Prečo sa Sony nezúčastňuje hernej konferencie E3?

Odoberaj novinky cez  Google News
Sony PlayStation
Zdroj: digitaltrends.com

E3 je nepochybne najdôležitejšou hernou udalosťou roku a tentokrát sa začína 12. júna. Pretože už je za rohom, veľa ľudí nahlas uvažuje, prečo sa spoločnosť Sony tejto najväčšej konferencie posledné roky neúčastní. Výrobca systému PS5 vynecháva E3 už tretí rok po sebe. Minulý rok sa síce E3 zrušila úplne, ale trend vynechania začal japonský gigant raziť už v roku 2018.

Samozrejme môžeme len špekulovať prečo to tak je. Prečo Sony vynecháva jednú z najväčších herných udalostí v tomto priemysle za celý rok? Nuž zasvätenci z tohto odvetvia a novinári už roky zaznamenávajú akýsi pokles prestíže E3. Ako spomína GameSpot, spoločnosť ešte v roku 2018 uviedla, že vynecháva E3, pretože hľadá ďalšie „invenčné príležitosti“ na spojenie s vlastnou komunitou.

Účasť na veľkých podujatiach a ich uskutočňovanie je dosť nákladné v takom rozsahu, aký sa očakáva od držiteľov platforiem, ako je Sony. Jednoducho to stojí peniaze navyše. Obzvlášť, ak tu máme všadeprítomné platformy sociálnych médií, ako sú Twitch a YouTube. Tie umožňujú spoločnostiam osloviť svojich zákazníkov priamo bez masívnych investícií.

Sony nie je jediné, ktoré E3 vynecháva

Ďalším faktom je, že aj spoločnosti ako Sony či Microsoft majú len obmedzenú kontrolu nad takýmito veľkými priemyselnými podujatiami, akou E3 je. Zatiaľčo na druhej strane, ak usporiadajú svoju vlastnú prehliadku napríklad na jednej z vyššie spomínaných platforiem, majú úplnú kontrolu nad všetkým.

Za zmienku tiež stojí, že zatiaľ čo Sony bola prvou veľkou spoločnosťou, ktorá E3 vynechala, je to ďaleko od prvého veľkého vydavateľa, ktorý si spravil potom vlastnú prehliadku hier. Napríklad EA často hostilo showcase v štýle E3, ktoré sa nachádzali vo fyzickej blízkosti oficiálnej udalosti.

Aj napriek tomu, že Sony sa ani tento rok nebude priamo zúčastňovať E3, spoločnosť určite predstaví nejaké zo svojich hier. Bez ohľadu na to, či je alebo nie je formálne súčasťou E3. Nedávno usporiadala podujatie State of Play, ktoré odhalilo zábery Horizon Forbidden West. Ide o veľmi očakávané pokračovania klasiky otvoreného sveta Horizon Zero Dawn.