PS5 nebude aktívne monitorovať ani počúvať váš hlasový chat

Odoberaj novinky cez  Google News
PlayStation 5 DualSense
Zdroj: playstation.com, spawn.sk

Spoločnosť Sony vydala nové vyhlásenie, v ktorom sa snaží ubezpečiť hráčov ohľadom “odpočúvania” ich hlasových správ na PS5. Urobili tak preto, že pri poslednej aktualizácii pre konzolu PS4 narazili hráči na zaujímavú funkciu, ktorú Sony dostatočne nevysvetlilo. Začali sa teda obávať o svoje súkromie.

Žiadne narušenie vášho súkromia však nehrozí. Hráčov ubezpečila Catherine Jensen, vice-prezidentka Sony Interactive Entertainment pre podporu zákazníkov. “Neuviedli sme jasne prečo túto funkciu uvádzame a za to sa ospravedlňujeme,” hovorí v stanovisku. Všetko to však začalo s príchodom aktualizácie 8.00 na konzoly PS4.

Obavy hráčov o ich súkromie

Hráči si všimli, že sa im zobrazuje notifikácia o tom, že ich hlasové správy môžu byť nahrávané a odoslané spoločnosti Sony ostatnými užívateľmi. Účasťou v párty chate ste automaticky súhlasili s tým, že váš hlas môže zaznamenaný a prípadne aj odoslaný do Sony na kontrolu. Aj keď Sony v upozornení jasne tvrdí, že hlasové správy budú použité iba za účelom zaručenia bezpečnosti a moderácie, hráčov to neupokojilo.

Neskôr zas Sony konkretizovalo, že táto funkcia bude dostupná iba v prípade konzoly PS5, keď vyjde. Ďalej vysvetľuje, že táto funkcia sa bude využívať iba na účely bezpečnosti a takzvaného moderovania komunikácie. Napríklad, keď vás bude niekto obťažovať, môžete ho nahlásiť a pripojiť k tomu hlasový záznam. Aj to však spôsobilo zdvihnuté obočie hráčov a Sony vydalo ešte jedno vyhlásenie v piatok.

Funkcia sa nebude dať vypnúť

Hráči na konzole PS5 budú mať možnosť nahlásiť obťažujúceho spoluhráča a pripojiť k nemu až 40-sekundový hlasový záznam. Pričom 20 sekúnd bude hlavná komunikácia daného hráča, následne aj 10 sekúnd pred ňou a 10 sekúnd po nej. Ak si však myslíte, že funkciu si môžete deaktivovať, ste na omyle. Sony neumožní deaktivovať túto funkciu, pretože chce pre každého hráča rovnaké pravidlá a zaručiť rovnaký pocit bezpečnosti.

Catherine Jensen však ubezpečuje, že konzola PS5 nebude aktívne počúvať celú vašu konverzáciu, ani ju nahrávať. Uložených bude vždy len posledných 5 minút hlasovej konverzácie za účelom prípadného nahlásenia. Tá sa potom vymaže. Zatiaľ ale nie je jasné, či táto funkcia platí iba v prípade párty chatu, alebo sa vzťahuje aj na takzvaný in-game hlasový chat.