Metro: Exodus

Odoberaj novinky cez  Google News
Platforma
Xbox ONE
Žáner
Akčná, Adventúra, FPS
Výrobca
4A Games
Vydavateľ
Deep Silver

Mimo tmavých a strašidelných tunelov Moskovského metra vzniká nový život, nová spoločnosť, ktorá sa snaží zúročiť pôdu zničenú nukleárnou vojnou. Pre hernú sériu s názvom Metro je to zásadná zmena a niekedy zabudnete dokonca aj na to, že práve tieto tmavé tunely boli dôvod, prečo sa hra stala úspešnou. V každom prípade sa vám stále dostane dostatok akcie rovnako ako aj skvelého napätia na aké ste boli v týchto hrách zvyknutý. Nemyslite si, že vás o to vývojári pripravili. Väčšina mechaník, ktoré budete potrebovať na zvládnutie súboja s príšerami vonkajšieho sveta ostáva nezmenených. Hra vám však ponúkne aj čosi viac a to je priateľstvo, ktoré Artyom so svojimi spoločníkmi utužuje od momentu, keď sa rozhodol kúpiť si jednosmerný lístok na povrch s vidinou lepšej a zelenšej budúcnosti.

V prvých hodinách hry sa (samozrejme) opäť stretávame s Artyomom, hlavným hrdinom kníh aj hier, ktorý sa snaží presvedčiť koho môže, že život funguje aj mimo metra, nielen v ňom. To ho dostane do veľkých problémov, ktoré nakoniec vyústia v niečo oveľa väčšie než len v to, že mu ľudia, a hlavne tí vo vedení, neveria. Napriek tomu sa nám zdá, že váš odchod z metra je príliš rýchly, vzhľadom na to, že ste v ňom strávili dve plné hry. V konečnom dôsledku to však vôbec nevadí, keďže situácia v danom momente a vaši herní priatelia vás utvrdia v tom, že je to dobré rozhodnutie. S prísľubom dlhého dobrodružstva, kamkoľvek vás koľaje zavedú, sa vydáte na cestu.

Máte možnosť objavovať nový svet, pozrieť sa na zaujímavé miesta, ktoré pre príbeh síce nie sú kľúčové, ale aj napriek tomu to urobíte.

Od tohto momentu naberá nové Metro rozdielny kurz než jeho predchodcovia, keďže na povrchu vám hra pripravila niekoľko kapitol, ktoré sú venované otvorenému svetu a vašej predstavivosti a hlavne chuti vybrať sa kam chcete. Máte možnosť objavovať nový svet, pozrieť sa na zaujímavé miesta, ktoré pre príbeh síce nie sú kľúčové, ale aj napriek tomu to urobíte a neskôr sa budete sústrediť na samotný hlavný príbeh. Celkovo však tieto dobrodružstvá na vlastnú päsť nie sú veľmi dobrým nápadom a to hneď z niekoľkých dôvodov. Nie je to preto, že sú zlé, je to skôr preto, že ak tak urobíte, zvyčajne narazíte na mutantov na ktorých budete musieť minúť svoje vzácne materiály a náboje a na oplátku dostanete len veľmi málo. Pohyb po tak veľkej mape taktiež nie je prechádzkou ružovou záhradou. Je to skôr ako keby presne naplánované pohyby z prvých dvoch hier, kde ste sa museli pohybovať v podstate len kam vám dovolilo metro, boli hodené do oveľa väčšej mierky v ktorej to nefunguje veľmi dobre. To sa týka hlavne vášho voľného pohybu. Ak by sme mali prejsť späť k hlavnému príbehu hry, hra je spracovaná dobre a najviac si pohyb po mape užijete v lese Taiga, kde vás hra naozaj perfektne prevedie celou cestou bez toho aby ste museli mať nakreslenú nejakú šípku na zemi s nápisom „Týmto smerom“.

Po vašich cestách zdevastovaným ale otvoreným svetom vám čas od času cestu skríži vedľajšia a voliteľná misia, ktorá vám však neudrie priamo do očí. Pôjde skôr o náznaky vášho okolia alebo spomenutie zaujímavého miesta niektorým z vašich spoločníkov v dialógu. Nie sú to teda vedľajšie misie v pravom slova zmysle, ktoré sa vám zaznamenajú do vášho herného denníka. Ide skôr o možnosť vydať sa na krátke vedľajšie dobrodružstvo, vyskúšať si skvelú Metro akciu a získať napríklad nový kus vybavenia alebo zbraň, prípadne získať potrebné a vzácne suroviny navyše. Vo väčšine prípadov vám však tieto vedľajšie zážitky pridajú kúsok do skladačky celého, veľkého príbehu, ktorý sa okolo vás deje.

