Pecaminosa – hra, ktorá sa vrhá do prebádaných vôd retro štýlu

Odoberaj novinky cez  Google News
Pixel Noir hra Pecaminosa
Zdroj: pecaminosa.com
Dátum vydania
27. máj 2021
Platforma
PC
Žáner
Strieľačka, Adventúra, Indie
Výrobca
Cereal Games
Vydavateľ
BadLand Publishing

Pecaminosa sa vrhá do prebádaných vôd retro-Pixel-Noir-art štýlu. Nabitá humorom a dobovo ladená hudobným prednesom nemohla ujsť dômyselným redaktorom zo SPAWNu. Na jednu podobnú, pixel noir hru sme sa už v jednej z našich recenzií pozreli. Bude však Pecaminosa zlepenec zaužívaných praktík alebo ponúkne niečo nápadité? Dnešná recenzia zodpovedá nie len túto otázku ale o mnoho ďalších.

Znie to trochu rozpačito, ale …

… než povznesieme hru do pomyselnej stratosféry, sú tu prvky, ktoré kopírujú problémy starých retro hier. Prvé s čím sme bojovali bol príliš jednoduchý a lineárny príbeh. Áno, voľby rozhodovania vás prinútia vyriešiť situáciu dvoma – troma spôsobmi. Koniec koncov, pokračujete po jednej príbehovej osy. Trošku náš zaráža fakt, že misie sú založené na princípe „choď z bodu A do bodu B“. Ak chceš pokračovať, získaj daný predmet. Medzitým je to okorenené prestrelkou alebo humorne ladenými dialógmi. Tých je toľko, že by z toho spokojne mohol vzniknúť knižný román. Asi ste pochopili našu kritiku, ale pri týchto úkonoch sme museli neúprosne klikať na tlačidlo next.

Trošku sme to v predošlom odseku načrtli, poďme sa bližšie pozrieť na HUD systém. Tu si prekvapujúco autori vypožičiavajú mechaniky napr. z Fallout S.P.E.C.I.A.L. alebo Cyberpunk 2077. Inventár perfektne korešponduje s vaším vybavením. Oblečenie, nohavice a čiapka majú za úlohu odprezentovať vášho kostičkovaného avatara. Strom schopností je na naše prekvapenie hĺbkový a svoje body môžete investovať napr. do charizmy, kde si pri dialógoch zvolíte tú možnosť, ktorú by ste inak mali zamknutú.

Arzenál zbrani je pestrý a dokonca skvele vybalansovaný

Kurzorom myši vypixelujete nepriateľov. Náboje síce nie sú neobmedzené, pomerne často ich nachádzate len tak pohodené na zemi. Čo je pre nás skvelé, je pre iných utrpenie. Hra sa dobre ovládala na PC, pri konzolách to už nie je prechádzka ružovou záhradou. Minimálne NSW mal všobecne problém so zameraním.

Popravde, slovo detektívka u nás najviac zarezonovalo asi najviac. Prevedenie do pixel art štýlu sme si na začiatku nevedeli predstaviť. Popravde si ju skutočne užijete. Nie len, že na vás z každej strany vyskakujú špinavé ulice, hostesky či autá, dokonca na vás bude dýchať smrad zhnitého ovocia.

Ďalším bodom je soundtrack. Džezovo ladenej melódie sme sa nemohli nabažiť. Hlavou pokyvujeme aj teraz pri písaní recenzie.

Bojový systém nás v skutku očaril

Podobne ako v Hotline Miami, aj tu si musíte dať pozor na správne načasovanie. S ručnými zbraňami môžete presedlať na strelné. V takomto prípade sa dostávame na úroveň Bulánci, s tým rozdielom, že kurzor myši nie je napevno daný. Dozaista, každá zbraň má svoje limity. Brokovnica je efektívna len v blízkosti nepriateľov.

Pecaminosa je malá hra s príťažlivou atmosférou a skvelým hudobným prednesom. Humorné dialógy sa doslova zmestia na stránky románov. Dej nebude výzvou, ale dostatočne zaujme skalných fanúšikov.

Pecaminosa
Klady
atmosféra
grafika
hudobný prednes
Zápory
lineárny dej
neovládateľné na gamepade
65
Pecaminosa