MinisForum UM340 – kancelárske zariadenie, ktoré vás prekvapí svojim výkonom

Odoberaj novinky cez  Google News
NUC MinisForum UM340
Zdroj: techgeek.sk

Na recenziu sme si zvolili zariadenie od spoločnosti, ktorá je stále pomerne mladá a v našich končinách nie tak známa. Tou spoločnosťou je MinisForum. Ako sme naznačili, ide o mladú značku, ktorá sa primárne sústreďuje na NUC typ počítačov. Skratka NUC, alebo Next Unit of Computing, sú vo väčej miere práve zariadenia, určené predovšetkým na nenáročnú kancelársku prácu, alebo ich použitie je limitované práve tam, kde ich užívateľ nepotrebuje surový výkon zariadenia. Nie je to však doménou všetkých značiek a práve tu prichádza na rad práve MinisForum. Táto značka bude predovšetkým radosť pre tých, ktorý fandia strane červených, pretože práve táto spoločnosť často používa vo svojich zariadeniach procesory od spoločnosti AMD. V novších modeloch však ponúka aj pár produktov s procesormi od spoločnosti Intel. Najväčšou chuťovkou od nich bude AMD Ryzen 9 5900HX alebo Ryzen 7 5700G.

Vráťme sa však k nami recenzovanému zariadeniu a teda, to ktoré máme k dispozícii tu a práve v týchto chvíľach. Pre tých, ktorých zaujíma o aké zariadenie ide nastal čas, aby sme ho prezradili. Ide o zariadenia MinisForum UM340.

Parametre

Na začiatok sa sluší a patrí uviesť nejakú formu parametrov recenzovaného zariadenia a preto to nebude výnimka ani tejto recenzie. Zariadenie je poháňané procesorom značky AMD Ryzen 5 3450U, ktorého súčasťou je aj populárna Radeon Vega 8. Mini-počítač je osadený dvoma 8GB DD4 operačnými pamäťami v Dual channel režime. 256GB SSD úložisko postačí na základnú kancelársku prácu, či ide o dokumenty, alebo nenáročné grafické práce. Zariadenie je rozšírené o Wi-Fi modul Intel WiFi 5 7265 typu M.2.

Obsah balenia

V balení, ako to už často pri zariadeniach býva, nesmú chýbať základné veci ako manuál, nejaká forma napájacieho kábla a samozrejme samotné zariadenie. Pri MinisForum UM340 však v balení nájdete aj ďalšie položky a tými sú kábel pre HDMI, kábel pre DisplayPort a montážnu VESA sadu na monitor.

Prvé pocity a pohľady

Hneď na začiatok musíme povedať, že zariadenie v nás po rozbalení pôsobilo prijemným dojmom. Veľkosť zariadenia vás prekvapí, hlavne v prípade, keď by šlo o prvý kontakt s tak malým zariadením. Použité materiály a osadené porty vás tiež určite neurazia a vyvolajú vo vás rovnaké pocity. NUC je vyrobený z väčšej miery z plastu, ktorý v tomto prípade obopína kovový rám. Práve ten rám je to, čo pôsobí prémiovo a pri narábaní s produktom máte istotu, že sa nič na zariadení nebude trieť a vydávať rôzne nepríjemné zvuky.

Jedinú maličkú nevýhodu, ktorú si je možné okamžite na zariadení všimnúť je vrchný servisný panel. Ak ste zvyknutý zachádzať zo zariadením opatrne, môže sa vám prihodiť to, čo sa prihodilo práve nám, spomínaný servisný panel sa otvára stlačením rohových bodov pri prednej strane. Pokiaľ ste však človek, ktorý rád zariadenia z akýkoľvek dôvodov otvára, či už je to výmena komponentov, alebo čistenie, tak vás tento jednoduchý prístup určite poteší. V našom prípade to bol práve ten druhý prípad, ale náhodnému otvoreniu pri prenášaní sa občasne nedalo vyhnúť. Musíme podotknúť, že je osviežujúce vidieť zariadenie s tak jednoduchým, ale o to perfektne premysleným mechanizmom. Výmena operačných pamätí RAM, Wi-Fi modulu, alebo SSD trvá tak len pár minút a vy sa tak môžete vrátiť k práci takmer okamžite.

