Podujatie E3 2021 očami našej redakcie

Odoberaj novinky cez  Google News
Podujatie E3 2021 očami redakcie SPAWN.sk
Zdroj: ESA

Minulý rok sa nekonala vôbec, tento rok iba digitálne. Podujatie E3 2021 máme oficiálne za sebou už niekoľko dní, no ako to už býva zvykom, posledné informácie od vývojárov a vydavateľov ešte nabiehajú. Tie hlavné prezentácie a konferencie však už máme za sebou, a preto je načase zhrnúť si E3-ku nie len vo všeobecnosti, ale aj očami niektorých našich redaktorov. Tí sa počas celej E3 starali o to, aby ste na našom webe mali kompletné spravodajstvo.

Dominik “Cenki” Cenkner (šéfredaktor)

Od tohtoročnej E3 som nemal veľké očakávania. Nejako som tušil, že neprinesie veľké odhalenia, oznámenia či ukážky. Až na pár výnimiek sa tak vlastne aj stalo. Očakával som, že nakoľko to bude formou pred-natočených videí, bez publika, nebude to mať takú tú skvelú atmosféru ako po minulé roky. Verím, že na budúci rok už príde E3 taká, ako ju poznáme.

Každopádne, za mňa najlepšou prezentáciou bola tá od Xboxu a Bethesdy. Priniesla informácie o očakávaných tituloch, ale aj o úplných novinkách. Veľmi nádejne vyzerá ohlásená hra Contraband. Teším sa, keď sa o nej dozvieme viac informácií. Najhoršou pre mňa bola prezentácia Bandai Namco. Nejde o to, že ukázali len jednu hru, ale doteraz neviem pochopiť, čo sa tam vlastne stalo. Veď mohli hovoriť o Elden Ring a ďalších skvelých hrách, ktoré pod túto značku patria. Nevadí, možno o rok.

Najväčším prekvapením bola hra Avatar

Prekvapením pre mňa bola nová Forza. Tie zábery, ktoré sme mali možnosť vidieť v nedeľu jednoducho vyrážali dych. Priznám sa, túto sériu som ešte nikdy nevyskúšal, ale 9. novembra, kedy titul vychádza, sa to rozhodne zmení. Najviac ma však potešil trailer na Avatar: Frontiers of Pandora od Ubisoftu, keďže mám túto značku rád. Na pokračovanie filmu čakám od roku 2009 a pevne verím, že hru si zahráme ešte pred budúcoročnou decembrovou premiérou Avatar 2. Zaujímavé je, že titul má vyjsť len na PC a next-gen konzolách. Nasvedčuje to tomu, že vývojári nebudú príliš limitovaní výkonmi starších konzol. Dočkať by sme sa preto mohli skvelého herného zážitku.

A čo bolo pre mňa sklamaním? Guardians of the Galaxy. Hra síce bude ťažiť z vtipných situácií a skvelého soundtracku, ale po vizuálnej stránke to nie je ono. Vývojári však majú do októbra ešte pár týždňov na to, aby sa s tým popasovali. Verím, že nakoniec prídu s hrou, ktorá hráčov neurazí.

Mário “Majči” Gurský (redaktor)

Tohtoročné podujatie E3 2021 bolo pre mňa osobne skôr sklamaním. Očakával som aspoň pár zaujímavých titulov na následujúci pol rok a to sa nejako v mojich očiach nestalo. Medzi tie najlepšie by som zaradil Xbox & Bethesda Showcase a Summer Games Fest. Ak by som mal vybrať jedno, tak by to bola asi tá od Microsoftu. Predsa len hry ako S.T.A.L.K.E.R. 2, A Plague Tale Requiem či neopísateľne krásna Forza Horizon 5 ma osobne lákajú o čosi viac. Ak by som však mal povedať jednu hru, ktorá vyhrala u mňa z môjho osobného pohľadu Tak to bol jednoznačne Elden Ring.

Aj z tohto hľadiska je pre mňa E3 sklamaním, lebo to najzaujímavejšie som dostal v podstate ešte pred samotným začiatkom. Ak sa budeme baviť o najhoršej prezentácii mám troch adeptov. Bandai Namco, Koch Media a Take Two. Namco ukázalo jednú hru, povedalo pár slov a bolo po konferencii. Teda ak sa to takto vôbec dá nazvať. Pre zmenu Koch mal stream dvojhodinový, kde ukázali dokopy tri trailery z toho jeden asi 3x. Preto vo mne nastala dilema čo bolo horšie. Take Two pre zmenu neukázalo nič, síce o tom informovalo, ale to aj Bandai Namco. Z môjho pohľadu by takéto konferencie mali odsýpať. Ukázať hry, naskladať tam trailer za trailerom. Následne pozvať ľudí na post show alebo niečo podobné, kde sa konkrétne hry rozoberú a ten kto má záujem o nich zistiť viac sa to dozvie tam.

