Minecraft Dungeos
Zdroj: Minecraft.net

Minecraft Dungeons

Recenzia

Dátum vydania
26. máj 2020
Platforma
PC
Žáner
Akčná adventúra, RPG
Výrobca
Mojang, Double Eleven
Vydavateľ
Xbox Game Studios
Na recenziu poskytla spoločnosť
Microsoft

Iba nedávno, v máji, oslavoval Minecraft neuveriteľných 11 rokov na hernej scéne. Nápad prísť s niečím novým, čo nemusí mať nutne reálnu grafiku, sa vyplatil a z Minecraftu sa stal zo dňa na deň hit, ktorý si užíva podporu fanúšikov na celom svete v miliónových počtoch. Dnes sa do rodiny Minecraft hier pridala aj novinka s názvom Minecraft Dungeons a v našej recenzii si môžete prečítať, či toto kockované dobrodružstvo v inom štýle stojí za to.

Keď si vezmeme fakt, aký je Minecraft populárny, priam sa nám až nechce veriť, že neexistuje viac hier a spin-offov z tejto značky. Na počítačoch, konzolách a mobiloch môžeme hrať klasický Minecraft. Pridať k tomu môžeme aj Minecraft Earth, hru na štýl Pokémon Go a Wizards Unite a príbehovú hru Minecraft: Story Mode od Telltale. Dnes sa k týmto titulom pridáva aj hra v štýle Diabla.

Je však pravdou, že nie vždy je cesta rozličných titulov tej istej značky tou správnou. Možno práve preto, že sa vývojári stále plne sústredia na klasický Minecraft, z neho robí tak populárnu hru. Minecraft Dungeons vymenil zábavu zo stavania rôznych budov a mechanizmov za zábavu zo zbierania rôzneho vybavenia, vylepšení a zo súbojov. Je však prekvapivé, aký jednoduchý a čistý je tento prechod z jedného štýlu hrania na druhý.

Myslíme, že nikto nebude namietať, ak sem-tam porovnáme Minecraft Dungeons s Diablom. Iba aby sme uviedli príklad, čo je vlastne Dungeons za hra. Predstavte si Diablo bez všetkých satanistických vecí a ťaživej, temnej atmosféry s množstvom krvi. Ale so všetkou zábavou čo k tomu patrí. To je presne Minecraft Dungeons. Ide o hru, ktorá je prijateľnejšia aj pre detské publikum. V hre sa prechádzate po kockami vytvorenom svete, zachraňujete dedinčanov, bojujete s nepriateľmi a vaším úhlavným nepriateľom je Arch-Illager, predtým človek, ktorý putoval krajinou a odvšadiaľ ho vyháňali. Hra má príjemné fantasy tóny a ponúka aj decentný humor, iba ako pripomienku, že toto nie je srdcervúci príbeh, pri ktorom by sme mali byť zamračený od sústredenia. Práve naopak, hra vyzýva na oddych a zábavu z hrania.

Ďalšou vecou, ktorá nás zaujímala je, ako dobre si vývojári poradili s prechodom herného sveta Minecraftu, do RPG titulu. Musíme však uznať, že veľmi dobre. Hra však stále využíva overené mechaniky z klasickej hry. Náhodné generované dungeony budia dojem, ako by sa niekto v Minecrafte rozhodol znovu a znovu prestavať svoj vysnený svet. Crafting a manažment zdrojov stavia taktiež na základe klasickej hry. To však nie je nutne na škodu, keďže sa hráči ľahšie prispôsobia a nemusia sa učiť opäť nové techniky.

Ako sme už spomínali, Minecraft Dungeons nie je o stavaní. Je o rozbíjaní predmetov, ale hlavne nepriateľov. Množstva nepriateľov. Dôležitou vecou v tomto prípade je teda vytvoriť si postavu, ktorá bude korešpondovať s vašim štýlom hrania. Tu však prichádza zmena. Namiesto toho, aby ste si vybrali postavu s vopred danými schopnosťami (takzvanú klasu), sú vaše schopnosti a možnosti dané podľa výbavy, ktorú používate. Do výbavy patria zbrane na blízko, na diaľku a štíty. Ako doplnok vám budú slúžiť tri ďalšie artefakty, ktoré ponúkajú rôzne možnosti a po ich použití musíte istý čas počkať. Inými slovami by sme tieto artefakty mohli nazvať ako sekundárnymi zbraňami a ide o rôzne rakety, mágiu alebo dočasné vylepšenia postavy, ako napríklad vyššia rýchlosť.

