Pre a proti novej konzoly Xbox Series S

Odoberaj naše novinky cez  Google News, sleduj náš herný stream na  Facebook Gaming alebo priamo na našom  YouTube
Pre a proti novej konzoly Series S
Zdroj: microsoft.com, spawn.sk

Konzola zatienená úspechom, dizajnom a výkonom svojho väčšieho brata. No stále ponúka isté veci, ktorým sa potešia mnohí hráči. Na druhú stranu je tu aj niekoľko vecí, ktoré by vás od kúpy mohli odradiť. Pozreli sme sa na 5 vecí, ktoré hrajú v prospech konzoly Xbox Series S a 5 vecí, ktoré hrajú proti nej.

Xbox Series S je menšia a slabšia verzia konzoly Xbox Series X. Je dokonca najmenšou Xbox konzolou, aká bola doteraz na trhu dostupná. Napriek svojej veľkosti však ponúka veci, ktoré by vám mohli presvedčiť o jej kúpe. Microsoft myslel naozaj na každého, keď zaradil Series S do svojho programu. Je to perfektná konzola pre príležitostných hráčov, ktorí nepotrebujú nutne najvyššie rozlíšenie ani najnovšie vychytávky.

Pre: Je lacná

Xbox Series S je bez pochyby najlacnejšou konzolou v tejto novej generácii. Je podstatne lacnejšia než Xbox Series X, čo z nej robí skvelého spoločníka pre hráčov, ktorí sa chcú čas od času zahrať hru. Ale aj napriek tomu ponúka takzvaný „next-gen“ zážitok, bez nutnosti míňať plnú cenu za Series X, alebo PS5.

V porovnaní s ostatnými konzolami, ktoré tvoria novú generáciu, je Series S lacnejší minimálne o stovku. Xbox Series X aj PlayStation 5 vychádzajú obe s cenou 499€, pričom digitálna verzia PlayStation 5 je za cenu 399€. Xbox Series S sa chváli s cenovkou 299€, čo je o dvesto eur lacnejšie, než najvýkonnejšie konzoly v novej generácii.

Proti: Je iba digitálna

Series S je podobne ako konzoly Xbox One S All-Digital a PS5 Digital Edition, čisto digitálna záležitosť. Čo to znamená v praxi? Že si jednoducho fyzickú kópiu (teda disk) hry do konzoly nemáte ako vložiť. Budete sa musieť uspokojiť iba s digitálnymi verziami hier. To znamená, že si hru musíte kúpiť online, stiahnuť a hrať. Hráči, ktorí takto fungujú už nejaký ten piatok s tým nemajú problém. Každému to však vyhovovať nemusí.

Napriek tomu, že žijeme v digitálnej dobe, sa ešte stále nájde podstatne veľká časť hráčov, ktorí si po fyzickú verziu hry idú do obchodu, alebo ju preferujú. Či už je to kvôli pomalšiemu pripojeniu na internet, alebo kvôli tomu, že zbierajú pekné krabičky od hier. Dôvody sa líšia no spoločné majú jedno – ich nová konzola jednoducho musí mať mechaniku. Pre takých hráčov tým pádom Series S vhodné nie je.

Pre: Je z nej cítiť novú generáciu

S nízkou cenovkou a veľkosťou si možno myslíte, že Series S je iba taká konzola do počtu. Možno aj áno, to ale neznamená, že neponúka „next-gen“ funkcie a pocit z hrania. Nie je tak výkonná ako Series X alebo PS5, je z nej stále cítiť novú generáciu a čo je najdôležitejšie, je výkonnejšia než konzoly z predchádzajúcej generácie.

Ak sa teda rozhodujete, či je teraz dobrý moment ísť do starej generácie a kúpiť si svojho času najvýkonnejší Xbox One X, alebo PS4 Pro, nemusí to tak byť. Cenovo možno budú lákavé, no nezabúdajte, že Series S je výkonnejšia konzola, než tieto dve spomínané. Hrať sa na Series S môžete až do rozlíšenia 1440p so 120fps. Množstvo hráčov ide po 4K rozlíšení, tak vedzte, že táto konzola do nedokáže. Microsoft však tvrdí, že Series S je pre tých, ktorí chcú mať konštantný počet snímkov za sekundu a táto konzola im to zabezpečí.