Tomb Raider na E3 bohužiaľ chýbal

Niečo podobné, ako sa k tomu postavil Xbox. Toto je pre mňa ukážková prezentácia, kde krátko po nej informovali, že viac informácii sa dozvieme ešte vo štvrtok, kde sa budú rozprávať s vývojármi o hrách. Rok čo rok sledujeme podobné prezentácie, ľudia k tomu musia vstavať skoro ráno respektíve byť hore dlho do noci a nakoniec odchádzajú sklamaní. Preto pre mňa asi najväčším sklamaní bolo Take Two, v tesnom závese Koch Media a nakoniec Bandai Namco, ktorý síce na E3 v podstate ani neboli, ale aspoň nenaťahovali čas. Keď už sa bavíme o sklamaniach, tak jedno som si vytvoril sám.

Známa značka Tomb Raider ma tohto roku 25. výročie. Osobne som teda čakal aspoň nejaký teaser, zmienku, hocičo o známej britskej protagonistke. Najmä z dôvodu vidieť ako sa podobných osláv zhostil Capcom so svojou sériou Resident Evil. Žiaľ Lara Croft sa na moje veľké sklamanie na E3 nedostavila. Rozhodne však nechcem znieť nevďačne. Som rád, že aj napriek situácii aká je sa E3 dostavila aspoň v takej to podobe. Pre mňa, ako majiteľa PlayStation, tak už len ostáva čakať na Sony a jeho prezentáciu, ktorá je z pochopiteľných dôvodov pre mňa tá najzaujímavejšia.

Norbert “beat” Šinka (spoluzakladateľ)

Ja budem veľmi stručný, pretože väčšinu už povedali moji kolegovia. Najlepší bol jednoznačne Xbox a tesne za ním Summer Game Fest, pretože títo dvaja ukázali najviac hier a o tom predsa podujatie E3 je. Najlepšiu trojicu z môjho pohľadu by som uzavrel prezentáciou Razer. Čo sa týka už samotných hier, najlepší teaser mal za mňa Starfield. Najlepšie trailery zas Forza Horizon 5, nový Plague Tale a STALKER 2. Prekvapením bolo ohlásenie nového The Outer Worlds 2.

Najmenej sa mi páčila prezentácia Bandai Namco.

Michal “Encrypt” Frajkor (zakladateľ)

Osobne v tom mám celkom jasno. Začnem ale z druhého konca, pretože sa hovorí „to najlepšie nakoniec”. Najväčším sklamaním vo všeobecnosti bol pre mňa portál E3 Expo, ktorý mal nie len médiám, ale aj fanúšikom poskytnúť všetky informácie na jednom mieste. Nestalo sa tak, neponúkol v podstate nič iba pomalé načítavanie a neprehľadnosť. Veľká škoda a nevyužitý potenciál.

Čo sa prezentácií týka, musím súhlasiť s kolegami. Za najväčšie sklamanie, ktoré podujatie E3 2021 prinieslo, považujem Bandai Namco. Nie z dôvodu, že som sa tešil na predstavenia ale z dôvodu, že to bola v podstate posledná prezentácia, ktorú som si plánoval užiť. Kým som ju stihol zapnúť, bola na konci. Pritom má Bandai množstvo dobrých hier, ktoré mohli prezentovať. Nevadí.

Naopak, za najlepšiu prezentáciu považujem Xbox & Bethesda Showcase, lebo jednoducho nemali konkurenciu. Ukázali veľa hier, trailer za trailerom, prevažne AAA hier. Potešilo ma, že už aj Xbox bude mať konečne viac exkluzivít. Na druhú miesto by som zaradil Summer Game fest, pretože tiež ukázali veľa hier. To ukázal síce aj Koch Primetime, ale väčšinou to boli hry, ktoré ešte nemali ani poriadny trailer. Jednodznačne najlepšou hrou pre mňa je Forza Horizon 5, keďže ide o moju srdcovku, takže už teraz sa neviem dočkať.