PlayStation nebude zaraďovať nové hry priamo do služby PS Plus, pretože to zatiaľ „nemá zmysel“

Odoberaj novinky cez  Google News
Sony PlayStation
Zdroj: digitaltrends.com

Spoločnosť Sony uviedla, že neplánuje sprístupniť svoje nové exkluzívne hry pre PlayStation hneď v prvý deň svojej obnovenej služby PlayStation Plus. V rozhovore pre GI.biz generálny riaditeľ spoločnosti PlayStation Jim Ryan uviedol, že dôvodom je spôsob, akým spoločnosť v súčasnosti vydáva svoje hry.

Vždy, keď sa ohlási nová platforma alebo služba, pozornosť sa nevyhnutne sústredí na to, čo tam chýba, a nie na to, čo tam je. Nová ponuka predplatného PS Plus od spoločnosti Sony sa môže pochváliť prístupom k online multiplayeru, stovkami hier pre PS4 a PS5, streamovaním, retro titulmi a skúšobnými verziami hier. Narozdiel od svojho hlavného konkurenta však neobsahuje nové hry prvej strany, ktoré sa v službe objavia v rovnakom čase ako v maloobchodnom predaji.

„Máme pocit, že sme so štúdiami v dobrom cykle,“ vysvetľuje Ryan, „kde investície prinášajú úspech, ktorý umožňuje ďalšie investície, ktoré prinášajú ďalší úspech. Tento cyklus sa nám páči a myslíme si, že sa páči aj našim hráčom.”

„Ako dobre viete, touto cestou sme sa v minulosti nevydali. A touto cestou sa nechystáme ísť ani v prípade tejto novej služby. Máme pocit, že ak by sme to urobili s hrami, ktoré vytvárame v PlayStation Studios, tento priaznivý cyklus by sa prerušil. Úroveň investícií, ktoré musíme vynaložiť do našich štúdií, by nebola možná a myslíme si, že by sa to odrazilo na kvalite hier, ktoré vytvárame, a to by naši hráči nechceli.”

Ryanov názor na túto problematiku nie je v spoločnosti Sony ojedinelý. Väčšina vydavateľov AAA sa zdráha umiestniť svoje najnovšie hry do predplatených služieb. Protiargumentom je, že umiestnením svojich najnovších titulov do služby PS Plus alebo Xbox Game Pass potenciálne rozšírite svoje publikum. Zo dňa na deň môže mať vaša novinka desiatky miliónov hráčov. A ak má vaša hra aj iné formy monetizácie, potenciál príjmov je značný.

Nikdy, nehovor nikdy

A aj keď vaša hra neobsahuje mikrotransakcie, Xbox verí, že predplatné – v kombinácii so streamovaním – je kľúčom k nájdeniu nových hráčov pre konzolu. Ryanov pohľad je pragmatický avšak súčasný postoj PlayStation sa môže zmeniť. Nie je teda vylúčené, že PlayStation nové hry do svojej služby v budúcnosti bude ponúkať.

„Vzhľadom na to, ako sa svet v súčasnosti veľmi rýchlo mení, nič nemusí byť navždy,” hovorí ďalej. „Kto by ešte pred štyrmi rokmi povedal, že sa na PC budú vydávať AAA IP hry pre PlayStation? Začali sme to s Horizon Zero Dawn. Potom Days Gone. Teraz to bol God of War – nesmierne vyšperkovaná a dokonalá PC verzia tejto hry. Zaznamenali sme veľký úspech u kritikov ako aj komerčný úspech. Všetci sa s tým zmierili a sú s tým úplne vyrovnaní. Keď sa na to pozriem spätne, štyri roky dozadu, myslím si, že by to nikto nečakal.“

„Takže v tejto fáze nechcem nič zaklincovať. Všetko, o čom dnes hovorím, je prístup, ktorý zaujmeme v krátkodobom horizonte. Spôsobom, akým teraz funguje náš vydavateľský model, nedáva zmysel aby sme to robili. Ako však všetci vieme, v tomto odvetví sa veci môžu veľmi rýchlo zmeniť.” Okrem toho, čo PlayStation nerobí so svojimi novými možnosťami predplatného PS Plus, stojí za to hovoriť o tom, čo robí.