Porty a konektory

V tomto prípade tak maličké zariadenie MinisForum UM340 ponúkne oveľa viac portov, ako rôzne iné notebooky a veľké PC. Na prednej strane sa nachádza USB 3.0 Gen1 (žltý port), USB 3.0 Gen2 (modrý) a USB-C Gen2 pre pripojenie napríklad vášho telefónu. Nesmie tu chýbať ani výstup v podobe 3,5mm jacku na slúchadlá. Zariadenie ponúka dokonca aj vstavaný mikrofón. Predná strana však ponúka aj dve dôležité tlačidlá a tým je samozrejme vypínač zariadenia a tlačidlo na vymazanie CMOS pamäte.

Zadná strana zariadenia obsahuje samozrejme výstupy ako každé iné zariadenie. Tu nájdete dvojicu 1GB verzie LAN partov, napájanie v podobe DC konektora, HDMI verzie 2.0, DisplayPort a ďalšiu dvojicu USB 3.0 Gen2 a Kengsington lock. Čo vás však najviac prekvapí je, že zariadenie je možné pripojiť až k trom 4K monitorom v 60Hz súčasne. Variabilita tak tomuto zariadeniu určite nechýba a svojho užívateľa si určite nájde.

Použité komponenty v zariadení

Ako sme už avizovali, srdcom zariadenia je procesor Ryzen 5 3450U so 4 jadrami a 8 vláknami. Ten by mal postačiť aj na tú náročnejšiu prácu a nie len klasickú kancelársku. Procesoru sekundujú pamäte RAM spoločnosti Kingston modelu CBD26D459S8K1C-8 PC4-21300 a M.2 SSD tiež od spoločnosti Kingston s rýchlosťou čítania 2125 MB/s a zápisu 1,067 MB/s. Napriek použitiu RAM s 2666 MHz zariadenie pracuje pri 2400 MHz, to je však z dôvodu maximálnej podpory CPU, ktorá je limitovaná na 2400 MHz. Okrem M.2 SSD slotu je však možné toto NUC rozšíriť úložisko aj o 2.5 HDD použitím rámčeku pripevneného k veku zariadenia.

Integrovaná grafika Radeon Vega 8 pracuje maximálne na 1200 MHz čo ale celkom postačí na rozbehnutie zložitejších aplikácií a pozor, tiež hier. Použitý Wi-Fi modul nie je ničím prevratným, no zároveň nie je low end. Je to jednoducho zlatá stredná cesta, ktorá zabezpečí optimálne pripojenie pri relatívne vyšších rýchlostiach oproti lacnejším verziám. Určite by si však zariadenie zaslúži prechod na Wi-Fi 6.

Zariadenie s predinštalovaným a aktivovaným Windows 10 Pro

V zariadení sme našli už predinštalovaný Windows 10 Pro a po jeho spustení naskočí uvítacia obrazovka v angličtine. Slovenský a český jazyk pre zmenu však v ponuke nehľadajte. Ak však poznáte proces inštalácie, nastavenie čerstvého Windowsu vám zaberie len pár minút. Predinštalovaný Windows je čistý, bez akýkoľvek nepotrebných aplikácii.

