Logitech G815
Zdroj: Logitech

Logitech G815

Recenzia

Dátum vydania
1. september 2019
Hardvér
Klávesnica
Typ
Herná
Výrobca
Logitech
Na recenziu poskytla spoločnosť
Logitech

Každý hráč zažije počas svojej “kariéry” moment, keď sa musí rozhodnúť pre novú klávesnicu. Výber herných klávesníc je v dnešnej dobe obrovský a človeku sa z toho ľahko zamotá hlava. Možno si vyberiete podľa ceny, možno podľa recenzií a možno sa opýtate kolegov a priateľov. Každý má však iné preferencie a tak vám tieto rady pomôžu len do určitej miery. My vám pomôžeme, ak vám do oka padla klávesnica Logitech G815 a rozhodujete sa, či bude jej kúpa dobrou voľbou. Na ta vám odpovieme v našej recenzii. Vlastne, aby sme povedali pravdu, celá táto recenzia bola písaná práve na nej.

Herný predátor v štýlovom tele

Výrobcovia klávesníc si pravdepodobne začali uvedomovať, že hráč chce mať na stole funkčnú a pekne vyzerajúcu klávesnicu, ktorá nevyzerá ako ovládací panel sci-fi lode. Logitech si je toho očividne tiež vedomý a pri G815 stavil na pekný, hranatý dizajn, ktorý nie je zbytočne „predizajnovaný“ a nekričí z každého kúska „aha, ja som hráč“. Obsahuje to, čo budete využívať a o nič viac. Po vybratí z obalu vás ako prvé pravdepodobne prekvapí váha klávesnice. Nie je z tých najľahších aj napriek tomu, že je z hliníkovej konštrukcie. Je to preto, že spodná časť klávesnice je tvorená vystuženou oceľou, a to sa na váhe odráža. Niečo, čo voľným okom ani nepostrehnete, no príde to vhod.

Pevnejšia konštrukcia môže mať aj výhodu pri nervy drásajúcich hrách. Vieme si predstaviť, že G815 by vydržala aj stredne silný úder od zlosti. To sme však neskúšali. Napriek tomu, to, že je pevnejšia a tým pádom ťažšia, je v istom smere dvojsečná zbraň. Na jednej strane pevne drží na stole a vám sa nestane, že ňou náhodne pohnete. Na strane druhej, ak si počas hry chcete klávesnicu v rýchlosti upraviť do lepšej polohy, ide to ťažšie. Sú to maličkosti a tak ako pri väčšine nových periférií, ktoré si kúpite, ide iba o zvyk.

Logitech G815 prekvapí aj hrúbkou

Čo sa týka rozmerov, klávesnica je o niečo dlhšia. V prvom rade ide o plnohodnotnú klávesnicu aj s numerickou časťou. Po druhé, na ľavej strane má ešte svoje vlastné programovateľne klávesy, ktoré nám zo začiatku robili problém. Ide však len o zvyk, a keď ste raz zvyknutý mať na ľavom konci klávesnice Control a Shift, pridanie ďalších kláves je mätúce a určite sa vám párkrát stane, že ich omylom stlačíte. Preto, aj keď sa na ne dajú naprogramovať rôzne funkcie, aspoň zo začiatku to neodporúčame. Kým si vaše prsty nezvyknú na nové rozloženie.

Na vašom stole si pripravte 475 milimetrov do dĺžky, 150 milimetrov do šírky a ako hlavný bod programu, iba 22 milimetrov do výšky. Áno, je naozaj veľmi tenká, s čím súvisí aj nižší profil kláves. Na rozdiel od klasického, vyššieho profilu, sa vám klávesy môžu zdať bližšie pri sebe, no nie je žiadny problém trafiť tú správnu. Dokonca, nevieme si predstaviť tento kúsok s iným, než z nižším profilom. Možno aj preto, že hranaté tvary a jednoduchý dizajn sa nám proste páčia a k tejto klávesnici sa náramne hodia.