Napriek novinke v podobe väčšej voľnosti vo svete, po zvyšok času stavia Metro na pevných základoch na aké sme boli zvyknutý a na ktoré sa vždy pri novom Metre tešíme. Na leveloch si vývojári opäť raz dali záležať a opäť raz nájdete perfektný balans medzi lineárnym a voľným prístupom k vašej aktuálnej úlohe. Samozrejme dočkáte sa aj situácii, keď bude nepriateľ výhodne otočený chrbtom alebo urobí nelogický pohyb počas súboja, ale napätie, že môžete zabiť rovnako tak ako môžete byť zabitý ostáva a to je dôležité. Nové Metro prináša aj nové mutanty, ktoré opäť pridávajú čosi navrch už dosť vysokej kopy strachu a napätia, ktoré zažijete. Sú rádioaktívny, veľký, pomalý aj rýchly, vykukujú na vás spoza rohu a skáču keď to nečakáte. Toto všetko si užijete najmä v úzkych priestoroch o ktoré nie je núdza aj napriek tomu, že ste sa z metra už dostali. Zaplavené budovy a úzke chodby budú vašim priateľom ak sa radi bojíte a máte radi napätie. Dokonca aj neškodné pavúky, ktoré sa vám šplhajú po ruke alebo po priezore vašej masky dotvárajú skvelú atmosféru. Hra opäť raz dokázala vyvolať vo vás pocity, že ste zraniteľný aj napriek tomu, že ste nebojácny Artyom.

Nebudete cítiť ani neférovosť. V hre totiž nikdy nie ste ani príliš slabý ani príliš silný. Zbrane strieľajú dobre avšak udržať ich stabilné môže byť niekedy výzvou. Každá jedna má niekoľko možností modifikácií, ktoré získavate od nepriateľských zbraní. Ide najmä o optiku, hlavne alebo zásobníky, čo vám dáva väčšiu kontrolu nad tým, aby súboj prebiehal podľa vašich pravidiel. Široké spektrum možností ako si upraviť svoju zbraň vám dáva možnosť urobiť z obyčajného revolveru stroj na zabíjanie z veľkej diaľky alebo rozpadnutý Kalašnikov na smrtiacu útočnú pušku. Tento systém je dobre zvládnutý a hlavne máte pocit zadosťučinenia. Úprava zbraní je možná aj počas toho ako hráte, za pomoci vášho ruksaku, takže na rôzne situácie sa môžete adaptovať počas toho ako vznikajú, alebo sa chystajú vzniknúť.

Hra opäť raz dokázala vyvolať vo vás pocity, že ste zraniteľný aj napriek tomu, že ste nebojácny Artyom.

Pracovné stoly (workbench) a váš ruksak sú vašou záchranou v novom Metre, keďže po svete už nenájdete žiadne obchody, kde si môžete kúpiť rôznu výbavu. Systém zámeny kvalitných vojenských nábojov za potrebnú výbavu je teda z Metra preč. Namiesto neho sa sústredíte na vyrábanie a modifikovanie už existujúcich vecí vo vašom inventári. Na jednej kope budete mať rôzne materiály a chemikálie. Pre jedného odpad, pre vás nutnosť pre prežitie. Všetko závisí od toho, koľko čoho máte aby ste svoje zbrane mohli udržiavať v dobrej kondícii. Aj keď stále musíte dávať pozor na to aby ste mali nabitú baterku alebo funkčný filter v maske, nie je toho až tak veľa aby ste boli z hry frustrovaný. Všetko sa dá stíhať ak si správne rozložíte plán.

Metro Exodus opúšťa taktiež vody temných nadprirodzených bytostí a sústredí sa viac na známe hrozby post-apokalyptického sveta. Stretávať sa budete s kultom, ktorý vymýva mozgy miestnym ľuďom, spoločnosť kanibalov ku ktorej asi veľa písať netreba a otrokov, ktorí využívajú ostatných. Exodus ich však využíva na dotváranie vzťahov, situácii a trápenia postáv počas toho, čo prežívajú. Napriek faktu, že sa príbeh už netočí len okolo Artyoma, ktorý paradoxne niekedy pripomína postavu, ktorá je v cutscénach ticho a iba pozoruje okolie, vás príbeh poteší aj tak. Je totiž hlavne o ľuďoch ako takých, už nie len o jednom, ktorý má nejaký sen alebo problém. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že príbeh je o všetkých na povrchu aj v dole v metre.