Výkon zariadenia

Po stránke výkonu je UM340 určite svižné. Kancelársku prácu teda zvláda bez akéhokoľvek zámrzu a 16 GB RAM k tomu prospieva. Surfovanie po internete je bez nedostatkov a všetko ide po masle. Neprekvapí ho ani 15 otvorených stránok v nie dobre optimalizovanom prehliadači Google Chrome čo určite ocení veľká časť užívateľov práve tohto prehliadača. Web basemark skóre zariadenia bolo 730,5 bodov. Nie je to prekvapujúce, keďže ide o zariadenie primárne určené pre kancelársku prácu alebo ako multimediálne centrum k vašej TV. Čo však v prípade zložitejších aplikácií? Affinity Photo, Designer a Publisher išiel na tomto systéme plynulo, avšak, s občasnými zásekmi. Bolo zaujímavé sledovať, ako má zariadenie v Affinity Photo problém so spracovaním 25MB RAW obrázkom. GIMP, alebo Inkscape ale vôbec nebol žiadny veľký problém a zariadenie sa správalo svižne. Vyskúšali sme aj známy benchmark 3D MARK, ktorý prikladáme skôr zo zvedavosti, než aby priniesol nejaké relevantné hodnoty.

Keď sme sa už pustili do 3D MARKu, nemôže chýbať ani Cinebench R20. Cinebench nás osobne veľmi prekvapil, tam sme čakali o niečo málo viac výkonu. Napriek tomu, podľa výsledku dohnal procesor Intel Core i7-8650u s prehľadom a chýba mu len pár bodov a prekonáva starý dobrý Ryzen 3 1200. Aj pri najväčšej záťaži je zariadenie relatívne tiché, netrpí neduhom v podobe coil whine ani pri maximálnej záťaži a ventilátor nám pripomína skôr tichší notebook bez syčania vzduchu.

Záverečné slová

Konečne sa dostávame k záveru a otázke, na ktorú všetci čakajú. Zariadenie MinisForum UM340 musíme hodnotiť kladne. Áno, presne tak. Zariadenie zvládne aj hry. Treba brať do úvahy, že zariadenie je prispôsobené pre kancelársku prácu, napriek tomu zvládne hry na stredných, prípadne vyšších detailoch ako Fortnite, Minecraft, Overwatch, GTA V a Rocket League. Tieto hry si zahráte bez akýkoľvek problémov. Musíte sa však uskromniť na rozlíšení a nastavení detailov. Poteší vás však správa, že ideálnym rozlíšením je 1920×1080 a tak si hru hru užijete na FULL HD rozlíšení, aj keď stále pri o niečo nižších detailoch. Pokiaľ ste retro hráč a fanúšik rôznych emulátorov, tie zvládne zariadenie na jednotku a to aj pri 4K rozlíšení. Je veľmi pravdepodobné a nad slnko jasné, že v tomto segmente exceluje a zariadenie si obľúbi mnoho jeho majiteľov.

V konečnom dôsledku je zariadenie MinisForum UM340 skvelé zariadenie, ktoré ma čo ponúknuť. Nie len, že je ideálne do kancelárie, ale ako sme spomínali, zariadenie dobre poslúži ako také NUC pre retro gaming, ako zariadenie k hernému PC na stream hier k TV alebo nenáročný PC namiesto drahých All-in-One počítačov. Páči sa nám tiež prevedenie v kombinácií plastu a kovu. Pri častom dvíhaní a prenášaní si však len musíte zvyknúť na otváranie vrchnej časti. Vynahrádza to však jednoduchosť k prístupu ku komponentom v zariadení. Napriek všetkému, by malo zariadenie pracovať pri maximálnych 35W, kde procesor chvíľu pracuje na 30W a po pár sekundách klesne na 25W. Nevieme, či to má súvis s teplotami, ale tie sa pohybovali v priemere okolo 69°C pri maximálnej záťaži. Určite je tam ešte priestor na zvýšenie výkonu, sú to však zanedbateľné nedostatky, ktoré si bežný užívateľ ani nevšimne. Je len na vás akú cestu si vyberiete a aký prístup si k MinisForum UM340 zvolíte.

MinisForum UM340
Klady
Konštrukcia
Príslušenstvo
Možnosť upgradu
Rozsah portov a konektorov
Zápory
Na otváranie veka si treba zvyknúť
Občasné poklesy TDP*
Chýbajúca čítačka SD kariet**
95
MinisForum UM340