Proti: Má zvláštny dizajn

Ak patríte medzi ľudí, ktorým na dizajne až tak nezáleží a pozerajú sa skôr na to, čo je dnu, môžete tento bod preskočiť. Ak vám ale záleží na tom, aby nový kus hardvéru pasoval do vašej obývačky alebo izby, možno budete z dizajnu Series S trochu sklamaní. Krátko po odhalení začali na margo dizajnu tejto konzoly vznikať prvé vtipy a my sme vám ich zhrnuli v tomto zábavnom článku.

Netrvalo dlho a Series S si vyslúžila prirovnania ako prenosná jednoplatnička, reprák a podobne. Áno, nie je veľmi obľúbená pre svoj dizajn. No tak ako v reálnom svete, aj pri konzolách by sme sa možno mali pozerať na vnútro, nie na zvonkajšok.

Pre: Má SSD

To vďaka SSD disku, ktorým ju Microsoft obdaril. Tieto disky sú mnohonásobne rýchlejšie, než klasické HDD a preto sa vývojári konzol rozhodli, že pre novú generáciu, je potrebné aj nové úložisko. Ani jedna z predchádzajúcich konzol nemala v sebe SSD disk, no ako Microsoft, tak aj Sony zabezpečili, že to už teraz bude štandardom.

Treba však brať ohľad na to, že SSD disky sú stále o ničo drahšie ako klasické HDD a preto nie je možné zároveň udržať cenu a dopriať konzole veľký SSD disk. Na tých pár hier, ktorý budú majitelia tejto konzoly hrať, to však bude až až.

Proti: Má menej miesta

Ak nadviažeme na to, čo sme písali v poslednom odseku, dostávame sa k ďalšiemu „proti“ tejto konzoly. Keďže nízku cenu treba nejakým spôsobom zabezpečiť, je jasné, že nemôže disponovať tým najlepším z najlepšieho. Rýchly SSD disk v konzole má len obmedzené miesto a ponúkne 512 GB pre vaše hry a obsah. To znamená, že na ňu poťažmo zmestíte dvakrát Modern Warfare.

Ba čo viac, z ponúkaných 512 GB treba odpočítať systém a všetky tie veci, ktoré si Microsoft pred-inštaloval do konzoly. Nakoniec zistíte, že máte niečo cez 300 GB voľného miesta a to už stačí tak na jeden Modern Warfare a nejaké menšie indie hry. Je to asi najväčšie mínus konzoly, ktoré mnohých od kúpy odradí. Najmä ak zvyknete často meniť a inštalovať nové hry.

Pre aj proti: Ponúka dodatočné rozšírenie kapacity SSD

Tento bod je zvláštny a rozhodli sme sa ho zaradiť do oboch kategórií. Hneď pochopíte prečo. Ak vám 300 GB vo vašej novej konzole príde málo, máme pre vás skvelú správu. Môžete si ho rozšíriť dodatočným SSD diskom od spoločnosti Seagate, ktorá má zatiaľ ako jediná licenciu na predaj oficiálneho dodatočného úložiska pre Series S. Ponúkne rozšírenie o 1 TB miesta, čo je už naozaj dostatok.

Nevýhodou je, že 1 TB SSD disk je momentálne jediný, aký si do konzoly môžete dokúpiť a vyjde vás na 200 dolárov. V tomto momente už bude jednoduchšie a rozumnejšie kúpiť si jednoducho Xbox Series X a získať poriadnu a najvýkonnejšiu konzolu novej generácie. Ak si totiž kúpite Series S za 300 a dodatočný disk za 200, dostanete sa presne na cenu Series X. Zvyšok výpočtov necháme na vás.

Proti: Nedokáže to vytiahnuť na 4K

Veľa hráčov uprednostňuje stabilné snímky za sekundu pred rozlíšením. Ak patríte do ich radov, Series S vás poteší. Ak by ste od konzoly novej generácie chceli aj hranie hier v 4K rozlíšení, budete sa musieť poobzerať po Series X, alebo oboch verziách PS5. Tie sú totiž rovnaké a jediný rozdiel je v diskovej mechanike.

To, že Series S nedokáže priniesť zážitok hrania v 4K je však pochopiteľné a logické. Konzola bola navrhnutá ako „ľahšia“ verzia Series X pre tých, ktorí to jednoducho nepotrebujú. Ak vás teda od kúpy Series S odradí iba nemožnosť hrať v 4K, je jasné, že potrebujete klasickú konzolu novej generácie a teda Series X alebo PS5.

