Najvýkonennejší mini-PC na trhu? MinisForum predstavil EliteMini HX90 s Ryzen 9 5900HX

Odoberaj novinky cez  Google News
MinisForum EliteMini HX90
Zdroj: minisforum.com

Najnovším prírastkom spoločnosti MinisForum na trhu vysokovýkonných mini-PC je MinisForum EliteMini HX90, ktorý má byť rýchly ako britva. Tento brilantný systém obsahuje najnovší AMD Ryzen 9 5900HX so vstavanou grafikou založenou na Zen 3 architektúre, aby nadšencom priniesol výkonný systém pre produktivitu a ľahké hranie.

Procesor

MinisForum EliteMini HX90 poháňa procesor spoločnosti AMD, Ryzen 9 5900HX. Aj keď ide výhradne o mobilné APU, tak ide o jeden z najrýchlejších mobilných procesorov, aký kedy bol vyrobený. Tento procesor sa okrem iného nachádza vo veľkom množstve herných notebookov, akým je napríklad aj nový Razer Blade 14.

Ako je spomenuté vyššie, tento čip je poháňaný architektúrou Zen 3 a vytvoreným špičkovým TSMC 7nm procesom. Zen 3 prináša vyššie inštrukcie na takt, nižšiu latenciu a lepšiu efektivitu oproti procesorom založeným na Zen 2.

Ryzen 9 5900HX obsahuje 8 vysokovýkonných jadier so 16 vláknami, ktoré ponúkajú veľkú rezervu pre podporu produktivity a aj herných aplikáciach. Ryzen 9 5900HX dosahuje maximálny takt na frekvencii až 4,6 GHz, čím dosahuje maximálny výkon vždy, keď je to potrebné.

Radeon Graphics

Vzhľadom na obmedzenia v podobe veľkosti mini počítača nebolo možné do tohto systému zahrnúť dedikovanú grafickú kartu. Preto sa MinisForum rozhodlo pre ďalšiu najlepšiu vec: výkonné APU od AMD.

AMD Ryzen 9 5900HX ponúka pôsobivý grafický výkon so svojou integrovanou GPU – Radeon 8. Tento iGPU poskytuje 1 946 Teraflopov – čo je oveľa viac ako iné integrované grafické riešenia od spoločnosti Intel a ich UHD Graphics série.

Dizajn

Hviezdnou silou EliteMini HX90 je jednoznačne jeho dizajn s brilantne kompaktným plastovým šasi vystuženým uhlíkovými vláknami – s rozmermi 195 x 190 x 60 mm.

Tento mini-PC je možné jednoducho namontovať na zadnú stranu monitora, alebo vašej TV pomocou VESA montážnej sady s dvoma otvormi vyvŕtanými do zadnej časti jednotky. Pre tých, ktorí uprednostňujú svoje systémy na stole, HX90 obsahuje aj 25,7 mm vysoký stojan.

S tak veľkým výkonom v tak malom šasi bolo hlavným záujmom pri zostavovaní tohto mini-PC, akým je HX90, predovšetkým tepelný výkon. Vďaka chladiacemu systému s tekutým kovom však MinisForum bez námahy odstráni akékoľvek obavy z prehrievania alebo tepelného škrtenia.

Tento pôsobivý chladiaci systém začína veľkým 99,3 mm ventilátorom, ktorý nasáva studený vzduch pre chladenie celého systému. Masívny chladič vytvára priamy kontakt s CPU prostredníctvom tekutého kovu, ktorý ponúka maximálny tepelný odvod.

Aký dobrý je tento tekutý kov?

Výsledkom je 5-stupňový rozdiel v porovnaní so štandardnou teplovodivou pastou – a preto je tekutý kov ideálny na predĺženie životnosti celého mini-PC. Použitím tekutého kovu dosahuje ventilátor hlučnosť pri bežnom zaťažení len 25 až 30db.

Ďalšie funkcie

Ďalšou kľúčovou výhodou novej generácie HX90 mini počítačov je podpora najnovších bezdrôtových protokolov. Odomknite ďalšiu generáciu bezdrôtových sietí s prelomovou dvojpásmovou bezdrôtovou kartou od AMD, WiFi 6 802.11ax.

Wi-Fi 6 prináša výrazne vyššie rýchlosti v porovnaní s Wi-Fi 5 a ponúka rýchlosť až 1,2 Gbps a 75 % zníženie latencie pre bezdrôtové pripojenie. To je spárované s najnovším Bluetooth 5.1 čipom pre zážitok s nízkou latenciou so všetkými vašimi obľúbenými Bluetooth perifériami. Výborná je aj fyzická konektivita s možnosťou pripojenia až k štyrom displejom s rozlíšením 4K. HX90 má tiež päť portov USB-A 3.0 a jeden port pre USB-C.

