PS5 update povolil externé SSD disky. Ako ich do konzoly vložiť bezpečne?

Odoberaj novinky cez  Google News
PlayStation 5 a nový ovládač DualSense
Zdroj: playstation.com

Pred pár dňami dostala PS5 update, ktorý okrem viacerých noviniek priniesol aj tú najočakávanejšiu. Do konzoly si totiž už môžete nasadiť prídavný SSD disk. Háčik je len v tom, že nemôže ísť o hocijaký disk, ale o taký, ktorý spĺňa podmienky, ktoré Sony vopred avizovala.

Predovšetkým ide o rýchlosť sekvenčného zápisu minimálne 5500 MB/s a pasívny chladiaci prvok. Na trhu sa tak objavilo viacero diskov, ktoré tieto podmienky majú spĺňať. Ich zoznam sa rozširuje v podstate každým dňom.

Najnovšie sa do tohto zoznamu zapísala aj dcérska spoločnosť Sony, ktorá nesie názov Nextorage. Táto značka je pomerne mladá, založená bola v roku 2019. Aj preto u nás nepatrí k tým najznámejším.

Rada Nextorage NEM-PA pozostáva z dvoch PCIe 4.0 x4 M.2 NVMe SSD s kapacitou 1 TB a 2 TB. Model s vyššou kapacitou má o niečo lepšie parametre. V oboch prípadoch sú ale parametre viac než dostačujúce.

ModelSekvenčné čítanie/zápisNáhodné čítanie/zápisŽivotnosť
2TB Nextorage
NEM-PA
7300/6900 MB za sekundu1000000/1000000 IOP za sekundu1400 TB
1TB Nextorage
NEM-PA
7300/6000 MB za sekundu750000/1000000 IOP za sekundu700 TB

Súčasťou týchto SSD diskov je taktiež aj hliníkový heatsink pre odvádzanie tepla. Práve nadmerné teplo by mohlo spôsobiť obmedzenie rýchlosti disku a narušiť stabilitu fungovania. Aj keď tlačová správa o týchto dvoch SSD diskoch je pomerne bohatá, predsa len jej niečo chýba.

Nedostali sme totiž informácie o cene a dostupnosti. Pre túto chvíľu tak vôbec nie je jasné, či sa budú disky predávať mimo japonský trh.

Videonávod na bezpečné vloženie diskov

Na to, aby ste externý SSD disk vo vašej PS5 konzole mohli používať, nepotrebujete len spomínaný update, ale aj samotný disk, ktorý do konzoly musíte vložiť. Ide o pomerne jednoduchú inštaláciu, takže sa hráči nemusia obávať, že by konzolu poškodili. Navyše pre všetkých si oficiálny YouTube kanál PlayStation Support pripravil aj videonávod, ako bezpečne SSD disky do herného zariadenia vložiť.

Celé vám to zaberie pár minút, pričom okrem samotného disku na to budete potrebovať aj skrutkovač. Tak čo, pustíte sa do rozširovania pamäte vašej konzoly? Môžete nám to dať vedieť v komentároch na sociálnej sieti.