Nové Call of Duty odkazuje na konšpiračné teórie

Odoberaj novinky cez  Google News
Call of Duty Black Ops Cold War
Zdroj: Callofduty.com

Hra rozprúdila verejnú diskusiu po tom, čo zverejnili prvý teaser na Call of Duty Black Ops: Cold War. V ňom dostal priestor Yuri Bezmenov, ktorého osoba je pochybná a kontroverzná.

Sporné odkazy na konšpirátorov polarizujú fanúšikov. Časť z nich nepovažuje za správne poskytovať priestor ľuďom, ktorí šíria dezinformácie. Takýmto spôsobom môžu oslovovať hráčov a viesť ich k nesprávnym informáciám o politickej a spoločenskej histórii. Vydavateľ hry Activision sa doposiaľ nevyjadril. Dan Bunting z vývojárskeho tímu Treyarch však tvrdí, že pridanie konšpirácie do príbehu ho robí vzrušujúcejším.

O čo v teaseri ide

Od začiatku do konca sledujete skutočné zábery z niektorých svetových udalostí. Tie dopĺňa komentár Yuriho Bezmenova, ktorý je výňatkom z istého rozhovoru. Žiadna animácia ani hra. Vypočujete si o fázach úpadku americkej spoločnosti, ktoré doviedli krajinu na pokraj vojny: demoralizácia, destabilizácia a normalizácia. Na prvý pohľad neškodný teaser na hru z vojnového prostredia. Škodlivosť tohto prejavu sa však preukazuje, keď si vyhľadáte celé interview, v ktorom nájdete kontext. Bezmenov tvrdí, že rozšírenie rovnosti iným, než sú bieli muži, oslabilo krajinu. Preto je teraz zrelá na inváziu Sovietskym zväzom.

Kto je Yuri Bezmenov

Bezmenov bol rus, ktorý žil v rokoch 1933 – 1993. Bol známy aj pod menom Tomas David Schuman. Pracoval ako novinár a bol príslušníkom KGB – sovietskej tajnej služby. Nešlo teda o obvyklého novinára. Jeho úlohou bolo rozširovať štátnu propagandu, najmä za hranice Ruska. S tým je úzko spojené šírenie dezinformácií, na účely posilňovania sovietskej štátnej moci. Keďže sa to všetko odohrávalo počas studenej vojny, súperenie krajín prebiehalo nenásilnou cestou. Preto bolo hlavnou náplňou oslabovať krajiny najmä zvnútra a prehlbovať nedôveru v ich vlastné politické systémy.  

Témy nového Call of Duty sa chytil aj YouTuber

Carl Benjamin je známy pod prezývkou Sargon of Akkad. Po zverejnení traileru prejavil vďaku tvorcom za spopularizovanie Bezmenova. Netají, že je na strane jeho myšlienkového hnutia: „Mali by sme poďakovať tvorcom Call of Duty za popularizovanie Bezmenova ľuďom mainstreamu. Je dôležité, aby ľudia počúvali, čo hovorí.“  Carl sa na svojom kanále venuje politickým a kontroverzným témam. Prezentuje sa najmä ako anti-feministický youtuber. Počas svojej kariéry neúspešne kandidoval do Európskeho parlamentu. Po svojom zlyhaní neprimerane vtipkoval o znásilnení britskej političky (za čo sa neskôr ospravedlnil).

O čom bude Call of Duty Black Ops: Cold War

Vašou úlohou je odhaliť sovietskeho špióna, ktorý sa skrýva pod utajeným menom Perseus. Okrem boja budete musieť doplniť skladačku vo svetovej histórii. V gameplay môžeme vidieť, ako hráči preniknú na ruské veľvyslanectvo. Cez dialógy si vyberajú ďalšiu cestu a spôsob, ako splniť ciele hry. Vývojári taktiež sľubujú viacero možných koncov. Call of Duty vyšlo po prvýkrát v roku 2003, čiže hráčov sprevádza už 17 rokov. Podľa The Washington Post však bola vždy zapletená do konšpirácií. Predpokladajú, že tohtoročné vydanie rozprúdi politickú kontroverziu, najmä vďaka blížiacim sa voľbám.

Prečo majú konšpirácie a dezinformácie zlý vplyv

Téma hoaxov a falošných správ je v súčasnosti veľmi rozšírená. Existovali už stáročia pred tým, no s príchodom internetu ich počet narastá. Okrem toho je k nim vďaka kyberpriestoru jednoduchší prístup a šíria sa oveľa rýchlejšie ako v minulosti. Napomáhajú tomu sociálne siete, kde informáciu jednoducho zdieľate „jedným klikom“. V súčasnosti sa tejto téme venuje niekoľko štúdií. Snažia sa vysvetliť otázky ako a prečo sa šíria a aké majú dôsledky. Podľa jednej zo štúdií môže prijímanie dezinformácií viesť k agresívnemu správaniu, zvýšeným predsudkom a v horších prípadoch môžu ohroziť zdravie. Jedným z hlavných dôvodov, prečo ľudia prijímajú dezinformácie, je pocit ich ohrozenia. Vo svete, v ktorom sa nevyznajú, ľahšie prijímajú informácie, ktoré sú stručnejšie a jasnejšie.

Call of Duty Black Ops: Cold War vyjde 8. novembra. Viac o jej vydaní sa dočítaš tu.