Logitech G502 Hero a G305

Recenzia

Už ste si niekedy položili otázku pri kúpe myši, či bezdrôtovú alebo káblovú ? Na prvý pohľad veľmi jednoduchá otázka, no je oveľa komplexnejšia a zložitejšia, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Dobrou správou je, že vám môžeme pri riešení tejto otázky aspoň trochu pomôcť, a to naším porovnaním. Prvou myšou je najpredávanejší káblový model hernej myšky od spoločnosti Logitech a to G502 Hero. Druhou je zas najpredávanejší bezdrôtový model hernej myšky, taktiež od tejto spoločnosti, s označením G305. Na začiatok treba spomenúť a upozorniť, že argumenty typu „nemá kábel tak je horšia“ sú maximálne irelevantné a už dávno neplatia. Poďme ale k samotnému porovnaniu týchto zariadení.

G502 Hero

Na prvý pohľad pôsobí táto myška naozaj veľmi pekne. Je čiernej farby a môžeme si všimnúť, že na myške sa nachádza až jedenásť programovateľných tlačidiel. Tým pádom by pre vás nemal byť problém nahodiť si tam nejaké veľmi šikovné a užitočné funkcie, ktoré sa v prekérnych herných situáciach naozaj zídu. Nastaviť si na ne môžete naozaj čokoľvek. Či už chcete s niektorým z týchto tlačidiel v hrách strieľať, skákať alebo si vo Windowse prepínať pesničky jednoducho na myške, nemali by ste mať žiadny problém. Všetko sa jednoducho a rýchlo rieši cez softvér s názvom G-Hub, ktorý ponúkne podporu všetkým kompatibilným zariadeniam od spoločnosti Logitech.

Balenie je veľmi jednoduché, no napriek tomu obsahuje všetko, čo k takej myši potrebujete a v dnešnej dobe toho už naozaj nie je veľa. Nájdete v ňom samotnú myš a zaujímavý malý obal, ktorý obsahuje závažia. Tým pádom si jednoducho môžete ovplyvniť hmotnosť tohto zariadenia, aby vaše pohyby presne sadli vašim preferenciám. Myš disponuje piatimi slotmi, po slovensky – úložnými priestormi, pre tieto závažia. Myš sedí v ruke veľmi dobre a vynikajúco sa kĺže po podložke bez žiadneho odporu. Samozrejme, záleží aj na tom, akú podložku používate. My sme myš skúšali na lacnejšej aj na drahšej a v oboch verziách si poradila hravo. Dobre funguje aj bez akejkoľvek podložky ale sami dobre viete, že to nie je ono.

Umiestnenie kábla pri vstupe do zariadenia vôbec neprekáža v pohybe. Rozsah citlivosti je až do 16 000 DPI, čiže je to ďalšia vec, ktorú si môžete nastaviť podľa svojich predstáv. Zariadenie sa pýši odozvou 1 milisekundy, čo zabezpečuje technológia Lightspeed. V podstate sme už zvyknutí na to, že funkcie, ktoré Logitech píše na obaly svojich zariadení nie sú len dobrou reklamou ale aj pravdou a v drvivej väčšine prípadov dostanete to, čo vidíte v špecifikáciách. Myš disponuje senzorom HERO 16k, ktorý určite patrí medzi špičkové senzory, ktorý nebude mať problém verne kopírovať každý váš pohyb. K tomuto zariadeniu je voľne dostupný už vyššie spomínaný softvér, ktorý odporúčame nainštalovať. Okrem nastavenia funkcií na programovateľné tlačidlá vám ponúkne aj nastavenie farby, ktorou myška svieti. Možnosť máte aj pri tom, akým spôsobom vám myš má svietiť a či chcete, aby staticky svietila, prelínala sa na iné farby či blikala. Možností na kombináciu osvetlenia myšky je neúrekom. Kábel má dĺžku 2,1m a je zakončený klasickým USB portom. V tomto smere sa žiadne prekvapenia nekonajú.

Ale čo v prípade, ak ste už myš zapojili do PC a chcete vedieť, ako naozaj funguje? Nuž, čo iné sa dá povedať, než to, že po zapojení myška funguje úplne v poriadku a podľa očakávaní. Stiahli sme si softvér a skúsili rôzne nastavenia, až kým sme si nenašli také, čo nám presne sadne. Následne sme skúsili priložiť aj nejaké závažie a myšku vyvážiť tak akurát, aby sa nám dobre hralo. Skill nám to síce nepridalo, ten treba trénovať inde, avšak myška si plnila svoju prácu ako švajčiarske hodinky a nebol s ňou žiaden problém. Čo nám ale vadilo je, že za prítomnosti závaží v myške to sem tam trhlo a mali sme pocit, ako keby boli závažia zle upevnené. Ak však odhliadneme od tohto problému, tomuto zariadeniu naozaj nie je čo vyčítať.