Široký výber kláves pre každého hráča

Samotné klávesy sú kvalitné a pri stlačení príjemne „ťukajú“. V našom prípade sme mali spínače GL Clicky. Nevolajú sa tak náhodou. Po každom stlačení klávesy cítite pod prstami ten klasický známy pocit kliknutia klávesy, čo je veľmi príjemné. Je to užitočné najmä v prípade, že od klávesnice potrebujete odozvu na to, že ste stlačili nejakú klávesu a využijete to najmä pri písaní. Klávesnica dokonca nie je ani výnimočne hlučná, zaradili by sme ju do priemeru. Je ju počuť dostatočne, ale nie zas natoľko, aby ste v noci zobudili celý dom na to, že na nej zúrivo píšete alebo že aktuálne prežívate zásadný moment vo vašej hre. Poteší určite aj skutočnosť, že klávesy sú oleofóbne, čo znamená, že nebudú hneď zašpinené, zamastené a nebudú hneď zanechávať zbytočné odtlačky prstov.

Všetko potrebné je po ruke

Okrem spomínaných „G“ programovateľných tlačidiel na ľavej strane nájdete na G815 ešte ďalších 10 špeciálnych kláves. Nad funkčnými klávesmi sa nachádzajú takzvané „M-kové“ tlačidlá, ktorými si za pochodu viete jednoducho a rýchlo prepínať rôzne profily. Tie si nastavíte v softvéri, ku ktorému sa ešte dostaneme. Vedľa nich je tlačidlo herného módu, ktorý zablokuje vybrané klávesy. Je to užitočné predovšetkým pri hrách, aby sa vám nestávalo, že stlačíte klávesu Windows a v zápale súboja budete odrazu vyhľadávať súbory. Výhoda je, že si v softvéri G-Hub môžete nastaviť klávesy, ktoré má toto tlačidlo herného módu zablokovať.

Vedľa neho sa potom nachádza už len tlačidlo intenzity osvetlenia. Klávesnica ponúka 4 stupne intenzity a samozrejme, úplne vypnutie osvetlenia, to však neodporúčame. Pri úplnom vypnutí osvetlenia sú aj za denného svetla znaky ťažšie viditeľné, keďže sú tmavé a keď sa čo i len trochu zotmie, budete písať iba spamäti. Nad numerickou časťou nájdete aj multimediálne tlačidlá, ktorými si môžete prepínať, pauzovať a spúšťať napríklad pesničky alebo stlmiť zvuk. Nad nimi je už len koliesko, ktoré v základnom nastavení ovláda hlasitosť. Veľmi často sme ho nevyužívali no jeho širšie využitie si vieme predstaviť. Nenechajte sa však zmiasť jeho vzhľadom. Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že ide o plast, koliesko je z kovu. Nemusíte sa teda báť, že sa niekde šetrilo a na svojej novej klávesnici máte nepotrebný kus plastu, ktorý sa tam nehodí. Aj tento detail dodáva G815 luxusný vzhľad.

Po bokoch klávesnice nenájdete nič nezvyčajné, zaujímavejšia je zadná strana. Na prvý pohľad vás zaujme hrubý USB kábel vychádzajúci z klávesnice, ktorý sa na konci rozdvojuje do dvoch USB konektorov. Pripravte sa na to, že pre plné využitie vašej novej klávesnice budete musieť do počítača zapojiť obidva z nich. Odmenou vám bude pekne rozsvietená klávesnica. Ak by vás trápilo, že jedným USB navyše ste prišli o možnosť zapojiť do PC niečo iné, nemusíte sa báť. Klávesnica na zadnej strane ponúka vlastný USB 2.0 port. Ten slúži rovnako ako každý iný, takže zapojiť si doň môžete čokoľvek, čo beží na USB.