Najdôležitejšie však je, že môžete poodhaliť charakter vašich spoločníkov a tak odkryť aj ich príbeh.

Najlepšie časti príbehu nájdete hlavne medzi samotnými misiami, keď sa len tak potulujete po Aurore, čo je vlak, ktorý slúži ako vaša základňa. Na jej palube si môžete naladiť rádio v ktorom môžete počúvať trápenia a dobrodružstvá, ktoré prežívajú ostatní v tomto zničenom svete, alebo si naladiť príjemné hudobné tóny. Najdôležitejšie však je, že môžete poodhaliť charakter vašich spoločníkov a tak odkryť aj ich príbeh. Tieto postavy sú oživené takmer až neuveriteľným množstvom dialógov, ktoré vedú a ktorý, zdá sa, nikdy nekončí ale vzhľadom na situáciu vám to nebude prekážať a s radosťou si vypočujete všetko čo majú na srdci. Dialógy nie sú bez chýb a niektoré vety vám prídu ako úplne nepodstatné pre danú situáciu a možno aj samotnú hru, ale nie je ich veľa a väčšinu času sú naozaj zaujímavé.

Spomenúť musíme najmä Annu, ktorá sa vám zdôverí s plánmi do budúcnosti, ktorú plánuje s vami a popritom si hlavu položí do vášho lona. Damir sa zas chce vrátiť k svojej viere a k tomu čo ostalo z jeho milovaného Kazachstanu. Stepan vám zas bude hru spríjemňovať príjemnými tónmi z jeho akustickej gitary. Nakoniec je tu Miller, človek ktorý je prirodzený vodca a je v roli otca, ktorý chce pre vás a jeho dcéru Annu len to najlepšie. To je však len zlomok postáv v novom Metre, ktoré parádne dotvárajú príbehovú zložku. Morálka v Metre ostáva na svojom pôvodnom mieste, hra vás bude opäť súdiť podľa vašich skutkov pričom nevysvetlí veľmi dobre prečo. Čo je však dôležité je, že vás nebude stále nútiť na nenásilné riešenie aktuálnej úlohy. Ak teda budete mať chuť sa trochu odreagovať rezaním krkov mutantom alebo namierením brokovnice na hlavu kanibala, smelo do toho. Pokiaľ neublížite nevinnému nič vám nehrozí. Ak navyše budete mať pozorné oko alebo ucho, prídete na to, že niektoré veci závisia od toho akým smerom vediete svoj doterajší priebeh. Vaše činy nenesú následky hneď, avšak počas hry sa niektoré náznaky toho, čo ste urobili môžu objaviť.

Asi ako každá hra aj Metro Exodus zažíva svoje neslávne chvíle menom technické problémy. Hneď v prvý deň ste sa napríklad mohli prepadnúť cez textúru a stratiť tak všetku svoju výbavu. Problémom je taktiež aj optimalizácia, kde ste mohli zaznamenať istý pokles snímkov za sekundu na stredných nastaveniach na dostatočne výkonnom PC. V prípade našej Xbox One verzie sme však na nič závažné neprišli a preto je technické problémy na mieste zaradiť medzi občasné, ale nie kritické.

Asi ako každá hra aj Metro Exodus zažíva svoje neslávne chvíle menom technické problémy. Hneď v prvý deň ste sa napríklad mohli prepadnúť cez textúru a stratiť tak všetku svoju výbavu. Problémom je taktiež aj optimalizácia, kde ste mohli zaznamenať istý pokles snímkov za sekundu na stredných nastaveniach na dostatočne výkonnom PC. V prípade našej Xbox One verzie sme však na nič závažné neprišli a preto je technické problémy na mieste zaradiť medzi občasné, ale nie kritické.

Na prvý pohľad vám Metro Exodus ponúkne voľnosť, otvorený svet oslobodený od stiesňujúcich tunelov, príbeh, ktorý sa sústredí viac na ľudí ako na Artyoma, vyváženú akciu, skvelé vzťahy s vašimi spoločníkmi a vyvážené dobrodružstvo. Ak sa chcete vžiť do kože ľudí, ktorí po prvýkrát vo svojom živote plnohodnotne opustia Metro, alebo do života ľudí, ktorí sú na povrchu už dlhšie, najlepšie urobíte ak sa pustíte do hrania nového Metra. Ľutovať nebudete či už ste fanúšik alebo len občasný hráč. Nie je totiž čo ľutovať. Hra je dobrá, neobsahuje žiadne zásadné chyby, správa sa rozumne a ponúka široké spektrum možností, ktoré môžete využiť. Hor sa von z metra!

Metro: Exodus
Klady
Zápory
80
Metro: Exodus