Je to myš. Myš, ktorá pri hraní hier fungovala naozaj dobre a spoľahlivo. Jej dizajn je pohodlný a programovateľné tlačidlá, ktoré sa na myši nachádzajú nám niekoľko krát ozaj uľahčovali a spríjemňovali herný pôžitok. Malým problémom bolo pre nás aj stredné koliesko, ktoré bolo až príliš aktívne a pohyblivé. Pri prezeraní stránok tiež prehnane rýchle. Pravdepodobne sa však stačí v softvéri pohrať s nastaveniami a všetko pôjde tak, ako má. V konečnom dôsledku myška G502 pracovala naozaj spoľahlivo a až na pár malých nedostatkov či chýb krásy nám splnila naše očakávania a vaše splní takmer bezpochyby tiež.

G305

Prejdime ale k druhému kúsku. Toto zariadenie je diametrálne odlišné od už vyššie spomínanej G502 Hero, a to už hneď na prvý pohľad . Do oči bijúci fakt je, že táto myška je bezdrôtová. K dispozícii máte okrem klasických tlačidiel aj dva navyše. Jedno na ľavej strane myšky a druhé pod stredným kolieskom, na regulovanie DPI.

G305-ka vyzerá na prvý pohľad jednoducho a v jednoduchosti je krása. V tomto prípade aj funkčnosť. Je pripravená na použitie hneď, čo jej dodáte energiu na chod. Do myši ide jedna batéria typu AA a výdrž s takouto plne nabitou batériou by mala presiahnuť až 250 hodín. Ak teda denne používate PC napríklad 10 hodín, vydržať by vám mala 25 dní. Spomenieme aj, že k dispozícii je technológia Lightspeed, ktorú sme spomínali pri G503 vyššie. Pomocou nej teda Logitech dosiahol skvelú odozvu 1 milisekundy aj v tomto zariadení. Avšak narozdiel od G503 používa G305 senzor HERO 12k.

V praxi je táto myška naozaj dobrý kus hardvéru, ako pre pohodlnosť pri prehliadaní webu a kancelárskej práci, tak aj pre hranie hier. Po zapojení a zapnutí zariadenia funguje bez problémov, je pomerne ľahká a preto sa s ňou dobre zaobchádza. Pri pohybe na podložke sme nezaznamenali žiaden problém. Spomínali sme, že je malá, šikovná a vhodná na rôzne druhy práce a prípadné hranie hier. To však môže byť aj nedostatkom, keďže pre niekoho, kto má väčšiu ruku môže byť problémom s ňou pohodlne zaobchádzať. Pred kúpou si ju určite treba najprv ohmatať. Pri hraní viacerých hier sme si však napriek veľkosti užívali komfort a pohodlie, ktoré nám táto myška ponúkala. Na záver snáď len ešte podotknúť, že na prvý pohľad tlačidlá nachádzajúce sa na ľavom boku zariadenia nevyzerali, že by vydržali nejaký ten zúrivejší či tvrdší stisk, a preto sme s nimi jednali opatrne a nehrali hry, pri ktorých sa dá ľahko vytočiť. Čo je v dnešnej dobe v podstate všetko multiplayerové.

Celkové porovnanie

Na jednej strane máme bezdrôtovú hernú myš Logitech G305 s naozaj rýchlou odozvou, ktorá prináša ozajstné pohodlie a komfort nie len pri hraní hier, ale aj pri prezeraní Facebooku či hraní solitéru. Jednoducho pri každej činnosti, ktorú by ste potenciálne mohli na vašom PC vykonávať. Prekvapivá je aj výdrž, ktorá dosahuje až 250 hodín na jednu AA baterku. Veľkou prednosťou je aj senzor HERO 12k. No a na strane druhej hrdo stojí herná myška G502 Hero, ktorá je stvorená pre pravých hráčov a možno aj tryharderov. Vybavená je jedenástimi programovateľnými tlačidlami, citlivosťou až do 16 000 DPI a je vybavená lepším senzorom HERO 16k. Poskytuje možnosť nastavenia svojej hmotnosti za pomoci piatich závaží. Je vybavená káblom dlhým až 2,1 m a disponuje taktiež príjemným a rôznorodo nastaviteľným osvetlením.

