Najlepší, najlacnejší, najrýchlejší – aký externý disk kúpiť k PS5?

Odoberaj novinky cez  Google News
Najlepší externý disk pre konzolu PS5
Zdroj: spawn.sk

Hráči na konzole PS5 od Sony majú dnes dôvod na radosť. Presne v tento deň totiž vychádza nová aktualizácia, ktorá umožní, okrem iného, aj ukladanie hier na externý HDD. Podrobne sme všetky zmeny v novej aktualizácii popísali v tomto článku. No teraz sa zameriava na najzaujímavejšiu funkciu, ktorá potešila nejedného hráča. Pozrieme sa na tri externé úložiská a povieme si, ktoré z nich sa hodí k vašej konzole PS5.

Ešte predtým, než začneme, jedno upozornenie. Ak ste si už kúpili externý HDD pre svoju konzolu PS4, nemali by ste mať žiadny problém s jeho použitím aj na konzole PS5. Možno ho bude treba iba formátovať, fungovať by však mal bez problémov. Iba nezabudnite, že formátovanie vymaže všetky uložené dáta, ktoré na svojom disku budete mať. Myslite na to.

Ďalšie upozornenie sa týka ukladania PS5 hier na externé úložisko. Bohužiaľ (ale zároveň aj chvalabohu) nie je možné hrať takto uložené hry priamo z externého disku. Všetky PS5 hry totiž boli, aj budú vyrobené s využitím rýchleho SSD disku v konzole PS5. To znamená, že presun hier na externé úložisko slúži len na uvoľnenie miesta na internom úložisku konzoly, aby ste ju nemuseli vymazávať. Presun je predsa len rýchlejší ako sťahovanie nanovo. Okrem toho, aj keď takto uloženú hru nebudete môcť hrať, bude sa vám napriek tomu aktualizovať, takže budete mať na disku stále aktuálnu verziu hry.

Najlepší externý disk pre PS5

Starý dobrý Seagate Portable. Prvá voľba mnohých hráčov a je to aj z nejakého dôvodu. Hlavne z dôvodu dobrej kvality a pomeru cena/výkon plus údržba. Na výber máte, samozrejme, z rôznych kapacít. V tomto prípade sa ako najrozumnejšia voľba javí 2TB kapacita, ktorú získate za približne 70€. Stále však môžete ísť vyššie aj nižšie. S kapacitou sa pochopiteľne bude meniť aj cena. Za nižšiu kapacitu, napríklad 1TB, zaplatíte približne 50€, zatiaľ čo za vyššiu (napríklad 4TB) približne 100€.

Všetko závisí od toho, koľko hier si chcete na svoj externý HDD uložiť. Ak viete, že ste náruživý hráč, možno s pomalším pripojením, bude pre vás ideálne investovať do väčšej kapacity, aby ste si svoje hry mohli uložiť a prehadzovať z a do konzoly kedykoľvek sa vám zachce. Ohľad treba brať aj na to, že dnešné hry majú vo veľa prípadoch niekoľko desiatok GB, myslite na to ak sa budete rozhodovať napríklad pre 1TB HDD.

Navyše, Seagate ponúka aj kúsky, ktoré sú ladené do štýlu PlayStation hier. Ak budete mať šťastie, môžete na internete nájsť aj Seagate s motívom Last of Us 2. V zásade je to však rovnaká vec len za vyššiu cenu, práve kvôli dizajnu. Poteší najmä zberateľov. Ako alternatívu k Seagate Portable môžete preskúmať vody značky Western Digital a sériu diskov My Passport. Tie rovnako ponúkajú skvelú kvalitu, životnosť a výkon.

Najlacnejší externý disk pre PS5

Aj za nízku cenu si môžete vybrať kvalitný externý HDD, aj keď sa budete musieť uspokojiť so zopár nevýhodami. V tejto kategórii dávame do pozornosti napríklad výrobcu Toshiba a jeho sériu HDD Canvio Basics. Za nižšiu cenu si môžete zaobstarať napríklad 1TB HDD, ktorého cena sa pohybuje okolo 45€. V porovnaní s vyššie uvedeným Seagate to nie je veľký rozdiel, no každé ušetrené euro sa predsa počíta.

Táto voľba je vhodná najmä vtedy ak viete, že nebudete potrebovať veľa miesta na disku pre vaše záložné hry, alebo máte väčšiu zbierku menších hier, ktoré si chcete odložiť bokom. Momentálne sa to týka asi všetkých hráčov na PS4, keďže portfólio next-gen hier ešte nie je také veľké. Myslite však na to, že sa to čoskoro zmení a to už s príchodom hier Returnal a Deathloop. Obe tieto hry majú vyjsť ešte v tomto roku.

Najrýchlejší externý disk pre PS5

Ak idete výhradne po rýchlosti, aj pre vás tu máme jeden tip. Môžete si však vybrať z dvoch, ktoré vás môžu zaujať. Záleží na vašom rozpočte a na tom, čo od disku očakávate. Prvým tipom je Samsung T5, kde rýchlosti dosahujú naozaj skvelých 500MB/s. Uspokojiť sa však musíte len s kapacitou 500Gb za cenu približne 90€. Platíte totiž za rýchlosť, nie za kapacitu a na to treba pri výbere rýchleho SSD myslieť.

Druhou voľbou je Crucial X8 a je to pre tých, ktorý chcú mať ten najrýchlejší možný disk. Ponúka totiž rýchlosti až dvakrát vyššie, ako spomínaný Samsung T5. Samozrejme, nebude to zadarmo. Cena je tiež takmer dvojnásobná. Disk si môžete zaobstarať za približne 150€, no ako sme už spomenuli, získate skutočne rýchly disk, s ktorým bude presúvanie hier bleskovka. Ak si plánujete vybrať ku svojej konzole PS5 SSD disk, musíte mať v pamäti jednu vec a to limitácie.

Hry určené pre novú generáciu konzoly PlayStation, ako sme spomínali, nemôžete hrať priamo z disku. Rýchly SSD disk sa vám teda oplatí najmä vtedy ak viete, že budete neustále prenášať hry medzi konzolou a externým diskom. Na druhú stranu, hry určené pre PS4 môžete hrať aj z disku, tam zas získate rýchlejšie načítavanie.