Logitech G815 a G-Hub patria k sebe

Celý tento kus hardvéru je ovládaný pomocou softvéru G-Hub, ktorý skutočne dokáže pozoruhodné veci. Je to nástupca staršieho Logitech softvéru a musíme uznať, že je o krok vpred. Na trhu je už nejaký ten piatok a preto sme s ním už dostatočne zoznámení. V ňom si môžete nastaviť to, čo vám len napadne. Od programovateľných „G“ kláves, ktoré sme spomínali, cez profily, až po osvetlenie. Vaše oči poteší plné RGB podsvietenie kláves, ktoré si môžete nastaviť kompletne podľa seba. Každá jedna klávesa môže byť inej farby, takže v prípade G815 nejde o zónové podsvietenie, kde sa mení farba jednotlivých sekcií. Každá jedna klávesa má svoje vlastné RGB podsvietenie.

To vám otvára nekonečno možností, najmä pri hraní hier. Samozrejme, na výber máte aj rôzne predvolené efekty, ktoré budú zafarbovať klávesnicu napríklad podľa hudby a zvukov, podľa dominantných farieb na vašej obrazovke a podobne. My však odporúčame pohrať sa s nastavením pre každú jednu hru, ktorú momentálne hráte a vyznačiť si napríklad dôležité klávesy, ktoré v hre najčastejšie používate. Ak sa vám to nechce robiť manuálne, môžete si priamo cez G-Hub stiahnuť od ostatných používateľov rôzne prednastavené osvetlenie v závislosti od hry. My sme vyskúšali najsťahovanejší režim pre League of Legends, ktorý vyznačil potrebné klávesy a ostatné ostali bez podsvietenia. Počas hrania klávesnica z času na čas zmenila farbu, to si však ani nevšimnete.

Posuňte osvetlenie na vyšší level

Skúsenejší používatelia môžu vyskúšať takzvaný projekt Aurora. Tento softvér preberie ovládanie podsvietenia vašej klávesnice a bude spolupracovať s hrou. Nám to fungovalo iba v prípade hry Rocket League. Funkčné klávesy od F1 po F12 sa rozsvecovali podľa toho, koľko boostu momentálne máte. V prípade, že niektorý z tímov skóroval, klávesnica sa sfarbila do farby tímu. Naozaj šikovné a veľmi pekné, ale nie veľmi užitočné. Častejšie sme sa pozerali na klávesnicu, ako na hru, a tým pádom sme sa nevedeli dostatočne sústrediť. Ak sa sústredíte na hru, zmeny farieb na klávesnici až tak nepostrehnete, a preto to nemá bohvieaký význam. Ide iba o čerešničku na torte, že aj niečo také je s touto klávesnicou možné.

Logitech G815 podporuje Lightsync, čo znamená, že svoje farby môžete synchronizovať s inými perifériami od Logitechu, ktoré tiež túto funkciu podporujú. Keďže nás Logitech vybavil celou zostavou a okrem klávesnice momentálne testujeme aj myš a headset, mali sme herný zážitok zladený do rovnakých farieb. Musíme teda potvrdiť, že Lightsync naozaj funguje bez problémov.

Záverom

Ak ste recenziu dočítali až sem, veríme, že ste viac menej presvedčení o tom, že Logitech G815 je naozaj skvelý výrobok. Jediné, čo vás v tomto momente môže odradiť je vyššia cena. Tá sa pohybuje na úrovni 199 dolárov, a tým pádom ide o jeden z najdrahších kúskov. V prípade, že máte peniaze nazvyš a chcete si priplatiť, môžete tak urobiť a zaobstarať si verziu G915, čo je úplne rovnaká klávesnica, iba bezdrôtová s jemnými dizajnovými zmenami.

V závere musíme už len dodať, že sme s funkciami, spracovaním a hlavne „výkonom“ klávesnice nadmieru spokojní. Ide jednoznačne o kvalitný výrobok, ktorý vás nesklame, či už na nej budete hrať vaše obľúbené hry, písať referát do školy, alebo pripravovať materiály do práce. Ide síce o herný kúsok, ale bez problémov pomôže pri každodennej práci na počítači. Dizajn klávesnice nie je agresívno-herný, a preto sa razom vie zmeniť z herného predátora na decentného pomocníka s luxusným nádychom.

