toho máte vôbec nie je dostatočný. Tak napríklad ak chcete postaviť svoj nový dom, musíte mať pochopiteľne drevo. Ešte predtým si však musíte vybrať plán domu. Stačí sa prepnúť do režimu stavby a hra vám hneď ukáže vyhradené miesta, kde môžete niečo postaviť. Áno, presne tak. Nemôžete stavať kde chcete a čo chcete. Všetko má svoje presne určené miesto. Po vybratí plánu sa vám zobrazí veľký modrý „náčrt“ budovy alebo stavby. Na tieto modré miesta musíte umiestniť drevené dosky.

Drevo získate jednoducho, zrežete niekoľko stromov a drevo následne odnesiete do neďalekej chatky. Tam sa nachádza cirkulárka, ktorá vám už z dreva pripraví dosky. Tieto dosky donesiete späť k domu. Položíte ich stlačením jednej klávesy na modré miesto a hotovo. Takto sa otočíte niekoľko krát a váš nový dom je hotový. O interiér sa nemusíte starať, všetko je zariadené a pripravené na používanie. Dokonca aj vaša izba s posteľou, kde si môžete uložiť hru alebo prespať do rána. Čo nie vždy funguje, ale nápad je to dobrý. Ani sa nenazdáte a zistíte, že ste sa ani nezapotili. Váš prvý dom je postavený a najdlhšie z celého procesu trvalo bežať tam a späť s doskami. To nie je veľmi potešujúce. Kde je pocit zadosťučinenia?

Taký predbežný prístup, aký si len viete predstaviť

Ešte raz opakujeme, že treba brať ohľad na predbežný prístup, v ktorom sa hra nachádza. Momentálne ten „Early Access“ z hry priam kričí. Animácia postavy je základná. Ak niečo držíte v ruke, držíte to pred sebou s vytretou rukou. Je jedno či je to sliepka, prasa alebo dosky. Ovládanie auta je katastrofálne, fyzika taktiež. Na to sme už ale pri simulátoroch zvyknutí. Všetko by sme dokázali odpustiť, ak by sme zo stavby svojho ranču mali nejaký pocit zadosťučinenia. Napríklad, že „to som postavil ja a hral som sa s tým štyri hodiny“. Nič také sa však (zatiaľ) nedostavilo.

Stavba domov je príliš jednoduchá. Voľnosť taktiež veľmi nemáte, keďže sa dá stavať iba na presne určených miestach a preto každý ranč, či už váš alebo kamarátov, bude vyzerať rovnako. Dom si vôbec nemusíte zariadiť, je pripravený na používanie. Môžete si tak maximálne dokúpiť výbavu na spracovanie živočíšnych produktov. Napríklad mlynček na mäso a podobne. V hre totiž zarábate peniaze z toho, že predávate produkty zo zvierat. Vajíčka, mlieko alebo mäso, ktoré ulovíte. Stačí sa vydať do lesa, vybaviť sa zbraňou, ktorú vám nechal váš starý otec a strieľať jelene. V hre jednoducho momentálne nie je veľmi čo robiť. Možno by pomohol multiplayer, ktorý Ranch Simulator ponúka už teraz a za čo musíme vývojárov pochváliť. S priateľmi sa totiž (takmer) každá hra zvláda lepšie.

Záverečný verdikt

Prednosťou tejto hry je relax. Nemusíte nad ničím prehnane premýšľať, jednoducho sa staráte o svoj ranč, staviate budovy a kŕmite zvieratká. Je to skvelá oddychovka a vieme si predstaviť, že keď do hry príde viac obsahu a možností, bude to zábava na nespočetné množstvo hodín. Momentálne to však tak nie je. Graficky vyzerá Ranch Simulator naozaj pekne, o to väčšia škoda, že všetko ostatné vám príde umelé. Či už animácia postáv, riadenie vozidiel alebo stavba domov a budov. Možno by to chcelo trošku na tom zapracovať.

Napriek tomu, ak v sebe ukrývate srdce farmára alebo rančera, môže byť Ranch Simulator to pravé pre vás. Dokonca nie je ani drahá a na Steame si ju môžete kúpiť za približne 20 Eur. Za tú cenu dostanete príjemnú relaxačnú hru s peknou grafikou a možnosťou ukázať, čo sa vo vás skrýva. Budete jej musieť odpustiť len to, že je ešte stále vo vývoji a obsahovo aj tak vyzerá. Pevne však veríme, že postupom času sa do hry dostane oveľa viac obsahu a možností. Ak sa tak stane, radi sa k hre opäť vrátime a aktualizujeme našu predbežnú recenziu. Zatiaľ je to len hra pre verných farmárov a hráčov, ktorí sa neboja ísť do neznámeho (a nedokončeného) prostredia.