Pre: Výkonné CPU

Konzola Xbox Series S musela urobiť množstvo kompromisov a škrtov, aby sa dokázala predávať a nebyť stratová s cenou 299€. Týka sa to dizajnu, grafiky a úložiska. Chvalabohu sa to netýka všetkého, čo nájdeme v jej vnútri. Základom každého herného hardvéru je CPU, teda ľudovo povedané procesor. Čo sa týka rýchlosti a výkonu CPU, tam sa Microsoft rozhodol neškrtať nič. Alebo teda, iba decentne.

Obe konzoly, Series X aj S, majú takmer identické CPU. Obe ponúknu 8-jadrový procesor AMD Zen 2 CPU, s veľmi tesným rozdielom v rýchlostiach. Samozrejme, v prospech Series X. Ak však vezmeme do úvahy cenu Series S, je pozoruhodné vidieť takmer rovnaké rýchlosti v prípade oboch konzol.

Sociálne siete

RSS Vosveteit.sk

 • Pozrite sa, čo by ste mali vedieť o projekte „Latte“, ktorý má priniesť Android aplikácie na Windows 10 1. decembra 2020
  Nová iniciatíva spoločnosti Microsoft s kódovým označením Project Latte by mala zabezpečiť prísun nových aplikácií do obchodu Windows Store. Malo by konkrétne ísť o Android aplikácie, ktoré bude možné pomocou špeciálneho nástroja na prepis inštalačných .APK balíkov prepísať do podoby vhodnej pre Windows 10 zariadenia. Do tohto projektu aktuálne nie je nijakým spôsobom zakomponovaná spoločnosť […]
  Martin Borko
 • Posledná akcia Donalda Trumpa? Spoločnosť SMIC by mohla byť zaradená na sankčný zoznam 1. decembra 2020
  Vyzerá to tak, že odchádzajúci prezident USA, Donald Trump, posledné dni svojho administrovania využije na to, aby ešte zabojoval proti Číne. Na sankčnom zozname má pribudnúť niekoľko ďalších spoločností Publikované správy portálom Reuters.com hovoria, že Ministerstvo obrany Spojených štátov amerických má pridať na čiernu listinu ďalšie čínske spoločnosti, ktoré sú údajne napojené na čínsku vládu […]
  Martin Borko
 • Čo presne sú čierne diery a ako vznikajú? 1. decembra 2020
  Čierne diery sú astronomické objekty, z ktorých vďaka ich gravitačnej sile nedokáže uniknúť nič. „Povrch“ čiernej diery je tvorený horizontom udalostí. Je to hranica, za ktorou rýchlosť, ktorú potrebujete na únik, prevyšuje rýchlosť svetla, píše portál americkej NASA. Rýchlosť svetla je kozmickým limitom a nič nedokáže cestovať rýchlejšie. Vedci doposiaľ pozorovali dva špecifické druhy čiernych […]
  Richard Zliechovský
 • Zistite v priebehu pár sekúnd, ktoré aplikácie vo vašom Androide môžu pristupovať k citlivým údajom 30. novembra 2020
  Súkromie a bezpečnosť je čoraz viac frekventovanejšou témou. Dôvodom je, že dnes už nie sú tak „hodnotnými peniaze“, ale informácie. Na ich základe totiž dokážete generovať peniaze opakovane. Prípadne, zozbierané údaje môžu byť použité za iným účelom. Pár dní dozadu sme vám priniesli článok, v ktorom sme sa venovali identifikácií aplikácií v reálnom čase, ktoré […]
  Martin Borko
 • Rover americkej NASA, Perseverance, zachytil zvuky z hlbokého vesmíru 30. novembra 2020
  K červenej planéte v tejto chvíli cestuje najnovšia misia americkej vesmírnej agentúry, NASA. Je to rover, ktorý nesie názov Perseverance a ide zatiaľ o najpokročilejšiu misiu agentúry, píše portál IFLScience. Rover je vybavený špeciálnymi mikrofónmi, vďaka čomu môže zaznamenať cestu na Mars tak, ako sa to doteraz nepodarilo žiadnej misií. Ak všetko pôjde tak, ako […]
  Richard Zliechovský
Zaujímavý článok
Fall Guys tretia sezóna
Fall Guys odhaľuje tému tretej sezóny