Olympic Games Tokyo 2020 – mohla to byť skvelá hra

Odoberaj novinky cez  Google News
Recenzia na hru Olympic Games Tokyo 2020 – The Official Video Game
Zdroj: spawn.sk
Dátum vydania
22. jún 2021
Platforma
PC
Žáner
športová hra, arkáda
Vývojár
SEGA
Vydavateľ
SEGA

Koronavírus. Voľným okom neviditeľný a predsa dokázal ochromiť celý svet. Najmä v roku 2020 zasiahol do každej jednej oblasti nášho života. Rušili sa premiéry filmov, odkladali sa nevyhnutné zdravotné vyšetrenia a dokonca sa úplne rušili alebo presúvali aj športové podujatia. Za zmienku stojí práve prebiehajúce EURO 2020, ktoré, ako z názvu vyplýva, malo prebiehať už minulý rok, ale aj letné olympijské hry v Tokiu. Tie sa taktiež mali konať už pred rokom. Pred tým všetkým na japonský trh ešte v roku 2019 dorazila hra, na ktorú každé štyri roky čaká skupina fanúšikov športových simulátorov, resp. športových hier. Ide o videoherné spracovanie najnovšej olympiády, ktoré nesie názov Olympic Games Tokyo 2020 – The Official Video Game, pričom nasledujúca recenzia vám o ňom prezradí viac.

V Japonsku už dva roky stará hra, na našom trhu novinka, ktorá sa u nás vydania dočkala pár týždňov pred začiatkom olympiády. Dokázala nás na ňu naladiť? Ako dopadla naša redakčná výprava na olympiádu? Aj na tieto otázky sa pokúsime priniesť odpovede v nasledujúcej recenzii.

Začiatok je sľubný

Na začiatok musíme priznať, že o túto hru v našej redakcii záujem bol. Na recenziu sa hlásilo hneď niekoľko redaktorov. Osobne musím povedať, že po zapnutí som bol rád, že sa hra dostala práve ku mne. Pôsobivé video „reálnych“ športovcov, ktorí športujú v uliciach Tokia sa postupne menilo na športovcov z hry.

Už v tomto momente vás hra láka na celkom podmanivú vizuálnu stránku, množstvo športových disciplín a veľa zábavy, ktorá má prísť pri hraní tohto titulu. Všetko to znie super, ale vytriezvenie príde čo nevidieť.

Ešte predtým však niekoľko dlhých minút strávite pri tvorbe svojej vlastnej postavy. Zaujímavosťou je, že za tú potom hráte v každej jednej disciplíne. Ak neberieme do úvahy tímové športy, kde sa vám pod ruky okrem vás samotných, dostanú aj iní hráči. Vývojárov treba pochváliť za bohaté možnosti pri spomínanej tvorbe postavy.

Okrem farby pokožky si môžete vybrať z rôznych tvarov hláv, vlasov, očí, nosa, úst, uší. Môžete si nastaviť rôzne fúzy, ale aj okuliare či rôzne polepy na tvár. Už v tomto bode zistíte, že nepôjde o klasickú športovú hru. Dokazuje to aj tento boxerista, proti ktorému sme mali možnosť nastúpiť v jednom zo zápasov.

Rôzne disciplíny a prvé nedokonalosti

Pri takýchto hrách fanúšikovia čakajú na to, aké disciplíny si vlastne budú môcť vyskúšať. V prípade Olympic Games Tokyo 2020 – The Official Video Game dostanete na výber viacero možností. V tomto smere nechýbajú klasiky ako futbal, stolný tenis, tenis, plážový volejbal, rôzne atletické a plavecké disciplíny, bojové športy ako box či judo, ale zaujmú aj novinky.

Medzi tie patrí napr. športové lezenie či preteky na BMX. V tomto ohľade si preto hráči prídu na svoje. Ale len do momentu, kým si nespomeniete na jedno z upozornení, ktoré sa vám zobrazí len niekoľko sekúnd po spustení hry. Ide o to, že hra vás nabáda hrať prostredníctvom ovládača, a to aj v prípade, že hráte na počítači.

V tomto vidíme prvý väčší problém. Ak totiž hráč nehrá cez ovládač, resp. nepozná jednotlivé tlačítka ovládača, napr. ak nemá doma konzolu, tak si niektoré disciplíny jednoducho nezahrá. Nezistí totiž, ktoré tlačidlo na ovládači zodpovedá tomu na klávesnici. Odkázaný tak bude na klikanie každej jednej klávesy až kým nepríde na to, čím sa čo ovláda.

Ovládanie je otrasné

Áno, bez okolkov to napíšeme takto. Ak chceli vývojári priniesť hru prioritne pre konzolových hráčov, pochopíme to. Potom ju však nemali dávať do rúk PC hráčom, ktorí budú na ovládanie zrejme nadávať častejšie než na politikov. Možno sa im aj prestane toľko štikútať, aspoň na chvíľu. Vráťme sa však späť k Olympic Games Tokyo 2020 – The Official Video Game, pretože o tom je táto recenzia.

Nejde len o to, že ovládanie nie je veľmi prispôsobené pre klávesnicu, ale chýba mu istý zmysel. Nerozumieme prečo pri tej istej disciplíne sa po každom štarte ovláda hráč inak. Ako príklad uvedieme hneď prvú disciplínu, na ktorú pri hre zrejme narazíte – beh na sto metrov.