To, ako sa vysporiadate s predmetmi, ktoré v tomto svete nájdete, je na vás. Je to však priama čiara, ktorá by vám nemala zamotať hlavu, stačí sa len do toho dostať. Pri každom novom leveli, ktorý v hre dosiahnete, dostanete body, za ktoré si môžete odomknúť nové vylepšenia. Manažment inventáru je ale veľmi dôležitý. Nenechajte sa zlákať na rýchlejšiu, ale slabšiu zbraň, keď môžete mať silnejšiu a pomalšiu, avšak s možnosťou vylepšiť si ju. Hra vás nabáda k tomu, aby ste experimentovali. Nenechávajte si zbytočne plný inventár vecí, radšej nepotrebné predmety predajte za peniaze a body skúsenosti. Robte to dokonca aj počas súbojov, ale majte na pamäti, že otvorením inventáru sa hra nezastaví.

To, že je Minecraft Dunegons určený na zábavu a oddych naznačuje aj fakt, že sa nemusíte trápiť zdĺhavým čítaním špecifikácie danej zbrane alebo vašej výbavy. Na prvý pohľad je hneď jasné, aké sú výhody a nevýhody daného vybavenia a prečo je lepšie, než napríklad nejaké iné. Z tohto systému by si dokonca mohlo zobrať príklad aj niekoľko starších hier tohto typu.

Hru môžete hrať úplne bez problémov aj sami. Pripravte sa však na to, že časom vás množstvo nepriateľov, ktorí sa na vás hrnú, môže začať nudiť. Skúste si teda pozvať do tímu až troch ďalších kamarátov a uvidíte, že spoločne vám to pôjde lepšie. Napriek tomu, že hra neponúka klasy a každý hrá, čo chce, môžete svoje schopnosti rozdeliť tak, aby ste mali všetko potrebné. Bojovníka na blízko, na diaľku a dokonca aj doktora.

Čo sa týka dĺžky, nečakajte posedenie na niekoľko týždňov. Skúsení hráči Minecraftu by nemali mať problém prejsť hru za jeden víkend, čo je však škoda, keďže práve z tejto hry by sme chceli vidieť oveľa viac. Levely sú pomerne jednoduché, až na ten finálny, ktorý nás dokázal potrápiť. Keď hru prejdete, neznamená to, že ju musíte vypnúť a nechať tak. Minecraft Dungeons totiž ponúka ďalšiu výzvu v podobe dvoch dodatočných obťažností. Výhodou je lepší loot a nevýhodou, samozrejme, silnejší nepriatelia.

Graficky sa nám hra páčila veľmi. Hlavne preto, že ide o nový pohľad na svet Minecraftu a je zaujímavé sledovať, ako sa preniesol do hry tohto štýlu. Minecraft Dungeons hrá všetkými farbami a čo je ešte lepšie, je naozaj nenáročný. Hru by ste nemali mať problém spustiť ani na staršom kancelárskom počítači. Samotný Microsoft neuvádza žiadne špecifické nároky na hru, okrem toho, žeby ste mali mať Windows 10. To značí o tom, že nároky sú v podstate dosť nízke na to, aby si hru užil každý. Momentálne je hra dostupná na PC a všetky konzoly, vrátane Switch. Cross-platform multiplayer je vec, ktorá do hry príde, avšak momentálne tam ešte nie je.

Minecraft Dungeons sa nepokúša o vašu pozornosť nespočetným množstvom reklám a marketingu. Vývojári stavajú na popularite značky a keďže tá je veľká, nový titul sa dostane do rúk každého fanúšika Minecraftu. To však neznamená, že hráč, ktorý Minecraft nemá rád, si neužije Dungeons. Práve naopak, bude to preňho novinka a tak, ako si hráč klasického Minecraftu zapne Dungeons, môže si aj hráč Dungeons nakoniec zapnúť klasický Minecraft. Hra vyzerá úžasne, vaše oko sa rozhodne nudiť nebude. Nebudete sa nudiť ani vy, keďže Minecraft Dungeons dokáže zabaviť a v istých prípadoch aj rozosmiať. Staršie publikum sa možno aspoň pousmeje, alebo mu mykne kútikmi. Škoda je, že hra nie je dlhšia, ale postavila pevné základy do budúcna, na ktorých môže stavať ďalší príbeh. Veríme, že sa na hru nezabudne a bude do nej pribúdať stále viac nového obsahu. Mojang a Microsoft sú mená, ktoré by to spolu určite mohli dokázať.