Čo služba skutočne ponúkne?

Na základnej úrovni spája svoje predplatiteľské služby PlayStation Plus a PlayStation Now, ktoré majú spolu 50 miliónov predplatiteľov. 75 % predplatiteľov služby PS Now si predpláca aj službu PS Plus. Takže, spojenie týchto dvoch služieb dáva zmysel. A pre týchto 75 % hráčov sa znížia celkové náklady.

Pri všeobecnom pohľade na ceny sú v službe PS Plus tri úrovne. Tie si môžete bližšie pozrieť v našom včerajšom článku, kde sme vám ich priblížili. V porovnaní s ponukou Xboxu je úroveň PS Plus Premium spoplatnená vysokou mesačnou sumou. Sony je však konkurencieschopná v ročných cenách.

„Je faktom, že aspoň v prípade našich služieb si veľká väčšina ľudí predpláca služby na 12 mesiacov,” vysvetľuje Ryan. „Takto si ich predplácajú viac ako dve tretiny hráčov. Je to oblasť ponuky hodnoty, na ktorú sme sa veľmi intenzívne pozerali. To, čo prinášame, je, že pre 12-mesačného predplatiteľa, a to je veľká väčšina ľudí, bude mesačná sadzba predplatného služby PlayStation Plus Extra v podstate 8 €.“

„Pre službu PlayStation Plus Premium to bude 10 €. Myslíme si, že vzhľadom na to, čo ľudia dostanú, je to úžasná ponuka, ktorá by jednoducho nebola možná, keby sme do služby zaradili hry našich štúdií hneď po ich vydaní.”

Viaceré zaujímavé tituly

Spoločnosť Sony síce do služby PS Plus Extra a Premium nezaradila svoje najnovšie tituly, ale stále je v nej niekoľko populárnych hier pre systém PS5 vrátane titulov ako Spider-Man: Miles Morales a Returnal. Sony však tvrdí, že mimo jej first-party hier je v službe prítomný „každý významný vydavateľ“ a rozhovory pokračujú dobre. „Či už ide o nezávislé hry, veľké hry alebo veci, ktoré oslavujú naše dedičstvo… všetky druhy hier,” hovorí Ryan. „Budeme mať všetko a dúfame, že to zaujme naozaj každého.” Stále však, podľa niektorých, budú nové hry od spoločnosti PlayStation v ponuke chýbať.

Možnosť Premium je skôr špecializovaná úroveň. Jedným z jej veľkých lákadiel je zbierka retro hier. „Samozrejme, nie je to pre každého, preto je v prémiovej úrovni,” hovorí Ryan. „Ale sú tu ľudia ako ja, ktorí sú tu odjakživa, ktorí tieto hry hrali a milovali ich pred 20-timi rokmi. Alebo sú to ľudia, ktorých rodičia o týchto hrách básnia a chcú ich vyskúšať na vlastnej koži. Keď sa budeme môcť podeliť so svetom o túto zostavu, myslíme si, že o ňu bude veľký záujem.”

Streamovanie je tiež súčasťou úrovne Premium. Podobne ako retro, ani toto nie je pre každého, hoci Ryan očakáva, že sa časom stane významnejšou súčasťou podnikania spoločnosti Sony. Spoločnosť Sony má pocit, že so systémom PS5 zatiaľ odviedla dobrú prácu. Odhliadnuc od výrobných problémov má konzolu, ktorá bola dobre prijatá, najmä rozdielový ovládač.