Pamäť a úložisko

Základný model HX90 je v podstate prázdny. Ten však umožňuje vybrať a nainštalovať si vlastnú operačnú pamäť a SSD. HX90 podporuje maximálne až 64 GB DDR4 RAM pamäte prostredníctvom 2 SODIMM slotov.

Všetky potreby úložiska pokrýva bleskovo rýchly M.2 PCIe3.0 SSD slot a dva sloty pre SATA 3.0 ponúkajúce rýchlosť až 6,0 Gb/s. MinisForum tiež ponúka už kompletné zostavy s možnosťou výberu buď 16, alebo 32 GB 3200 MHz RAM pamätí a až 512 GB M.2 SSD disk.

Benchmark

Ako teda funguje HX90? Prvý benchmark bol robený v GeekBench 5, kde HX90 dosahoval skóre 1526 na jednom jadre a skóre 7532 vo viacjadrovom benchmarku. Toto viacjadrové skóre prevyšuje aj vychvaľovaný Mac Mini z konca roka 2020, ktorý bol vybavený M1 čipom od Apple. V grafickom benchmarku OpenCL od Geekbench dosiahla táto zostava 16870 bodov.

Pokiaľ ide o 3DMark a test GPU vykresľovania – Ryzen 9 5900HX v tomto stroji dosiahol skóre 13 202 v Sky Diver benchmarku s priemerom 60 FPS a 56 FPS v grafických testoch.

Dôležitou otázkou je, ako si HX90 vedie v hrách? Výrobcovia vykonali niekoľko benchmarkov v niektorých z najpopulárnejších hier a tu je to odpoveď na otázku.

V hre Apex Legends dosahoval HX90 stabilných 60 FPS, pričom Battlefield V a Far Cry 5 klesli na hrateľných 35 a 36 FPS. Pôsobivé FPS však pri GTA V a Need for Speed: Hot Pursuit dosiahol HX90 tiež. Tam FPS dosahovalo 55 FPS v GTA a 68 FPS v NFS.

Aj keď to nie je výkon hodný na eŠportové hranie a to najmä kvôli obmedzeniam iGPU, výkon grafického čipu AMD Radeon 8 ponúka úplne prijateľný zážitok v mnohých hrách.

Pre koho je HX90?

Pre koho je HX90 určený? Každý, kto hľadá pôsobivé množstvo CPU výkonu v kompaktnom šasi, HX90 je jedným z najvýkonnejších mini počítačov na trhu.

Pre profesionálov, ktorí chcú vytvoriť workstations, alebo takzvane pracovné stanice pre intenzívne aplikácie, ako je strih videa, AutoCAD, 3D modelovanie alebo vývoj softvéru, HX90 je ideálny na pripojenie k špičkovým monitorom pre kancelárske zostavy.

Hráči, ktorí hľadajú ľahký herný stroj, si toto zariadenie zamilujú, pričom výkon Ryzen 9 ponúka jemne plynulý zážitok.

Toto mini-PC je tiež využiteľné napríklad ako box pre streamovanie hier. S aktuálnym nárastom rýchlosti pripojení k internetu, ale nedostatkom herného hardvéru, ako sú práve teraz grafické karty, sa streamovanie hier stalo pre PC hráčov životaschopnou možnosťou hrať najnovšie videohry.

Služby ako Xbox Cloud Gaming, tiež známy ako Project xCloud, alebo GeForce Now od Nvidie, prípadne Google Stadia umožňujú počítačovým hráčom streamovať ich obľúbené hry prostredníctvom internetu – rovnako, ako je to pri streamovaní filmov na Netflixe.

S Wi-Fi 6 kartou a 2500 Mbps LAN pripojením je HX90 perfektnou konzolou na streamovanie domácich hier. Stačí len postaviť tento malý stroj vedľa vašej TV, pripojiť svoj ovládač a môžete sa hneď aj hrať.

Cena

Mini-PC MinisForum EliteMini HX90 začína na konkurencieschopných 649 dolároch bez RAM a SSD. Následný upgrade na kompletnú zostavu so 16 GB RAM a 256 GB SSD úložiskom vyjde na 799 dolárov. Najvyššia zostava – s 32 GB RAM a 512 GB SSD úložiskom vychádza len na 909 dolárov.

Ak hľadáte vysoko výkonný mini-PC vybavený aktuálne najvýkonnejším mobilným procesorom, MinisForum HX90 je fantastická voľba.