PlayStation 5 dostane svoj prvý veľký update, aké zmeny prinesie?

Odoberaj novinky cez  Google News
Hry na PlayStation 5
Zdroj: spawn.sk

Vydanie konzoly novej generácie je nepochybne veľká vec. Bolo tomu tak aj v prípade konzoly PlayStation 5 od spoločnosti Sony. Tým sa to však nekončí, o konzolu je potrebné sa aj ďalej starať. Sony to vie a preto tvrdo pracovali na novej aktualizácii. Tento prvý veľký update na konzolu PlayStation 5 bude dostupný na celom svete už zajtra, 14. apríla. Čo nové prinesie a na aké zmeny sa môžu hráči tešiť?

Možnosť ukladať hry na externý disk

Asi najočakávanejšia funkcia, po ktorej hráči túžili. PlayStation 5 má k dispozícii dosť miesta na vaše hry, no ako iste viete, miesta na hry nikdy nie je dosť. Aj preto si po aktualizácii budete môcť ukladať svoje hry na externý disk. Čo to znamená konkrétne? Nainštalované hry, ktoré máte v internej pamäti konzoly, si po novom budete môcť presunúť na externý disk pripojený pomocou USB. Funguje to aj naopak – hry z externého disku môžete nahodiť späť na internú pamäť. Je to rýchlejšie, než ju znova sťahovať.

Pozor, keďže hry vytvorené pre PlayStation 5 sú vytvorené tak, aby využívali prednosti rýchleho SSD disku, nie je možné ich priamo z USB úložiska hrať. Ide iba o možnosť presunúť hru a uvoľniť tak miesto v konzole novej. Hra vám však ostane v zálohe a keď sa ju niekedy rozhodnete opäť hrať, stačí si ju prehodiť späť do konzoly. Taktiež nie je možné hry z PS5 stiahnuť priamo na externý disk, avšak mnohých poteší, že dostupné aktualizácie sa budú automaticky inštalovať aj na hry na externom úložisku. Pre overenie kompatibility vášho externého USB úložiska môžete navštíviť túto adresu.

Zdieľanie obrazovky medzi PS4 a PS5

Po novom dostanú hráči možnosť využiť funkciu SharePlay aj medzi generáciami. V praxi to znamená, že už nebudete musieť byť pre použitie tejto funkcie byť na rovnakej konzole. Môžete to robiť aj medzi PS4 a PS5. SharePlay je zaujímavá funkcia, ktorá umožňuje vidieť druhému hráčovi vašu obrazovku a dokonca si aj vyskúšať hru. Týmto spôsobom môžete kamarátovi na PS4 dať možnosť zahrať si PS5 hru. Ale aj naopak.

V ponuke je aj možnosť priradiť kamarátovi virtuálny ovládač, či už váš vlastný, alebo druhý. Takým spôsobom vám môže napríklad pomôcť prejsť pasáž hry, s ktorou si neviete dať rady. Po novom do ponuky pribudne aj možnosť “Požiadať o pripojenie”, čo by malo skrátiť čas, ktorý strávite hľadaním priateľa v zozname.

Vylepšené možnosti ovládania a prispôsobenia

Menu funkcie GameBase sa tiež dočkalo vylepšení. Teraz by malo ukazovať dôležité veci, obsah aj funkcie. Môžete sa rýchlejšie prepínať medzi zoznamom priateľov, skupinovými četmi a podobne. Navyše si môžete zapnúť alebo vypnúť upozornenia samostatne pre každú skupinu, ktorej ste členom. Medzi ďalšie nové alebo vylepšené funkcie vrámci kategórie ovládania a prispôsobenia patria tiež:

  • Možnosť upraviť hlasitosť hráča – v skupinách si po novom budete môcť oveľa rýchlejšie upraviť hlasitosť každého jedného člena skupiny zvlášť.
  • Pre-load aktualizácií – vývojári budú mať možnosť zapnúť pri svojich hrách možnosť takzvaného pred-stiahnutia aktualizácie. To znamená, že si aktualizáciu do hry budete môcť stiahnuť ešte predtým, než oficiálne vyjde a ušetriť tak čas, respektíve hrať bez prerušenia a zbytočného čakania.
  • Priblíženie obrazovky – môžete si jednoduchšie nastaviť zväčšenie (zoom) obrazovky.
  • Prispôsobenie hernej knižnice – s možnosťou jednoduchšie nájsť alebo skryť hru si budete môcť svoju konzolu lepšie prispôsobiť, aby ste na dohľad mali len to, čo naozaj chcete.
  • Zmena trofejí – zmien sa dočkali aj trofeje a práca s nimi. Po novom si napríklad budete môcť nastaviť level trofejí, pri ktorých sa má urobiť screenshot alebo uložiť video. To znamená, že ak si nastavíte záznam obrazovky iba na zlaté trofeje, pri ostatných vám vaša konzola záznam obrazovky neurobí. Zmien sa dočkala aj obrazovka trofejí, ktorou sa môžete pochváliť vašim kamarátom a známym.

Zmeny v PlayStation aplikácii

Nové funkcie prichádzajú aj do PlayStation aplikácie pre zariadenia s operačným systémom iOS a Android. V zásade chce Sony ešte viac priblížiť vašu konzolu do vášho telefónu, aby sa vám ovládala jednoduchšie a mali ste z nej celkovo lepší zážitok. V nasledujúcich týždňoch Sony plánuje vydať ešte viac funkcií do aplikácie. Napríklad pridanie sa do relácie pre viacerých hráčov, manažment úložiska konzoly z telefónu alebo porovnávanie zbierky trofejí a filtrovať produkty v PS Store.

Na záver iba pripomíname, že aktualizácie vychádza už zajtra. O novinkách, ktoré sme vám predstavili, informovala spoločnosť Sony na svojej oficiálnej stránke.