Jej exkluzívne hry si napriek niektorým odkladom viedli dobre, vrátane nedávno vydaných hier Horizon Forbidden West a Gran Turismo 7, ktorých recenzie nájdete TU a TU. Jediný prvok, ktorý jej pravdepodobne chýba, sú služby, a práve to má riešiť nová ponuka PS Plus.

Začiatok éry služieb?

Aj keď sa nepodarí okamžite prilákať nových zákazníkov, ktorých možno bude odrádzať absencia toho, že nové hry od PlayStation v ponuke nenájdu, k aktualizácii treba presvedčiť 48 miliónov predplatiteľov služby PS Plus vrátane tých v krajinách, kde služba PS Now nikdy nebola k dispozícii. „Ide o doplnenie ponuky, ktorú máme,” vysvetľuje Ryan. „V prípade platforiem je to len zriedka jedna jediná vec, ktorá robí platformu skutočne atraktívnou. Je to kombinácia mnohých vecí. A určite pomáha mať naozaj silnú ponuku služieb.“

„Je zrejmé, že v rámci našej existujúcej hráčskej základne máme príležitosť prilákať majiteľov PlayStation, ktorí v súčasnosti nie sú predplatiteľmi služby PlayStation Plus. Ďalšou príležitosťou je 48 miliónov predplatiteľov služby PlayStation Plus a získať ich na prechod na Extra alebo Premium. A tam je naša úloha pomerne jednoduchšia vďaka tomu, že ide o existujúcich predplatiteľov služby PlayStation Plus, takže s nimi máme mimoriadne blízky vzťah na mnohých úrovniach.

Obchodný model predplatného v oblasti videohier je čoraz rozšírenejší. Xbox v januári oznámil, že má viac ako 25 miliónov predplatiteľov služby Game Pass, a toto číslo stále rastie. Čo však nie je také jasné, je konečný potenciál tohto všetkého. Mohol by sa prípadne stať dominantným modelom v hrách, ako sa to stalo v prípade hudby a televízie? Ryan o tom nie je presvedčený.

Iný pohľad

„Predplatné v priebehu posledných rokov určite získalo na význame,” uzatvára. „Počet našich predplatiteľov služby PlayStation Plus vzrástol z nuly v roku 2010 na súčasných 48 miliónov. A v prípade našich služieb predpokladáme, že počet predplatiteľov bude ďalej rásť. Herné médium je však natoľko odlišné od hudby a lineárnej zábavy, že si nemyslím, že sa dostane na takú úroveň ako Spotify a Netflix.“

„Niektoré z hier, ktoré sa v súčasnosti ukazujú ako veľmi úspešné, a tento komentár neobmedzujem len na konzoly, sú samy o sebe v podstate predplatenými službami. A sú do veľkej miery prispôsobené potrebám hráčov, ktorí milujú akúkoľvek hru, s ktorou trávia hodiny a hodiny, mesiac čo mesiac. Tento fenomén živých služieb, z veľkej časti podporil obrovský rast herného priemyslu, ktorý sme zaznamenali za posledných desať rokov.“

„Myslím si, že tento trend smerom k živým službám bude pokračovať, a ak hľadáte model v našej kategórii zábavy, ktorý podporuje trvalé zapojenie počas dlhého obdobia, hry so živými službami tomuto modelu pravdepodobne vyhovujú lepšie ako predplatené služby.“

„Všetko je to však o výbere. Je zrejmé, že existuje mnoho miliónov ľudí, ktorí si radi predplatia službu PlayStation Plus. Túto možnosť im na platforme ponúkame a myslíme si, že zmenami, ktoré sme urobili, ponúkame výrazne lepšiu možnosť. Rovnako, ak chcú ľudia hrať Fornite alebo Call of Duty alebo FIFA a mať tak svoje trvalé zapojenie, je to tiež v poriadku,” uzavrel CEO spoločnosti PlayStation, Jim Ryan.

Čo si o kroku spoločnosti PlayStation, nedávať nové hry do ponuky služieb v deň vydania, myslíte vy? Dajte nám vedieť v komentároch.