Výsledok by sa dal určiť následovne. Pri zhodnotení všetkých faktorov je G502 Hero lepšou voľbou pre skalných hráčov už len kvôli svojmu väčšiemu počtu tlačidiel či možnosti vyvážiť si myš podľa predstáv. Lepší je aj senzor, ktorým je vybavená. Na druhú stranu G305-ka nesklamala a podľa nás je lepšou voľbou pre „pohoďákov“, ktorým viac vyhovuje varianta bez kábla. Ponúkne tak lepší komfort pri jej používaní. Napriek menším rozmerom však neostáva v úzadí a pokojne sa do súboja pustí aj s hernými alebo káblovými myškami. Obe majú čo ponúknuť a obe si určite nájdu svojich spokojných vlastníkov.

Zaujal ťa tento článok, alebo si v ňom našiel chybu? Budeme radi ak nám o danej chybe napíšeš na kontakt@spawn.sk prípadne našu prácu podporíš jednoduchým lajkom na  Facebooku, followom na Instagrame aj odberom na  Google News. Prostredníctvom FB a IG sa budeme snažiť čo najskôr pridať dôležité herné novinky, ktoré potrebujete. Určite nevynecháme ani súťaže, ankety a recenzie :)

Sociálne siete

RSS Vosveteit.sk

 • Môže byť Venuša lepšou planétou na kolonizáciu, ako Mars? 19. septembra 2020
  Dnes sa často spomína cesta prvých ľudí na Mars. Pre americkú vesmírnu agentúru NASA bude táto výprava, po misii Artemis, ďalším veľkým míľnikom. Svoje plány má aj šéf súkromnej vesmírnej spoločnosti SpaceX, Elon Musk, ktorý sníva o kolonizácii červenej planéty, pomocou svojej novej rakety, Starship. Zatiaľ čo sa všetky oči upierajú práve na Mars, nikto nepomyslí […]
  Richard Zliechovský
 • Špičkový 2K dron ZLRC Beast SG906 s lákavou cenovkou dýcha na krk aj násobne drahším konkurentom 18. septembra 2020
  Chceš sa konečne ponoriť do sveta dronov a záberov z vtáčej perspektívy, no nevieš, aký dron by bol vhodný pre úplného začiatočníka? Ak pokukávaš po stroji, ktorý by však nebol iba na nácvik letu, ale zároveň by zvládol natočiť aj naozaj úchvatné zábery v 2K rozlíšení (4K rozlíšenie fotografií), určite by si nemal prehliadnuť na […]
  Tomáš Sedláček
 • Mohli by planéty, vhodné na život, existovať aj v blízkosti bielych trpaslíkov? 18. septembra 2020
  Môžu nám mŕtve hviezdy pomôcť v pátraní po mimozemskom živote? Výskumníci z Cornell University predpokladajú, že pozorovaním planét, prechádzajúcich popred bielych trpaslíkov, môžu získať veľa cenných informácií a možno aj nájsť stopy života. „Ak sa v okolí bielych trpaslíkov nachádzajú skalnaté planéty, už za pár rokov by sme mohli na nich objaviť stopy života,“ vyjadrila […]
  Richard Zliechovský
 • Donald Trump „vyhral“. Aplikácie WeChat a TikTok zmiznú z obchodov už 20. septembra 18. septembra 2020
  Po dlhých týždňoch nejasností ohľadom predaja aspoň časti aplikácie TikTok jednej z amerických spoločností sa konečne dostávame do veľkého finále. To nakoniec nebude také veľkolepé, ako si možno niektorí z administratívy Donalda Trumpa mysleli. Dohoda medzi americkou a čínskou stranou totižto nakoniec uzatvorená nebola, čo znamená definitívnu stopku pre aplikácie TikTok a WeChat, ktorých popularita […]
  Tomáš Sedláček
 • Ktoré Xiaomi a Redmi telefóny dostanú Android 11, a ktoré zas nie? Tu je ich veľký zoznam! 18. septembra 2020
  Nie tak dávno sme vám priniesli prehľad vybraných smartfónov, ktoré v nedávnej minulosti pribudli do zoznamu zariadení, pre ktoré je MIUI 12 poslednou nadstavbou, ktorú dostanú. Ako je to však s Androidom 11? Nuž, zoznam zariadení je výrazne obšírnejší, čo nepoteší pravdepodobne nikoho. Na druhej strane však treba povedať, že aj zoznam smartfónov, ktoré sa môžu […]
  Martin Borko
Zaujímavý článok
Logitech G815
Logitech G815