Nvidia naskladní staršie grafické karty, kým sú tie nové nedostupné

Odoberaj novinky cez  Google News
Grafická karta Nvidia RTX 2060
Zdroj: nvidia.com

Dopyt po nových grafických kartách Nvidia série 30 je stále vysoký, no ponuka je nepostačujúca. Vlastne si novú grafickú kartu ani nekúpite, keďže sú nedostupné. Spoločnosť sa preto rozhodla vyrobiť a naskladniť viac starších grafických kariet, kým sú tie nové nedostupné. Potvrdili to pre zahraničný magazín PC World. Ide o grafické karty RTX 2060 a GTX 1050 Ti.

Grafické karty od Nvidie zo série 30 sú beznádejne vypredané a dlhodobo nedostupné. Kvôli tomu sa zvýšila aj cena starších kariet a to aj niekoľko násobne. Napríklad RTX 2060 si momentálne kúpite za cenu približne 800 dolárov, pričom jej uvádzacia cena bola 350 dolárov v januári 2019, keď vyšla. Rozhodnutie znovu vydávať staršie grafické karty je zo strany Nvidie strategické rozhodnutie.

Podľa všetkého tieto staršie grafické karty nepotrebujú komponenty, ktorých je nedostatok a brzdia výrobu nových kariet zo série 30. Staršie karty 2016 GTX a 1050 Ti taktiež nemajú dostatočnú pamäť na to, aby sa dali plnohodnotne využiť na ťažbu populárnej kryptomeny Ethereum. To znamená, že o ňu nebudú mať záujem ľudia, ktorý si karty vo veľkom kupujú len za týmto účelom. Malo by teda viac kusov ostať bežným hráčom, ktorí chcú kartu na hranie hier, nie na ťažbu.

“Karty GeForce RTX 2060 a GTX 1050 Ti neboli nikdy odložené na večný odpočinok, takže termín znovuzrodenie je nepresný,” hovorí Nvidia vo svojom stanovisku. “Iba zvyšujeme ich produkciu, aby sme uspokojili dopyt po nových grafických kartách.”

Najlacnejšia nová karta od psoločnosti Nvidia, RTX 3060, má vyjsť už tento mesiac za cenu 330 dolárov. Pravdepodobne ju však stretne rovnaký osud, ako ostatné nové karty. Očakáva sa, že sa okamžite vypredá a jej cena následne rapídne stúpne. Ak o ňu máte záujem, mali by ste si zabezpečiť objednávku čo najskôr.