Minecraft Dungeos
Minecraft Dungeons
Klady
Svet Minecraftu prenesený do RPG
Dostupné aj na staršie PC
Pekná grafika a prostredie
Jednoduché ovládanie
Lokálny multiplayer
Zápory
Momentálne krátke
Bez pomoci niekedy ťažké a otravné
85

Sociálne siete

RSS Vosveteit.sk

 • Špičkový 2K dron ZLRC Beast SG906 s lákavou cenovkou dýcha na krk aj násobne drahším konkurentom 18. septembra 2020
  Chceš sa konečne ponoriť do sveta dronov a záberov z vtáčej perspektívy, no nevieš, aký dron by bol vhodný pre úplného začiatočníka? Ak pokukávaš po stroji, ktorý by však nebol iba na nácvik letu, ale zároveň by zvládol natočiť aj naozaj úchvatné zábery v 2K rozlíšení (4K rozlíšenie fotografií), určite by si nemal prehliadnuť na […]
  Tomáš Sedláček
 • Mohli by planéty, vhodné na život, existovať aj v blízkosti bielych trpaslíkov? 18. septembra 2020
  Môžu nám mŕtve hviezdy pomôcť v pátraní po mimozemskom živote? Výskumníci z Cornell University predpokladajú, že pozorovaním planét, prechádzajúcich popred bielych trpaslíkov, môžu získať veľa cenných informácií a možno aj nájsť stopy života. „Ak sa v okolí bielych trpaslíkov nachádzajú skalnaté planéty, už za pár rokov by sme mohli na nich objaviť stopy života,“ vyjadrila […]
  Richard Zliechovský
 • Donald Trump „vyhral“. Aplikácie WeChat a TikTok zmiznú z obchodov už 20. septembra 18. septembra 2020
  Po dlhých týždňoch nejasností ohľadom predaja aspoň časti aplikácie TikTok jednej z amerických spoločností sa konečne dostávame do veľkého finále. To nakoniec nebude také veľkolepé, ako si možno niektorí z administratívy Donalda Trumpa mysleli. Dohoda medzi americkou a čínskou stranou totižto nakoniec uzatvorená nebola, čo znamená definitívnu stopku pre aplikácie TikTok a WeChat, ktorých popularita […]
  Tomáš Sedláček
 • Ktoré Xiaomi a Redmi telefóny dostanú Android 11, a ktoré zas nie? Tu je ich veľký zoznam! 18. septembra 2020
  Nie tak dávno sme vám priniesli prehľad vybraných smartfónov, ktoré v nedávnej minulosti pribudli do zoznamu zariadení, pre ktoré je MIUI 12 poslednou nadstavbou, ktorú dostanú. Ako je to však s Androidom 11? Nuž, zoznam zariadení je výrazne obšírnejší, čo nepoteší pravdepodobne nikoho. Na druhej strane však treba povedať, že aj zoznam smartfónov, ktoré sa môžu […]
  Martin Borko
 • Microsoft vylepšuje Edge. Kopíruje ďalšiu užitočnú funkciu z prehliadača Google Chrome 18. septembra 2020
  Len v priebehu včerajšieho dňa sme vás informovali o tom, že Microsoft do prehliadača Edge zavádza novú funkciu, ktorú si „zapožičal“ z konkurenčného prehliadača Chrome. Konkrétne sme písali o automatickom generovaní silných hesiel pri registrovaní sa do jednotlivých služieb online služieb. Dnes na povrch vyplávali ďalšie správy, ktoré hovoria o funkcii, o ktorej sme mohli už v minulosti […]
  Martin Borko
Zaujímavý článok
NBA 2K21
NBA 2K21