Polda 7 bojuje s masívnym pirátstvom. Spravili niekde vývojári chybu?

Odoberaj novinky cez  Google News
Polda 7 čelí masívnemu pirátstvu
Zdroj: Zima Software

Polda. Legendárna herná séria od českého štúdia Zima Software sa pred pár dňami dočkala už svojho siedmeho pokračovania. A aj keď by sa mohlo zdať, že vývojári môžu byť spokojní a užívať si plody svojej dlhoročnej práce, nie je tomu tak. Ešte pred vydaním hry sa totiž objavila pirátska kópia, ktorá sa naďalej šíri po internete. Na margo toho sa v susednom Česku strhla obrovská debata o pirátstve ako takom.

Český herný web Vortex prišiel pred pár dňami s článkom, v ktorom kľúčová osobnosť vývoja, Petr Svoboda, vyhlásila, že sa nelegálna kópia s najväčšou pravdepodobnosťou objavila vďaka príspevkom na crowfundingovej platforme Hithit. Záujemcom, ktorí na hru prispeli peniaze v úspešnej kampani, totiž autori udelili prístup k hre v predstihu. Producent hry proti pirátskym kópiám Poldy 7 intenzívne bojuje. Spomína však znechutenie z vulgárnych a agresívnych komentárov, ktoré na jeho snahu zo strany pirátov a ich zástancov padajú.

Podľa Svobodu, štúdio rozmýšľa o svojej budúcnosti na hernej scéne. To vraj malo veľké plány vrátane remasteru staršieho dielu či ďalších hier, a to nie len zo série Polda. Kvôli nízkym predajom, ktoré Svoboda úzko spája s pirátstvom, však možno štúdio ako také ukončí svoju činnosť.

V Česku sa strhla obrovská diskusia

Spomínaný článok spustil u našich susedov obrovskú diskusiu na tému pirátstvo. Českú hernú komunitu, vrátane hráčov a vývojárov, téma rozdelila na dva tábory. Okrem klasických názorov pre a proti však padajú aj také, podľa ktorých za nízke predaje hry nemôže len pirátstvo samotné.

Diskutujúci upozorňujú na cenu, ktorá sa pohybuje na úrovni 700 korún, čo je približne 30 €. Tá má byť podľa niektorých neadekvátne vysoká, pričom argumentujú tým, že Polda 7 je svojim humorom určený pre špecifickú skupinu hráčov. Tí vo väčšine prípadov navyše hru podporili aj pred samotným vydaním v rámci spomínanej crowfundingovej kampane.

S tým nesúhlasí jeden zo spolutvorcov hry, Jakub Mareš, ktorý sa svojím názorom podelil v jednej z Facebook skupín.

„Vám všem, co tu rozumujete, že “přestřelili s cenou” nebo “kdyby ta hra byla dobrá, lidi si ji stejně koupí”, uvědomte si, že nás na Poldovi dělalo fakt pár lidí. Nadšenecky, po večerech, s cílem doručit fanouškům hru, ze který budou mít radost. Byly to dva roky “nočních šicht” a snahy narvat tam všechny možný nápady a nijak to neochudit, nezklamat fanoušky. Obětování spousty volnýho času, kterej se dal třeba trávit s rodinou, jen aby hráči, co tu sérii maj rádi, dostali co nejlepší produkt.Pak, když to někdo hned crackne a vysmívá se nám, nemůžu se prostě zbavit dojmu, že poslední dva roky práce letěj z ničeho nic do kanálu,“ napísal.

S týmto názorom však nesúhlasia ani niektorí ďalší českí vývojári, takže nezhoda panuje aj medzi nimi.

Spolumajiteľ českého obchodu pre hráčov, Xzone, Martin Schovanec, sa tiež pripojil do diskusie a pripomína „skoro nulový marketing“ hry. Sám dodáva, že absolútna väčšina objednávok do ich obchodu prišla v posledných dvoch týždňoch pred vydaním. Zároveň ale špekuluje nad tým, že by vyšší mediálny záujem o Poldu 7 mohol v konečnom výsledku pomôcť predajom.

Čo si o celej téme myslíte vy? Kúpili ste si už Poldu 7, alebo ste siahli po pirátskej verzii? Aké sú vaše dojmy z hry? Napíšte nám do komentárov.