Logitech G815
Logitech G815
Klady
Tenká
Luxusný dizajn
Kvalitné materiály
RGB osvetlenie
Množstvo funkcií
Zápory
Vyššia cena
Umiestnenie "G" kláves
90
Logitech G815
Zaujal ťa tento článok, alebo si v ňom našiel chybu? Budeme radi ak nám o danej chybe napíšeš na kontakt@spawn.sk prípadne našu prácu podporíš jednoduchým lajkom na  Facebooku, followom na Instagrame aj odberom na  Google News. Prostredníctvom FB a IG sa budeme snažiť čo najskôr pridať dôležité herné, filmové aj seriálové novinky, ktoré potrebujete. Určite nevynecháme ani súťaže, ankety a recenzie :)

Sociálne siete

RSS Vosveteit.sk

 • Čo sa deje v srdci čiernej diery? Tieto teórie popierajú existenciu singularity 27. októbra 2020
  Čierne diery sú pravdepodobne najextrémnejšie objekty vo vesmíre. Neunikne im ani svetlo a v ich jadre sa nachádza singularita, nekonečne malý bod  s  nekonečne veľkou hustotou. V singularite zároveň prestávajú platiť pravidlá priestoru a času. Doteraz neexistuje nič, čo by dokázalo popísať túto singularitu, dokonca existujú teórie, ktoré tvrdia, že singularita nemusí tak úplne existovať, […]
  Richard Zliechovský
 • NASA oznámila jeden z významnejších objavov v spojitosti s Mesiacom 27. októbra 2020
  Americká vesmírna agentúra, NASA, sa už viac ako týždeň pripravovala na veľké oznámenie. To bolo odhalené v pondelok a rozhodne stojí za to, píše portál futurism. Na Mesiaci bola po prvýkrát potvrdená voda, a to nie len vo forme ľadu, ktorý sa nachádzal vo väčších kráteroch. Inými slovami, voda dokáže prežiť, aj keď je vystavená […]
  Richard Zliechovský
 • Microsoft spomaľuje distribúciu novej aktualizácie Windows 10 20H2. Chce sa vyhnúť zbytočným problémom 27. októbra 2020
  Operačný systém Windows 10 obdržiava každoročne dve veľké softvérové aktualizácie, ktoré prinášajú nové funkcionality a čiastočné dizajnové zmeny. Nie je tomu inak ani v tomto roku, pričom na jar bola väčšine používateľov sprístupnená nová aktualizácia nesúca označenie Windows 10 20H1. Medzi používateľmi je aktualizácia známa aj ako aktualizácia z mája 2020, pričom momentálne ju využíva […]
  Tomáš Sedláček
 • Google pracuje na funkcii, pomocou ktorej si budete môcť v prehliadači Chrome odložiť nedočítané články na neskôr 27. októbra 2020
  Vývojárska verzia prehliadača Chrome obsahuje vcelku zaujímavú funkciu, prostredníctvom ktorej si môžete jednoduchšie ukladať články, či stránky za účelom, aby ste si ich neskôr prečítali. Zatiaľ čo v súčasnosti si musíte článok, ktorý vás zaujal, uložiť  do záložiek, kde medzi „kopiacimi sa“ stránkami dochádza k chaosu, prípadne si ju môžete poslať na e-mail, kde sa […]
  Martin Borko
 • Najhodnotnejšou značkou na svete je Apple. Mierne si polepšil Samsung, Huawei zas výrazne stratil 27. októbra 2020
  Rok 2020 je pre mnoho spoločností „studenou sprchou“. Dôvodom je aktuálne prebiehajúca pandémia, ktorá ovplyvnila podnikanie mnohých firiem. Na druhej strane nájdeme aj mnoho spoločností, ktorým sa náramne darilo. Napríklad spoločnosť Zoom, ktorá raketovo rástla. Rebríček Best Global Brands 2020 (pozn. redakcie: po kliknutí na odkaz si môžete pozrieť celý rebríček), ktorý každoročne odhaduje hodnotu […]
  Martin Borko
Zaujímavý článok
Marvel’s Spider-Man: Miles Morales odhalil nové detaily a gameplay