Počkáte si na štart a potom ako zmyslov zbavení stláčate ľavé tlačidlo myši alebo enter. V istom momente však môžete zrýchliť a urobiť tak môžete stlačením kombinácie kláves. Prvý pokus vám zrejme nevyjde, lebo budete hľadať, kde sa to č či ž nachádza. Pri druhom si však poviete, že teraz to dáte, lebo veď už viete čo vás čaká. Ale nie, v inkriminovaný moment, keď už ste nachystaní sa dozviete, že pre zrýchlenie potrebujete stlačiť inú kombináciu kláves ako predtým. Mysleli sme si, že ide o vtip, ale nie.

Malé plus pre vývojárov aspoň za to, že každou disciplínou vám prezradia, ako sa čo ovláda. Inak by ste fakt boli ako neplavci, ktorých hodia do oceánu, aby sa naučili plávať.

Nevyvážená náročnosť

Keď už spomíname nedostatky, zastavíme sa ešte pri jednom. Hra ponúka niekoľko režimov, pričom jedným z nich je aj možnosť zmerať si sily s hráčmi po celom svete. Ak sa však rozhodnete hrať, ľudovo povedané proti počítaču, musíte počítať s tým, že víťazstvo tak ľahko nedosiahnete.

Áno, na jednej strane ide o olympiádu, vrcholné športové podujatie, kde zlatú medailu získajú len tí najlepší. Lenže v tomto prípade hovoríme o tom, že cez prvé kolo a následné semifinále prejdete s ľahkosťou takmer cez všetky disciplíny, ale zápas o medailu bude až príliš náročný. Hardcore hráči budú istotne potešení, ale tí, ktorí po titule siahnu len tak pre zábavu, nadšení zrejme nebudú. Navyše, nestretli sme sa s možnosťou úroveň náročnosti zmeniť.

Aby sme hru len nekritizovali, pozrime sa na jej, zrejme najsilnejšiu stránku. Ktorá to, po rôznych disciplínach, bude?

Pôsobivá grafická stránka hry

V roku 2018 vydala Sega, teda rovnaké vydavateľstvo ako v prípade Olympic Games Tokyo 2020 – The Official Video Game, titul s názvom Two Point Hospital. Vďaka nej ste sa preniesli do bláznivého sveta, v ktorom bolo vašou úlohou stavať tie najlepšie nemocnice, aby ste mohli liečiť pacientov so všemožnými zraneniami.

Prečo túto bláznivú hru spomíname? Pretože pri hraní nám táto najnovšia videoherná olympiáda, neraz pripomenula práve titul od Two Point Studios. Aj napriek tomu, že nešlo o tycoon v pravom slova zmysle, svojich fanúšikov si dokázala nájsť.

Ťažko však povedať, že či sa Sega týmto titulom inšpirovala aj v tomto prípade. Tak či onak, treba im uznať, že po grafickej stránke hra dokáže zaujať. Samozrejme nejde o realistické stvárnenie nášho sveta, ale osobitý grafický štýl, ktorý vývojári použili, stojí jednoducho za to. A preto, ak sa už nekocháte hrou samotnou, aspoň sledujete čo sa okolo vás deje. A je toho pomerne dosť.

Po stranách môžete sledovať rozhodcov a obďaleč povzbudzujúcich divákov. Ak by toľko úsilia, koľko vložili do grafickej podoby hry, vložili vývojári aj do hrateľnosti, mohla to byť skvelá hra. O tom, že sa to dá, svedčí napr. aj videoherné spracovanie letnej olympiády z Londýna 2012. Tú máme ešte v živej pamäti, a po tom, čo stratíme nervy pri tomto titule, sa k tomu staršiemu zrejme vrátime.

Pár slov na záver

Ako sme spomenuli v titulku, ktorým začína táto recenzia, ale aj v predchádzajúcom odseku Olympic Games Tokyo 2020 – The Official Video Game mohla byť skvelou hrou. Vývojári mohli titul budovať na pevných a vydarených základoch. Medzi tie s určitosťou patrí grafická stránka hry a viacero športových disciplín, ktorých sa hráči mohli zhostiť, resp. si ich vyskúšať. Na druhej strane však PC verzia hry môže priviesť niektorých hráčov do varu. A to skrz nepochopiteľné ovládanie či náročnosť, ktorá je často krutejšia než zábavnejšia.

Každopádne si však titul nájde a už aj našiel svojich fanúšikov. Pretože v prípade hrania cez ovládač bude nedostatkov podstatne menej. My sme však v redakcii titul skúšali na PC a aj preto z toho vzišlo nasledujúce skóre.

Na záver už len dáme do pozornosti náš starší článok, ktorý informoval o tom, že tohtoročné olympijské hry si budeme môcť vychutnať aj cez platformu Twitch. Okrem otváracieho ceremoniálu ponúkne služba prenosy zo všetkých športovísk a navyše povolí aj re-stream, teda, že na svojich kanáloch ju budú môcť bez obáv vysielať aj streameri z celého sveta. Viac sa dozviete po kliknutí na nasledujúci odkaz.

Olympic Games Tokyo 2020
Klady
Grafická stránka
Spracovanie nových disciplín
Zápory
Ovládanie
Náročnosť
Chýbajúce tradičné disciplíny
55
Olympic Games Tokyo 2020